Lékařská komora nemá důkazy, že ve Vrchlabí použili devitalizaci

„Nemáme důkazy, že to tak skutečně je. Zákon nám ukládá zabývat se konkrétními podněty,“ řekl prezident komory David Rath. Zda devitalizaci nemocnice používá, se snažilo zjistit i Ministerstvo zdravotnictví…

Praha – Česká lékařská komora (ČLK) zatím nezakročí proti vrchlabské nemocnici, která měla v květnu začít používat kontroverzní metodu podvazování zhoubných nádorů. „Nemáme důkazy, že to tak skutečně je. Zákon nám ukládá zabývat se konkrétními podněty,“ řekl prezident komory David Rath.

Zda devitalizaci nemocnice používá, se snažilo zjistit i Ministerstvo zdravotnictví. Jak uvedl jeho mluvčí Otakar Černý, ani okresní zdravotní rada v Trutnově nemá informace, že by se do něčeho takového pustila.

Šéf nemocnice Vladimír Dryml řekl, že vše zveřejní, až nebude za použití této metody hrozit kriminalizace. Podle právníka ČLK Jana Macha může zdravotnické zařízení, které ji uplatní při léčbě, přijít o registraci. Rath řekl, že komora devitalizaci nezavrhuje. Zatím ale podle něho není průkazné, že pomáhá. Zdůraznil nutnost jejího ověření nejdříve na zvířatech. Vědecká rada ministerstva se má devitalizací zabývat 17. června.

(ika), Hospodářské noviny, 7.6.2002

Ohodnoťte tento článek!