Rakovina prostaty: příznaky a léčba

příznaky rakoviny prostaty

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Výskyt rakoviny se pohybuje kolem 60 případů na 100 000 mužů a jako u většiny onemocnění i zde platí, čím dříve se nemoc odhalí, tím větší šanci má pacient na úplné uzdravení. V pokročilých stádiích nádor metastazuje, především do kostí.

Prostata

Prostata je přídatná pohlavní žláza o velikosti vlašského ořechu, umístěna pod močovým měchýřem. Tekutina, kterou produkuje, je součástí ejakulátu (tvoří 15-30 %) a jejím úkolem je zvýšit životaschopnost spermií a tím i šanci na oplodnění.

Rakovina prostaty

Nádorové onemocnění, rakovina prostaty, nazývané též karcinom prostaty, postihuje nejčastěji muže kolem 70. roku života a výš.

Příčina výskytu onemocnění není zcela známá. Uvažuje se o několika faktorech, které by mohly mít na vzniku rakoviny prostaty podíl:

 • Věk – čím je muž starší, tím se zvětšuje pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty. Muži pod 45 let tvoří pouze jeden případ na 100 000 mužů, ale muži kolem 80. věku života tvoří již 735 případů na 100 000 mužů.
 • Rasa – byla zaznamenána skoro 2x větší míra výskytu rakoviny prostaty u černochů.
 • Strava a životní styl – Nezdravým životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu a špatnou (tučnou) stravou se též zvyšuje výskyt rakoviny prostaty.

Příznaky rakoviny prostaty

V první fázi je rakovina prostaty asymptomatická, tedy bez příznaků, a je tak většinou odhalena zcela náhodou. Paradoxně uzdravení závisí na včasném odhalení a započetí správné léčby.

Nádor, který se již rozšířil do okolí, tedy do močového měchýře a močové trubice, ale stále ještě nedosáhl vzdálených orgánů se projevuje potížemi při močení. Běžné je časté chození na toaletu, a to i v noci či naopak dochází ke zadržování moči a močení se stává náročné. Příznakem pokročilého nádoru, který se dostal už i do vzdálených orgánů, je bolest zad, kyčlí a končetin.

Dalšími příznaky rakoviny prostaty jsou:

 • Nechuť k jídlu,
 • Hubnutí,
 • Únava a slabost.

Prevence

Z příčin vzniku rakoviny prostaty je tedy jasné, že nejdůležitější bude zdravý životní styl – dostatek ovoce, zelenin, omezení nadměrné konzumace alkoholu, nekouření a dostatečný pohyb.

Diagnostika onemocnění

K diagnostikování onemocnění dochází často náhodně na základě zvýšené hodnoty tzv. prostatického specifického antigenu (PSA), který je charakteristický pro karcinom prostaty. Jeho největší koncentrace je v semeni, při poškození struktury buněk a žlázek se ale PSA dostává do krve ve vyšší míře, čímž může upozornit na narušení procesu v prostatě. U zdravých nebo jinak nemocných lidí ho nenajdeme. Nález 10 mikrogramů PSA na litr obvykle znamená přítomnost nádoru.

Některé typy nádorů prostaty však vůbec nezvyšují hladinu PSA v krvi, a proto se přistupuje k vyšetření prostaty per rektum, tedy pohmatem.


TIP: Nejoblíbenější volné prodejné léky na prostatu

 


Rakovina prostaty a její léčba

Existuje několik možností léčby rakoviny prostaty, přičemž o vhodné léčbě rozhodne lékař na základě několika faktorů:

 • Věk pacienta
 • Histologická klasifikace nádoru
 • Stádium nádoru
 • Přítomnost symptomů
 • Celkový zdravotní stav pacienta.

V první fázi onemocnění se provádí pouze aktivní dohled nad nádorem, kdy se sleduje jeho vývoj. Následně se rozhoduje mezi několika typy léčby:

 • Chirurgická – operační léčba
 • Radioterapie
 • Chemoterapie
 • Hormonální léčba
 • Radionuklidy

Operační léčba

Operační léčba se provádí v celkové anestezii a jejím cílem je úplné odstranění prostaty. Jako komplikace této léčby může nastat samovolný únik moči (inkontinence) a nepřítomnost erekce, které mohou trvat až několik měsíců.

