OSN varovala, že bude muset omezit či ukončit programy v Jemenu

OSN varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s nákazou koronavirem a na pomoc tisícům hladovějících dětí ve válkou zmítaném Jemenu. Stane se tak v případě, že dárcovské země organizaci neprodleně neposkytnou potřebné finance, uvedla agentura AP.

Organizace spojených národů se svou výzvou přišla den po dárcovské konferenci pro Jemen, na které se státy zavázaly poskytnout pomoc ve výši 1,35 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun), která má sloužit k podpoře humanitárních programů v zemi. OSN ale žádala o částku 2,4 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), která měla pokrýt potřebné programy od června do prosince.

Kvůli nedostatku peněz již muselo být pozastaveno nebo omezeno asi 75 procent programů OSN v Jemenu pokrývajících veškeré oblasti od potravinové pomoci až po zdravotní péči. I Světový potravinový program (WFP) musel snížit své dodávky o polovinu a snížena byla i podpora místním nemocnicím, namísto 369 jich OSN podporuje jen 189.

Podle údajů OSN ohrožuje hladomor v Jemenu 10 milionů lidí a 80 procent z celkových 30 milionů obyvatel závisí na humanitární pomoci. V Jemenu už šestým rokem zuří občanská válka, která usmrtila více než 100.000 lidí a čtyři miliony vyhnala z domovů. Další tisíce lidí zemřely následkem cholery a podvýživy, která se týká především dětí. Země je rozdělená, vláda podporovaná koalicí vedenou Saúdskou Arábií má kontrolu převážně nad jihem země, šíitští povstalci ovládají sever a většinu větších měst včetně metropole Saná.

Ke stávajícím problémům se přitom nyní přidává ještě šíření koronaviru. Podle humanitárních pracovníků nejsou místní nemocnice, často bojující s nedostatkem elektřiny, ochranného vybavení i potřebných život zachraňujících přístrojů, na šíření nákazy připraveny.

Ohodnoťte tento článek!