Za pálením jazyka stojí zánět či nedostatek vitamínů. Může ale značit i vážnou nemoc

Pálení jazyka je nepříjemný stav, který může být projevem hned několika nemocí. Kromě typického zánětu se může jednat také o nedostatek železa, vitamínu B12 či poruchu tvorby slin. Na vině však může být i vážná nemoc nebo potravinová alergie.

Pálení jazyka není nemoc jako taková, ale společně s bolestí tohoto orgánu představuje jeden z příznaků hned několika nemocí. Tento stav může navíc upozorňovat na to, že tělu chybí potřebný vitamín B12 anebo železo. Co se týče podoby obtíží, nejčastěji si pacienti stěžují na:

  • Pálení jazyka a ústní dutiny
  • Pálení rtů a jazyka
  • Pálení na špičce jazyka
  • Pálení jazyka a horního patra
  • Pálení jazyka po jídle
  • Pálení a skvrny na jazyku
  • Bolest a pálení jazyka
  • Pálení jazyka a bílý povlak

Zánět jazyka

Pravděpodobně nejčastější příčinou bolesti či pálení jazyka je jeho zánět, který odborníci označují slovem glositida. Ten může mít infekční i neinfekční formu.

Infekční zánět jazyka

K infekční glositidě zpravidla dochází tehdy, pokud dojde k většímu poranění jazyka. Za infekci jako takovou pak mohou typicky bakterie, které se běžně nacházejí v dutině ústní. Povrchové infekce mohou mít ale i kvasinkový původ. Že se skutečně jedná o tento problém, poznáte podle typického bílého povlaku na jazyku.

Neinfekční zánět jazyka

Neinfekční záněty jazyka se pak objevují například při poškození fyzikálními faktory, jako je popálení jazyka horkou tekutinou. Dále může vzniknout v důsledku:

Životu nebezpečné jsou pak zánětlivé změny spojené s otoky, které jsou typické pro alergické reakce. Tyto otoky totiž vedou ke zhoršení dýchání a bez odborného zásahu mohou končit i udušením.

Příznaky zánětů jazyka

Záněty jazyka se mohou projevovat mnoha způsoby, častokrát dochází i ke kombinaci jednotlivých příznaků. Zatímco u některých pacientů se objevuje bolest a pocity pálení jazyka, jeho brnění či dokonce zvětšení a změny zabarvení, v drtivě většině případů je jazyk zarudlý. Při povrchových infekcích se na něm může vytvořit bílý povlak. Dlouhodobé záněty pak způsobují zánik papilárních linií, kvůli čemuž dochází ke změně vzhledu jazyka. Ten bývá lesklý a vyhlazený.

Diagnostika

Diagnostika obtíží by měla spočívat ve vyšetření ústní dutiny, kdy lékař zhodnotí velikost a barvu jazyka, popřípadě i horního či dolního patra. Při podezření na infekci je dobré udělat také stěry z dutiny ústní, a pokud se odborník domnívá, že se jedná o nezánětlivou příčinu, je vhodné pátrat po tom, jak vypadá pacientova strava a zda mu nechybí vitamín B12 či železo.

Léčba

Způsob léčby se vždy odvíjí od příčiny obtíží. K jejich odstranění je nutné zvolit odpovídající léčbu. Infekce se léčí pomocí antibiotik, popřípadě antimykotik, pří poruchách vstřebávání živin je nejprve nutné odhalit původce potíží a teprve pak zajistit dostatečný příjem a vhodnou formu podání chybějících látek. Pokud k pálení jazyka vedla alergická reakce, řeší se situace podáním léků proti alergii.

Další příčiny pálení jazyka

Kromě zmíněných obtíží může být pálení jazyka způsobeno také refluxem žaludečních šťáv. Jazyk může být rovněž podrážděný používáním ústní vody anebo častým cucáním mentolových bonbónů. S obtížemi může souviset i nesnášenlivost některého z léků či intoxikace hmyzem. Za pálením a bolestí jazyka se ale mohou skrývat i některé další nemoci jako je například:

Zdroje: stefajir.cz, rehabilitace.info

Za pálením jazyka stojí zánět či nedostatek vitamínů. Může ale značit i vážnou nemoc
4.1 (82.86%) 14 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top