Radioterapie

Radioterapie spočívá v záření směrem do prostaty, které způsobuje smrt buněk nádoru. Před ozářením se přesně lokalizuje oblast, která bude ozářena, aby nedošlo k poškození zdravých orgánů. Provádí se též Brachyterapie, kdy dochází k umístění malého zdroje radioaktivity (zrn) přímo do prostaty pomocí chirurgického zákroku a prostata je tak ozařována „zevnitř“.

Chemoterapie

Chemoterapie využívá látek, které zasahují do mechanizmů dělení rakovinových buněk a během tohoto procesu je zabíjejí. Tento typ léčby se používá v pokročilém stádiu rakoviny prostaty.

Hormonální léčba

Cílem hormonální léčby je snížení hladiny mužských pohlavních hormonů na velmi nízké hladiny. Dosahuje se tím buď chirurgicky, odstraní se obě varlata ze šourku, nebo pomocí léků, které blokují účinek mužských pohlavních hormonů.

Radionuklidová léčba

Poslední léčba radionuklidy využívá radioaktivních léků, které ničí rakovinné buňky pomocí radiačního záření. Léky se podávají žilní cestou a krví se dostávají přímo do míst metastáz, kde uvolňují záření, které následně ničí nádorové buňky. Tento typ léčby se využívá v případě selhání předešlých terapií.

9 comments

 • před dvanácti lety CA prostaty, ihned operace od té doby pozorování. Nyní PSA 0.9, ale bolesti zad a pravého boku, slabost a únava. Prý je to projev nedostatku pohybu. Není to projev šíření rakoviny? Lze to vyšetřením poznat?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Bivoji,

   vaše výše zmíněné příznaky jsou velmi nespecifické. K vyloučení podezření metastází doporučujeme navštívit urologii.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Richard Seydl /

  Hodnota PSA je indikátor možnosti výskytu rakoviny prostaty.Logicky uvažuju,že je ovlivněno právě prostatou. Proč ale když ji mám odoperovanou právě pro rakovinu,se dále PSA sleduje jako ukazatel,zda se rakovina nevrátila?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   normální hodnoty ukazují kompletní odstranění prostatických tkání, přetrvávající zvýšené koncentrace znamenají buď přítomnost zbytkové choroby či lokální návrat. Opětovné zvýšení PSA po úspěšné terapii signalizuje relaps onemocnění nebo možné kostní metastázy.

 • Dobrý den, mám rakovinu prostaty, operativně roboticky mi byla prostata odstraněna, nádor měl být zapouzdřený, v malé míře prorostl váčkem, nádor byl zhoubný ale ne agresivní. bylo mi řečeno cca 1x6mm. Jaký bude postup v další léčbě? co mi může hrozit? děkuji za odpověď.

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   je to spíše odpověď pro ošetřujícího urologa, protože neznám histopatologii odoperovaného vzorku, váš věk, a další okolnosti… Dle toho se odvíjí další plán. Je možné, že ještě podstoupíte radioterapii jako prevenci metastáz. Také je možné, že budete chodit jen na kontroly a odběry (kontrola PSA).

 • Dobrý den, mám rakovinu prostaty, operativně roboticky mi byla prostata odstraněna, nádor měl být zapouzdřený, v malé míře prorostl váčkem, nádor byl zhoubný ale ne agresivní. bylo mi řečeno cca 1x6mm- prorostlý nádor……. Jaký bude postup v další léčbě? co mi může hrozit? děkuji za odpověď.

 • Dobrý den.Při kontrole na urologii zjištěna hodnota PSA 6.1 PHI41.Mám problémy s častým močením a pociťují bolesti v kříži.Lékař mi předepsal APO-TAMIS 1X na noc.MR bez nálezu.Může se jednat o rakovinu prostaty.Děkuji za odpověď

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,

   hodnoty PSA se odvíjí podle věku, kolik Vám je let? Pravděpodobně trpíte benigní hypertrofií prostaty. Jedná se o nádor, ale BENIGNÍ – nezhoubný, nad 60 let věku jím trpí hodně mužů.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top