Kde jsou ledviny a k čemu slouží?
Co se dozvíte v článku
Ledviny jsou životně důležitý orgán, který v těle zastává nenahraditelnou funkci. Kromě toho, že spolu s močovody a močovým měchýřem tvoří vylučovací soustavu, působí jako filtr krve, regulují množství vody v organismu a podílejí se na stálosti vnitřního prostředí. V momentě, kdy dojde k jejich poškození, začnou se v těle hromadit toxické látky a krev není dostatečně pročištěná. S tím samozřejmě souvisí i mnohé zdravotní komplikace.
Pokud jde o umístění ledvin, najdete je v oblasti bederní páteře. Mají fazolovitý tvar a jsou dlouhé přibližně 12 centimetrů, přičemž ta na pravé straně bývá obvykle o něco menší a níže položená. To, že se jedná o skutečně nepostradatelný orgán, dokazuje mimo jiné fakt, že ledvinami během jediného dne proteče více než 1000 litrů krve a podle podmínek, které jsou u každého individuální, vzniknou až dva litry moči. [1, 2, 3, 4]
Jak poznat problémy s ledvinami?
Podobně jako v případě ostatních orgánů je i u ledvin nutné problémy rozdělit na akutní a chronické. Zatímco akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější a po léčbě odezní, chronické bývají výsledkem zanedbání léčby a mohou skončit až transplantací orgánu. A zatímco s jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, pokud dojde k odstranění i druhé z nich, je nutné pravidelné docházení na dialýzu.
Jak předejít problémům s ledvinami? Poslechněte si podcast s nefroložkou:
Zajímá vás, kde a jak bolí ledviny a podle čeho můžete poznat závažný zdravotní problém? Že je s tímto orgánem něco špatně někdy napoví časté nutkání na močení i výrazná bolest v oblasti ledvin, nebo popřípadě také v jejich okolí. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být i pachuť v ústech způsobená ukládáním toxinů v těle, otoky, nevolnost, ztráta orientace, únava a suchá pokožka.
Pokud jde o to, jaké má bolest ledvin příznaky a kdy se u pacientů objevuje, může to být značně individuální. Nejčastěji si však lidé stěžují na:
- bolest ledvin v noci,
- bolest ledvin po probuzení,
- bolest ledvin a podbřišku,
- bolest ledvin po požití alkoholu.
Proč se objevuje bolest ledvin z alkoholu? Ledviny představují jeden z orgánů, které mohou častější konzumaci alkoholu výrazně pocítit. Ten totiž může způsobit dehydrataci a při jeho pití navíc dochází k vylučování většího množství moči. Kromě toho alkohol zvyšuje prokrvení ledvin i močových cest, což může u pacientů vyvolat nebo zhoršit infekci. [5, 6, 7, 8, 9]
Trápí vás bolest ledvin?
Akutní ledvinové stavy
Zánět ledvin
Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří jejich zánět. Ten lze poměrně snadno poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše. Postupně se dostavuje také nevolnost a zvracení, které může doprovázet také horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. Normální není ani barva moče. Při zánětu je tmavá až zakalená. Může také obsahovat krev a hnis.
Co se týče léčby, ta rozhodně patří do rukou lékaře. Jedná-li se o zánět infekční, předepíše pacientům antibiotika, proti bolesti pak pomohou určitá analgetika. Během léčby je rovněž důležitý dostatek tekutin, které napomohou pročištění ledvin. Ideální je častější příjem tekutin v kratších intervalech. Doporučuje se rovněž vynechat kávu a alkohol. Ideální je naproti tomu čistá voda v kombinaci s kopřivovým čajem. Pokud je zánět neinfekčního původu, je vhodné pít naopak méně tekutin, proto se vždy řiďte radami vašeho lékaře.[10, 11, 12, 13, 14, 15]
Ledvinové kameny
Mezi další akutní stavy patří ledvinové kameny. Ty se projevují kolikovitou bolestí břicha, která vystřeluje do třísla, tedy v případě, že se kámen dostane do prostoru, odkud brání odtoku moči. V některých případech ale pacient o ledvinových kamenech nemusí vůbec vědět, a to zpravidla v případě, kdy kameny nemají vliv na tvorbu moči. Obvykle se ale příznaky dostavují a mají pozvolně rostoucí charakter.
Stejně jako zánět ledvin, i ledvinové kameny patří pouze do kompetence lékařů. Ti se je pravděpodobně budou snažit rozdrtit anebo odstranit pomocí chirurgického zákroku. Menší kameny projdou močovými cestami a některé typy lze dokonce i rozpustit. Tomu můžete napomoci i vy sami, a to za pomoci různých bylin. Nápomocná je v tomto ohledu například přeslička rolní nebo kopřiva. Dále je opět vhodné zvýšit přísun tekutin. [16, 17, 18, 19, 20, 21]
Chronické onemocnění ledvin
Chronické onemocnění ledvin bývá důsledkem dlouhotrvajících a neléčených stavů a může vést až k selhání orgánu. Velmi často bývá na vině neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Rizikový je rovněž:
- zvýšený krevní tlak,
- poškození cév v oblasti ledvin,
- metabolický syndrom,
- obezita,
- záněty ledvin.
Nebezpečí tkví mimo jiné v tom, že příznaky, které selhávání ledvin doprovázejí, jsou zpočátku nespecifické. U pacientů se vyskytuje časté nutkání na močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může přidat také únava a bolesti ledvin. Pokud tedy máte podezření, že vaše ledviny nefungují správně, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Kromě výše zmíněných příčin by se za bolestmi a dysfunkcí mohlo skrývat také nádorové onemocnění. [22, 23, 24, 25, 26, 27]
Zdroje: stefajir.cz, wikiskripta.eu, nzip.cz, fnol.cz, nemoci.vitalion.cz, mojemedicina.cz, internimedicina.cz, nhs.uk, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, kidney.org, medicalnewstoday.com, healthline.com, lekarnickekapky.cz
Dobrý den,prodělala jsem imc, s výsledkem, hodnota479crp, antibiot Dobrany, je to tři týdny a teď znovu pociťují bolest zad led, při močení tedy ne, ale nohy šílená bolest únava, pachuť v puse hořka,že by se mi to vracel zpět může po tak krátké době, nikde jsem nenastidla, děkuji za radu
Dobrý den,
předpokládám, že v hodnotě CRP jste se nejspíš uklikla. Protože hodnoty nad 300 znamenají celkově závažný zánět v těle, takže s touto hodnotou byste 100% ležela v nemocnici na intravenózní antibiotické léčbě.
Pokud opět pociťujete příznaky zánětu, navštivte svého praktického lékaře (a vezměte s sebou rovnou ranní moč - střední proud).
Je možné, že bakterie, která Vám zánět před tím způsobila, nebyla citlivá na nasazená ATB, tudíž léčba plně nezabrala a infekce se po chvíli vrátila.
Moč by se měla poslat na kultivační vyšetření (tzn. zjistit, o kterou bakterii se jedná) a dle toho přesně nasadit ATB, na které bude bakterie citlivá. Hezký den.