Pražské nemocnice mají zásoby pomůcek jen na několik dní

Pražské nemocnice mají zásoby ochranných pomůcek jen na několik dní, u roušek a respirátorů různých úrovní ochrany se to liší. Některým dochází i rukavice či dezinfekce, vyrábějí si i vlastní. Vyplývá to z informací, které sdělili tiskoví mluvčí. Ministerstvo zdravotnictví na webu uvedlo, že do Prahy bylo dodáno 31.000 respirátorů a 17.000 rychlotestů.

Většinu nemocnic v Praze zřizuje ministerstvo zdravotnictví, Nemocnici Na Františku Praha 1 a Ústřední vojenskou nemocnici ministerstvo obrany. To nemocnicím na konci února nařídilo, aby se zásobily na čtyři měsíce. Na trhu ale pomůcek tolik nebylo, některé nemocnice ani nemají tolik místa na skladování.

Například ve Fakultní nemocnici v Motole mají podle mluvčí Pavlíny Dankové roušky zhruba na 3,6 dne a respirátory střední třídy FFP2 na 2,5 dne. „Respirátorů FFP3 máme asi 5000 kusů, spotřeba je zhruba 500 na den,“ řekla. Dezinfekce nemocnice spotřebuje asi 150 litrů denně, v zásobě je asi 500 litrů.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, která se stará mimo jiné o jednoho z vážně nemocných, má podle mluvčí Marie Heřmánkové zásoby zhruba na čtyři dny. „Pokud by se však rapidně zvedl počet nakažených nebo s podezřením na nákazu koronavirem, ochranné pomůcky a další prostředky by samozřejmě ubývaly rychleji,“ uvedla. Nemocniční lékárna kvůli nedostatku u dodavatelů vyrábí pro nemocnici vlastní dezinfekci.

Zásoby řádově na dny má podle mluvčí Jitky Zinke také Ústřední vojenská nemocnice v Praze, kde leží další nemocná s COVID-19 ve vážném stavu. „Zatím jsou ochranné pomůcky průběžně doplňovány dodávkami ministerstva zdravotnictví a ministerstva obrany, a snažíme se i vlastními silami zajistit doplnění zásob,“ sdělila . Nemocnici se podle ní začínají tenčit zásoby rukavic.

Podle mluvčího Thomayerovy nemocnice v Krči Petra Sulka nelze přesně odhadnout, na kolik dní zásoby nemocnici vystačí. „V tuto chvíli máme dostatek běžných roušek, které nám vydrží několik týdnů,“ uvedl Sulek s tím, že jde asi o 10.000 kusů. Respirátorů třídy FFP2 má nemocnice nedostatek a nejvyšší třídy FFP3 asi 600 kusů, nové má dostat do konce tohoto týdne. Rukavice má nemocnice minimálně na měsíc, jednorázových brýlí asi 560 a dalších 800 objednaných. Denně nemocnice podle Sulka spotřebuje asi 100 litrů dezinfekce.

Městská nemocnice Na Františku odhaduje zásoby na pět až sedm dní, řekla mluvčí nemocnice Lucie Krausová. „Z ochranných pomůcek nejvíce spotřebujeme ústenek a respirátorů, protože prostředky na ochranu nosu a úst u nás musí nosit všichni, tedy personál, pacienti i kdokoliv jiný, kdo vstoupí do budovy nemocnice, a to již od pátku 13. března,“ uvedla.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uložil nemocnicím 26. února, aby se kvůli nebezpečí koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. To představuje 1,5 milionu kusů.

Ministerstvo uvedlo, že k dnešnímu dni bylo na území Prahy dodáno 41.000 roušek, 31.000 respirátorů a 17.000 rychlotestů. Mezi dodávkami bylo také 2300 rukavic, 770 brýlí, 620 štítů a 390 litrů dezinfekce.

Ohodnoťte tento článek!