Na konci roku může být zdravotní pojištění v deficitu 40 mld. Kč

Veřejné zdravotní pojištění může být kvůli epidemii nového typu koronaviru na konci letošního roku v deficitu 40 miliard korun. Důvodem bude propad příjmů z vybraného zdravotního pojištění a navýšení nákladů na zdravotní péči. Vyplývá to z návrhu novely zákona o pojistném na zdravotním pojištění, kterou bude projednávat Sněmovna. Jejím cílem je odpustit na půl roku pojištění živnostníkům. Letos to půjde ještě nejspíš vykrýt z rezerv. Loni byly 56 miliard.

„V takovém scénáři klesne schopnost některých zdravotních pojišťoven řádně plnit své závazky vůči poskytovatelům zdravotních služeb ještě do konce letošního roku,“ píše se v dokumentu. Mohou také nastat problémy na straně nemocnic, ordinací a dalších poskytovatelů zdravotních služeb a může se snížit dostupnost péče.

Letos mohou takový vývoj odvrátit rezervy zdravotních pojišťoven. „Již v roce příštím vážně hrozí, že zmíněné rezervy budou zcela vyčerpány, a bez potřebných opatření bude ohrožena dostupnost zdravotních služeb ve svém celku,“ píše se v důvodové zprávě. Očekává se, že v roce 2021 bude nutné snižovat úhrady poskytovatelům zdravotních služeb v řádu miliard korun. V dalších letech bude v případě vyčerpání zůstatků a očekávaného pokračování ekonomické krize financování péče „vysoce obtížné“.

Jen na odvodech živnostníků na zdravotním pojištění ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekává pokles o zhruba osm miliard korun. „Kdybychom to odpuštění neudělali, tak stejně by ti živnostníci zřejmě neměli jak odvést,“ řekl novinářům po tiskové konferenci o navázání spolupráce s ČVUT při výrobě respirátorů.

Pojišťovny podle něj budou muset na nový stav nastavit svá hospodaření. „Je jasné, že bude muset dojít k určitým opatřením, aby nerostly nijak výrazně úhrady hlavně v příštím roce,“ doplnil. Dohodovací řízení o úhradách na příští rok s pojišťovnami i zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče sice v lednu začalo, dál se bude ale podle ministra jednat v červnu, až bude známá makroekonomická predikce.

„V případě předchozí krize po roce 2008 byly disponibilní zůstatky zdravotních pojišťoven rozpouštěny postupně v období následujících pěti let, což umožnilo udržet dostupnost zdravotních služeb na velmi vysoké úrovni i v období krize,“ uvádí dále důvodová zpráva. Podle ministra už je dohodnuté pro příští rok navýšení plateb za státní pojištěnce.

Systém veřejného zdravotního pojištění byl v deficitu i v letech po krizi v roce 2008. Za čtyři roky po roce 2009 to bylo zhruba 36 miliard korun, které podle tehdejšího vyjádření prezidenta České lékařské komory Milana Kubka zaplatily 24 miliard zdravotní pojišťovny a 12 miliard zdravotnická zařízení.

Do veřejného zdravotního pojištění letos odvedou zaměstnavatelé, podnikatelé, zaměstnanci a stát přes 350 miliard korun. Zhruba 200 miliard spravuje největší Všeobecná zdravotní pojišťovna. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven. Rezervy na účtech pojišťoven byly loni zhruba 56 miliard korun. Z nich šest miliard navíc slíbily pojišťovny dát do zdravotnictví už loni v říjnu. Zdravotnické odbory žádaly loni rozpuštění jejich významné části, měly jít hlavně na platy. Ze zákona mají pojišťovny povinnost držet na účtech částku odpovídající téměř čtyřem dnům péče o jejich klienty.

Ohodnoťte tento článek!