Od sportovních zranění až po artritidu. Bolest kolene ukazuje na celou řadu problémů

Trápí vás bolest kolene? Pak je důležitá její přesná identifikace. Může totiž ukazovat na celou řadu problémů. Pokud obtíže pociťujete při namáhavé aktivitě, nejspíš došlo k opotřebení ze sportu, jestli vás naopak trápí klidová bolest, dost možná trpíte revmatoidní artritidou. Ta může končit i úplnou výměnou kolenního kloubu.  

Kromě toho, že je koleno jedním z největších a nejsložitějších kloubů v lidském těle, je také velmi náchylné k poškození. To zpravidla vede k bolesti, jejíž typ je závislý na příčině a závažnosti daného stavu. A ačkoli je bolest v koleni spojena především se starší populací, může postihnout kohokoli bez ohledu na pohlaví či věk. Často se tak vyskytuje třeba u aktivních sportovců, kteří kloub opotřebovali vysokou zátěží.

Druhy bolesti

Jak už zaznělo výše, každá bolest je specifická pro rozdílný problém. Obecně se však dá říct, že lidi trápí:

 • Bolest pod kolenem
 • Bolest od kolen dolů
 • Bolest kolene zezadu
 • Bolest kolene na vnitřní straně
 • Bolest kolene na vnější straně.
 • Bolest čéšky

Příčiny bolesti kolene

Bolest v koleni mohou lidé pociťovat hned z několika důvodů. Mezi ty nejčastější patří:

 • Zranění kolene
 • Opotřebení kolene (sportem)
 • Nemoci kloubů a kostí
 • Svalová nerovnováha

Bolest způsobená svalovou nerovnováhou

Bolest na vnitřní straně pod kolenem

Je způsobená zvýšeným napětím svalů, které se zde upínají. Ke zvýšenému napětí často dochází při poruchách kyčelního kloubu, špatnému postavení pánve nebo při blokádách páteřních obratlů. Typický je pro bolest na vnitřní straně kolene také otok, který si pacienti často nahmatají v podobě „bochánku“.

Bolest na horním nebo dolním pólu čéšky

Bolest čéšky bývá způsobena zvýšeným napětím čtyřhlavého stehenního svalu, který se zde upíná. Na vině je velmi často špatná svalová souhra, která ovlivňuje postavení pánve. Za bolestí může rovněž stát i blokáda páteře v bederní oblasti.

Bolest pod kolenem na vnější straně

Bolest na zevní straně pod kolenem se nejčastěji ozývá při blokádě hlavičky lýtkové kosti. Konkrétně v místě, kde se kloubí s kostí holení. Tato blokáda je důsledkem přetěžování dvouhlavého stehenního svalu, který opět souvisí s postavením pánve, blokádou v bederní páteři a neoptimálním zapojením břišních svalů.

Nemoci způsobující bolest kloubů

Osteoporóza

Riziko osteoporózy neboli řídnutí kostí se zvyšuje s přibývajícím věkem. S úbytkem kostní hmoty se nejčastěji potýkají lidé po padesátce, přičemž ženy jsou postiženy o něco častěji.  Vlivem nemoci kost ztrácí vápník a stává se náchylnější ke zlomeninám. K fraktuře dochází u pacientů i při malém úrazu. Pacienti často pociťují bolest kolene zezadu.

Artróza

Jedná se o nezánětlivé degenerativní onemocnění, které postihuje hlavně velké klouby, tedy kyčle a kolena. Hladká chrupavka, která spojuje konce kostí a umožňuje hladký pohyb kloubu, se postupně ztenčuje a zdrsňuje. Na těchto místech pak vznikají kostěné výrůstky a dochází k hromadění tekutiny. Následkem toho pacienti pociťují bolest kolene při chůzi i jiném pohybu. Kromě stáří je rizikovým faktorem také obezita.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida nebo také zkráceně jen artritida je autoimunitní onemocnění, které napadá klouby a vyvolává v nich chronický zánět. Onemocnění, které je mezi lidmi známé také jako revma, se projevuje zejména bolestí a ztuhlostí kloubů, zejména pak kolen a prstů. Ty velmi často provází i otok. Pacienty, kteří trpí revmatem, zpravidla trápí bolest kolene v klidu. Klidová bolest a ztuhlost pak bývá nejhorší ráno.

Bolest kloubů způsobená sportem

Během sportu dochází k přetěžování kolenního kloubu, které často končí poraněním vazů nebo prasklým meniskem (chrupavka, která pomáhá chránit a stabilizovat kloub). Velmi běžným jevem je u sportovců takzvané běžecké koleno, které se projevuje:

 • Bolestí za kolenní čéškou nebo kolem ní
 • Bolestí při ohnutí kolene
 • Bolestí, která se zhoršuje při chůzi do schodů
 • Otokem
 • Praskáním v koleni

Nenechte se zmást názvem. Běžecké koleno se netýká jen běžců, může jím trpět každý, kdo kolena hodně ohýbá při běhu, chůzi, skákání či jízdě na kole. Může být rovněž důsledkem zranění, abnormalit kostí dolních končetin či chodidel. Za vznikem problémů mohou být i slabé svaly.

Léčba a bolavého kolene

Opět záleží na původu bolesti. Zatímco bolest způsobenou sportovním přetížením lze tišit tlakovým obvazem či studeným obkladem a klidovým režimem, u dlouhodobějších obtíží velkého rázu se doporučuje návštěva lékaře. Ten následně otestuje pohyblivost kloubu i jeho citlivost a zkontroluje případný otok. Výjimkou není ani rentgenové či ultrazvukové vyšetření.

Trápí vás bolest kolene?

Lékaři vám následně doporučí vhodné cviky, kterými poranění kolene snadněji předejdete. Mohou vám také předepsat protizánětlivé přípravky, které mírní bolest a odstraňují otok. Pro ty, kteří se k návštěvě lékaře nemají, jsou na trhu k dispozici i volně prodejné přípravky, konkrétně třeba Voltaren Forte, Olfen gel či Ibalgin, který je k dispozici ve formě tablet i gelu.

Pří těžkých zraněních a pozdějších stádiích nemocí (např. revmatoidní artritidy) se přistupuje i k chirurgickým zákrokům, jejichž cílem je náhrada kolenního kloubu.

Jak potížím předejít?

Co se týče prevence sportovních zranění, zde platí jednoduchá zásada rozcvičování. Každá část těla, včetně kolene, by se měla před zahájením sportovní aktivity řádně protáhnout a rozpohybovat. Sportovci by se rovněž neměli zbytečně přepínat. Pomůže také správné držení těla a zdravý pohyb.

Od sportovních zranění až po artritidu. Bolest kolene ukazuje na celou řadu problémů
4.4 (87.83%) 23 hlasování

3 comments

 • Libuše Mgr Kolmašová /

  Vážení, nikde jsem nenašla meniskus kolene

 • Natalie balazova /

  Dobrý den chtěla jsem jse zeptat koleno mé bolí i při odpočinku picha mě a negdy nemůžu došlapnout .a cítím jako gdyby me tvrdla noha nebo nějakej tlak mám v ní
  Bolí mě.hodne

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Balážová,

   nechte se prosím vyšetřit na ortopedii či revmatologii.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top