Soudy by měly duševně postiženým ustanovovat advokáty, míní ÚS

právo, spravedlnost, zákony, soud

Soudy by měly lidem s duševním postižením ustanovovat advokáty, kteří náležitě zajistí ochranu jejich práv. Doporučení vyslovil Ústavní soud (ÚS) v nálezu, jímž se zastal ženy s omezenou svéprávností. Nález je k dispozici na webových stránkách soudu.

Duševně postižená žena čelila žalobě Vojenské nemocnice Olomouc kvůli neuhrazeným poplatkům za pobyt na záchytce. Požádala Okresní soud v Šumperku o ustanovení právního zástupce z řad advokátů.

Šumperský soud jí ale nevyhověl s vysvětlením, že předmět řízení není natolik složitý, aby vyžadoval zastoupení advokátem. Žena sice právního zástupce nakonec získala, ovšem jen díky dobré vůli a možnostem svého opatrovníka, jímž je město Mohelnice.

Ústavní soudci v nálezu zdůraznili, že pokud se soudního řízení účastní člověk se zdravotním postižením nebo jiná zranitelná osoba, třeba dítě nebo cizinec, musí soudy zpozornět a zvlášť dbát na dodržení všech práv.

„Přitom je třeba samozřejmě přihlížet k charakteru postižení konkrétní dotčené osoby a podle toho přijmout případná kompenzační opatření. V případě osob s duševním postižením tak kupříkladu minimálním přiměřeným opatřením zpravidla bude ustanovení zástupce pro řízení z řad advokátů, tak aby byla náležitě zajištěna ochrana jejich práv,“ stojí v nálezu soudkyně zpravodajky Kateřiny Šimáčkové.

Šumperský soud navíc chyboval v tom, že sice osvobodil ženu od soudních poplatků, uložil jí však posléze povinnost hradit protistraně náklady řízení. Rozhodnutí je podle Ústavního soudu nelogické, navíc nedostatečně zdůvodněné.

Soudy by měly duševně postiženým ustanovovat advokáty, míní ÚS
Ohodnoťte tento článek!