MZ radí očkovat proti tetanu, pojišťovny nabízejí proti žloutence

oko, jehla, očkování, vacína, vakcinace

Stavy očkovacích látek proti tetanu, žloutence A a B i dalším infekcím, které mohou ohrozit obyvatelstvo v souvislosti se záplavami, jsou podle ministerstva zdravotnictví dostatečné. Občané se nemusejí obávat, že by snad některé vakcíny nebyly dostupné, sdělilo ČTK ministerstvo s tím, že epidemiologická situace na území ČR je klidná. Hlavní hygienik Vladimír Valenta však zároveň vyzval občany, aby si zkontrolovali očkování proti tetanu a případně se dali přeočkovat.

Zdravotní pojišťovny nabídly zvýhodněné či bezplatné očkování proti žloutenkám, a to buď lidem v záplavových oblastech, nebo všem svým klientům. Speciální program je i pro policisty a hasiče.

Podle zjištění ČTK je problém s pravidelným očkováním proti tetanu třeba v Plzni. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová ČTK řekla, že výpadek byl na počátku roku, kdy nebyla vakcína v celé Evropě. Ministerstvo zajistilo mimořádný dovoz, v březnu dorazilo 14.000 dávek po jedné ampuli a v půli května 40.000 dávek v balení po deseti ampulích.

„Obyvatelstvu doporučujeme zkontrolovat si očkování proti tetanu, které je pro všechny povinné. Pokud si lidé termín nepamatují, nejjednodušší cesta je zeptat se svého praktického lékaře. Pokud očkování už pozbylo účinnosti, je třeba navštívit lékaře a dát se očkovat,“ řekla Plívová.

Dodala, že ze zákona jsou proti hepatitidě A a B povinně naočkováni zaměstnanci a příslušníci integrovaného záchranného systému, jako hasiči, záchranáři či policie. Aktuálně jsou tedy chráněni.

Očkovací akce oznámilo už několik zdravotních pojišťoven. Mluvčí největší zaměstnanecké Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) Hana Kadečková ČTK řekla, že v souvislosti s povodněmi rozhodl generální ředitel Jaromír Gajdáček uvolnit část rezerv z fondu prevence.

„V případě potřeby budou použity na očkování proti hepatitidě A a B, na zvýšený přísun potřebných vitamínů, vody či energetických nápojů pro zasahující policisty a hasiče – pojištěnce naší pojišťovny,“ uvedla. O nabídce bude informován Ústřední krizový štáb, zprávu dostanou i jednotlivé regiony.

Zároveň ZPMV podle mluvčí jedná o formě pomoci pro ostatní své klienty zasažené povodní. V úvahu přichází také očkování proti žloutence, úhrada vitamínů a zorganizování ozdravného pobytu pro děti z vyplavených oblastí.

Mluvčí třetí největší České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová ČTK sdělila, že klienti z oblastí zasažených povodní mohou využít stálou nabídku příspěvku 1500 korun na očkování, například proti hepatitidě A. Vakcína proti žloutence A stojí v lékárně 900 korun pro děti a 1160 korun pro dospělé na jednu dávku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v úterý oznámila, že přispěje svým klientům v souvislosti se záplavami na očkování proti žloutence, a to všem, kteří o to projeví zájem. Vojenská zdravotní pojišťovna v pondělí sdělila, že uhradí svým pojištěncům z oblastí záplav očkování proti hepatitidě A a B a proti některým dalším infekcím.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK sdělil, že od středečního rána je v provozu pobočka VZP v Sokolské ulici v Praze, která se nachází v povodňovém území a dosud byla preventivně uzavřena. Pobočka v Kralupech nad Vltavou zůstává vzhledem ke kritické povodňové situaci uzavřena. Všechna ostatní pracoviště VZP fungují ve standardním režimu. Od pondělka až do odvolání je v Kralupech nad Vltavou uzavřena také pobočka ČPZP. Ostatních 108 poboček po republice funguje v běžném provozu.

Ohodnoťte tento článek!