Co jsou otoky v těhotenství?
Otoky (neboli edémy) postihují přibližně tři čtvrtiny těhotných žen. Obvykle se začínají projevovat kolem 22. až 27. týdne těhotenství a většinou přetrvávají, dokud neporodíte. V té době dosahuje objem tekutin v těle maxima, proto mohou být otoky nohou na konci těhotenství nejvýraznější.
Během těhotenství ve vašem těle dochází k mnohým změnám. Jedním z nich je zvýšené množství tekutiny. V průběhu tohoto období se váš celkový objem vody v těle může zvýšit až o 8 litrů. Část vody zůstává ve vašich buňkách, aby jim pomohla fungovat. Zbytek se hromadí mimo vaše buňky, aby se zvýšila dodávka kyslíku, vyčistil odpad z těla a tok elektrolytů zůstal pod kontrolou.
Stejně tak váš objem plazmy vyskočí o 30 až 50 %, což znamená, že vzroste také váš celkový objem krve. Zvýšení množství plazmatu je reakcí na rostoucí potřeby placenty a vašich orgánů, aby mohly být dítěti dodány veškeré živiny, které potřebuje k vývoji. Po porodu by však otoky měly odeznít.
Co způsobuje otoky nohou v těhotenství?
Během těhotenství dochází k otokům, když se tělesné tekutiny zvyšují, aby vyživovaly vás i vaše dítě. Tekutiny se hromadí ve vašich tkáních v důsledku zvýšeného průtoku krve v těle a také tlaku vaší rostoucí dělohy na pánevní tkáně a dutou žílu. Velká dutá žíla na pravé straně těla vrací krev z dolních končetin do srdce.
To způsobí, že zažijete nezbytné zvýšení nahromaděné tekutiny v podobě otoků, zejména v oblasti kotníků, chodidel a někdy také rukou. Toho jste si možná všimly, když jste se naposledy pokusily sundat si prsteny. Také můžete vnímat, že více otékáte, pokud jste rychle nabraly větší množství na váze.
Masivní nárůst tělesných tekutin během těhotenství je ale také úzce spojen se zvyšováním hladiny sodíku, tedy soli. Sodík ovlivňuje to, jak vaše tělo absorbuje a následně zpracovává vodu. I sebemenší nárůst sodíku může způsobit, že pocítíte, jak natékáte. Dalšími faktory, které se podílejí na vzniku otoků, mohou být:
- Letní horka
- Dlouhodobé stání
- Příliš aktivit během dne
- Stravování s nízkým obsahem draslíku
- Vysoký příjem kofeinu
- Vysoký příjem soli
Otoky rukou v těhotenství
Tekutiny v těle se nejvíce hromadí v třetím trimestru těhotenství, a proto se může stát, že vám v této době začnou natékat také ruce, zejména prsty. Ty mohou být následně méně pohyblivé a mohou klidně i brnět. K tomu dochází v důsledku utlačování nervů napojených na prsty.
Tyto obtíže vás mohou trápit zejména ve chvíli, kdy jsou ruce nějakým způsobem namáhány. Pokud tyto pocity neodezní ani v době klidu, může se jednat o začínající syndrom karpálního tunelu. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře, nebo přímo fyzioterapeuta, který vám doporučí vhodná cvičení. Běžné otoky rukou v těhotenství by měly odeznít po porodu.
Nebezpečné otoky v těhotenství
Edém je obvykle neškodný, jestliže se ale objeví náhle a je výrazný, může být známkou onemocnění zvaného preeklampsie. Ta představuje poměrné vážný zdravotní stav. Pokud zaznamenáte příznaky preeklampsie, otoky nohou, rukou nebo obličeje by pravděpodobně byly doprovázeny prudkým zvýšením krevního tlaku. Dalšími příznaky preeklampsie jsou:
- Intenzivní bolest hlavy
- Nevolnost
- Zvracení
- Bolesti břicha pod žebry
- Bolest dolní části zad
- Náhlý nárůst hmotnosti
- Změny vidění
- Vysoký krevní tlak
- Dušnost, úzkost
Žilní trombóza a embolie
Méně často může být otok během těhotenství důsledkem žilní trombózy. Pokud se těhotná žena málo hýbe, je zde větší pravděpodobnost, že se krev bude hromadit v žilách nohou a srážet se.
Jakmile se pak krevní sraženina uvolní, může cestovat krevním řečištěm do plic a blokovat tam průtok krve. To může způsobit plicní embolii, která je pro ženu velmi nebezpečná. Otok v důsledku žilní trombózy doprovází zpravidla tyto příznaky:
- Výrazná bolest
- Citlivost na dotek
- Zarudnutí
- Horkost
Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, okamžitě zavolejte svému lékaři a postupujte podle jeho pokynů. Případně vyhledejte ambulantní pomoc.
Otékaly vám nohy v těhotenství?
Co na otoky nohou v těhotenství?
Otoky kotníků v těhotenství jsou běžné a po porodu obvykle vymizí. Mezitím ale můžete učinit několik kroků k tomu, abyste snížily pocity nepohodlí a snáze jste se vešly do svých bot. Vyzkoušejte tedy některý z následujících tipů.
- Vyvarujte se dlouhodobého stání
- Při sezení si podepřete chodidla a nekřižte si nohy
- Při dlouhém sezení se často protahujte
- Usínejte na levém boku
- Než ráno vstanete z postele, oblékněte si stahující punčochy, které jsou až do pasu
- Pijte hodně vody. Pokud je vaše tělo dehydratované, pokusí se zadržet ještě více tekutin
- Plavte nebo stůjte v bazénu ponořené až ke krku
- Pravidelně cvičte každý den alespoň pár minut
- Snažte se zůstat v chládku během horkého počasí
- Omezte příjem soli
- Jezte více potravin s draslíkem, jako jsou banány a avokádo, abyste vyplavily přebytečný sodík z těla
Některé výzkumy také naznačují, že masáž chodidel a reflexní terapie, při nichž je vyvíjen tlak na určité oblasti nohou, rukou a uší, mohou během těhotenství pomoci snížit otoky nohou a kotníků. Kromě toho je masáž nohou skvělou relaxační aktivitou, takže můžete spojit příjemné s užitečným.
Zdroje: babyonline.cz, vitalia.cz, healthline.com