Bolest ledvin se nevyplatí podceňovat. Může předcházet jejich selhání

Ledviny jsou nepostradatelný párový orgán, který v těle zastává funkci krevního filtru. Pokud dojde k jejich poškození, začnou se v těle hromadit toxické látky, s čímž souvisí mnoho zdravotních komplikací. Kromě bolesti v oblasti kříže se dostavuje také časté močení či kožní potíže. Bolest ledvin se přitom rozhodně nevyplatí podceňovat. Může totiž značit zánět či předcházet selhání orgánu.

Ledviny jsou životně důležitý orgán, který v těle zastává nenahraditelnou funkci. Kromě toho, že spolu s močovody a močovým měchýřem tvoří vylučovací soustavu, působí jako filtr krve, regulují množství vody v organismu a podílejí se na stálosti vnitřního prostředí. V momentě, kdy dojde k jejich poškození, začnou se v těle hromadit toxické látky a krev není dostatečně pročištěná. S tím samozřejmě souvisí i mnohé zdravotní komplikace.

Ledviny jsou umístěné v oblasti bederní páteře, mají fazolovitý tvar a jsou dlouhé přibližně 12 centimetrů, přičemž ta na pravé straně bývá obvykle o něco menší a níže položená. To, že se jedná o skutečně nepostradatelný orgán, dokazuje mimo jiné fakt, že ledvinami během jediného dne proteče více než 1000 litrů krve a podle podmínek, které jsou u každého individuální, vzniknou až dva litry moči.

Jak poznat problémy s ledvinami?

Podobně jako v případě ostatních orgánů, i u ledvin je nutné problémy rozdělit na akutní a chronické. Zatímco akutní přicházejí náhle, jsou intenzivnější a po léčbě odezní, chronické bývají výsledkem zanedbání léčby a mohou skončit až transplantací orgánu. A zatímco s jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, pokud dojde k odstranění i druhé z nich, je nutné s pravidelné docházení na dialýzu.

Že je s tímto orgánem něco špatně obvykle napoví časté nutkání na močení i bolest ledvin, popřípadě jejich okolí. Příznakem špatného fungování tohoto orgánu pak může být také pachuť v ústech způsobená ukládáním toxinů v těle, nevolnost a ztráta orientace, únava i suchá pokožka.

Nejčastěji si lidé stěžují na:

 • Bolest ledvin v noci
 • Bolest ledvin a podbřišku
 • Bolest ledvin po požití alkoholu

Akutní ledvinové stavy

Zánět ledvin

Mezi nejčastější akutní komplikace ledvin patří jejich zánět. Ten lze poměrně snadno poznat podle bolesti v zádech a zároveň v břiše. Postupně se dostavuje také nevolnost a zvracení, které může doprovázet také horečka a zimnice. Kvůli zánětu v ledvinách a přítomnosti bakterií dochází k častému nutkání na močení, které je bolestivé a pálí. Normální není ani barva moče. Při zánětu je tmavá až zakalená. Může také obsahovat krev a hnis.

Co se týče léčby, ta rozhodně patří do rukou lékaře. Ten pacientům předepíše antibiotika, proti bolesti pak pomohou analgetika. Během léčby je rovněž důležitý dostatek tekutin, které napomohou pročištění ledvin. Ideální je častější příjem tekutin v kratších intervalech. Doporučuje se rovněž vynechat kávu a alkohol. Ideální je naproti tomu čistá voda v kombinaci s kopřivovým čajem.

Ledvinové kameny

Mezi další akutní stavy patří ledvinové kameny. Ty se projevují kolikovitou bolestí břicha, která vystřeluje do třísla, tedy v případě, že se kámen dostane do prostoru, odkud brání odtoku moči. V některých případech ale pacient o ledvinových kamenech nemusí vůbec vědět, a to zpravidla v případě, kdy kameny nemají vliv na tvorbu moči. Obvykle se ale příznaky dostavují a mají pozvolně rostoucí charakter.

Stejně jako zánět ledvin, i ledvinové kameny patří pouze do kompetence lékařů. Ti se je pravděpodobně budou snažit rozpustit anebo odstranit pomocí chirurgického zákroku. Rozpuštění kamenů můžete napomoci i vy sami, a to za pomoci různých bylin. Nápomocná je v tomto ohledu například přeslička rolní nebo kopřiva. Dále je opět vhodné zvýšit přísun tekutin

Chronické onemocnění ledvin

Chronické onemocnění ledvin bývá důsledkem dlouhotrvajících a neléčených stavů a může vést až k selhání orgánu. Velmi často bývá na vině neléčený diabetes mellitus 2. typu a dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. Rizikový je rovněž:

Nebezpečí tkví mimo jiné v tom, že příznaky, které selhávání ledvin doprovázejí, jsou zpočátku nespecifické. U pacientů se vyskytuje časté nutkání na močení, otoky, zvýšený krevní tlak a nepohodlí v oblasti beder. Později se může přidat také únava a bolesti ledvin. Pokud tedy máte podezření, že vaše ledviny nefungují správně, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc. Kromě výše zmíněných příčin by se za bolestmi a dysfunkcí mohlo skrývat také nádorové onemocnění.

Bolest ledvin se nevyplatí podceňovat. Může předcházet jejich selhání
4.2 (83.16%) 19 hlasování

7 comments

 • Hugo Medr /

  Dobrý den.
  Náhle mě začalo bolet v kříži a chodím močit i v noci.Před 10.lety jsem měl 3 kamínky v močových cestách a pan primář mi řekl,že na ledvinách mám ještě nějaký bloudivý kamínek ale dál jsem se už o tento problém nestaral.10let bez problému až teď..

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Medře,

   navštivte prosím urologa, je možné, že se zvětšila či vytvořila nová lithiáza. U malé lithiázy se předpokládá, že se časem třeba vymočí, při větším objemu už je třeba zasáhnout.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Naďa Lenčéšová /

  V roce 2019 ledvinova kolika,následně vyšetření na urologii,zjištěn 1cm kámen,ucpana pravá ledvina, zaveden stent, v srpnu 2019 kámen rozdrcen.Zaver pisek,musíte sama vyloučit…Dnes kontrola na urologii,sama vím že se mi písek projevuje,cítím občas bolest v bedrech,krizi,podbrisku,trislech často mocim…Dle doktora to nejsou příznaky písku….já si to nemyslím
  ..

 • Dobrý den, před rokem a půl jsem se léčila s abscesem ledviny. Pořádně nevím, zda je nějaké riziko vrácení nemoci, nebo mohu být v klidu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Radko,

   dobře vyléčený absces se nevrací, udělal by se nový při případné nové infekci a oslabeném organismu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Radka Křížová /

  Dobrý den, před rokem a půl jsem se léčila s abscesem ledviny. Pořádně nevím, zda je nějaké riziko vrácení nemoci, nebo mohu být v klidu?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Křížová,

   dobře vyléčený absces se nevrací, udělal by se nový při případné nové infekci a oslabeném organismu.

   Redakce Zdraví.euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top