Předčasný porod obvykle signalizují bolestivé pravidelné kontrakce. Jak mu předejít?

10. 2. 2022 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Všechny děti narozené před započatým 38. týdnem těhotenství jsou považovány za předčasné. Čím dříve k tomu dojde, tím nižší jsou šance na přežití a zvyšují se zdravotní rizika, jako je syndrom dechové tísně či dětská mozková obrna. Příznaky předčasného porodu obvykle zahrnují bolestivé pravidelné kontrakce a také silný výtok, který může být doprovázen krví. Jak předčasnému porodu předejít?


Co je předčasný porod?

Přestože těhotenství oficiálně trvá 40 týdnů, za předčasný porod je považováno narození dítěte kdykoli před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Děti, které přijdou na svět dříve, než v tomto termínu, jsou považovány za nedonošené.

Často pak trpí nízkou porodní hmotností a mají nedokonale vyvinuté adaptační mechanismy, které mohou vést k nejrůznějším zdravotním obtížím po stránce duševní i tělesné.

Předčasně narozená miminka mívají obvykle obtíže s dýcháním, nicméně čím dříve se narodí, tím se zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů. Přestože předčasný porod je jednou z častých příčin úmrtí novorozence, v současné době jsou lékaři schopni zachránit i děti při předčasném porodu ve 24. týdnu těhotenství. Šance na přežití se přirozeně zvyšují s každým dalším týdnem gravidity. [1], [2], [3]

Jaké jsou příčiny předčasného porodu?

To, jaké má předčasný porod příčiny, nelze vždy odhalit, a často tak zůstává důvod neobjasněn. Ve hře může být mnoho různých faktorů, mezi něž patří i životní styl (například častý stres), a ne vždy je možné je nějak ovlivnit. Riziko předčasného porodu také stoupá s věkem matky. Někdy se problém může objevit na straně plodu a jindy je na vině stav matky. Mezi možné důvody tak patří následující:

  • Zánět pochvy způsobený infekcí, která se dostane až do dělohy
  • Porucha funkce placenty, tedy že není schopna správně vyživovat plod
  • Anomálie plodu, například nesprávný či nedostatečný vývoj některých orgánů
  • Změna umístění placenty, nejčastěji tzv. placenta praevia
  • Předčasný odtok plodové vody, nebo naopak její zmnožení (často důsledkem těhotenské cukrovky)
  • Zdravotní stav matky, například vysoký tlak, obezita, cukrovka, srdeční onemocnění apod.
  • Vysoký věk matky (40 let a více), nebo naopak nízký věk (16 let a méně)
  • Nezodpovědný přístup během těhotenství, jako je požívání alkoholu, kouření, nadměrná konzumace kofeinu, nadměrná zátěž při sportu, zvedání těžkých předmětů, pití bylinkových čajů a podobně [4], [5]

Jak poznat předčasný porod?

Mezi typické příznaky předčasného porodu patří především stahy dělohy neboli porodní kontrakce, které bývají doprovázené tlakem v oblasti pánve a bolestí v podbřišku. Zda se jedná o porodní kontrakce, poznáte podle toho, že při změně polohy neustupují, ale postupně zesilují na intenzitě, jsou pravidelné a přicházejí v čím dál kratších intervalech.

Někdy si těhotné ženy mohou splést porodní bolesti s falešnými kontrakcemi zvanými poslíčci. Ty však nebývají tak intenzivní, nejsou pravidelné a při změně polohy zpravidla ustupují. V některých případech se však kontrakce nemusejí objevit vůbec a známkou porodu mohou být jiné faktory. Jaké má dále předčasný porod příznaky?

Jak zabránit předčasnému porodu?

Předčasnému porodu není možné vždy zabránit, ale můžete učinit kroky, které minimalizují riziko, že k němu dojde. V první řadě se snažte dodržovat všechna doporučení lékaře ohledně toho, co byste měly, nebo neměly dělat, ať už jde o zdravý životní styl či vyhýbání se některým činnostem a věcem.

Snažte se pravidelně hýbat, ale s rozvahou, a stejně tak i dostatečně odpočívat, abyste nepřecenily vaše síly. Zkuste pravidelně relaxovat, dbejte na dostatečný přísun všech důležitých živin, a to včetně minerálů a vitamínů, a vyhýbejte se stresovým situacím.

Co dělat, když porod začne?

V první řadě je dobré si uvědomit, že předčasný porod má několik fází. Jakmile jej podchytíte v počáteční fázi, je možné učinit určitá opatření, která porod oddálí, jak jen to bude možné.

Jakmile tedy zaznamenáte výše uvedené příznaky nebo jakékoli nečekané změny v těhotenství, které vám připadají podezřelé, kontaktujte vašeho lékaře. Jsou-li bolesti intenzivní nebo došlo k odtoku plodové vody, neprodleně vyrazte do nemocnice.

Stádia předčasného porodu

  1. Hrozící předčasný porod: obvykle se projevuje nepříjemnými pocity v podbřišku a doprovází jej silný výtok, který může být zabarven krví
  2. Začínající předčasný porod: děložní čípek se začíná zkracovat a nepříjemné pocity přecházejí do bolestivých kontrakcí
  3. Předčasný porod již začal: kontrakce jsou silné a přicházejí krátce po sobě, děložní čípek je zkrácený na maximum
  4. Odtok plodové vody: v tuto chvíli již dítě musí přijít nevyhnutelně na svět [8],[9],[10]

Rizika u předčasně narozených dětí

U předčasně narozených dětí vždy hraje velkou roli, v jakém týdnu těhotenství přišly na svět. Čím déle plod zůstane u matky v děloze, tím má vyšší šance na přežití a minimalizuje se rozvoj tělesných či mentálních postižení.

Předčasně narozená miminka obvykle nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, tudíž mohou snadno podchladnout, nebo se naopak přehřát. To je jedním z důvodů, proč jsou uloženy do inkubátoru.

Větší riziko však představují nevyvinuté plíce, které nedokážou dostatečně okysličit krev v těle. Tomuto jevu se říká syndrom dechové tísně (RDS). K tomu často nestačí ani inkubátor a děti potřebují mechanickou pomoc v podobě kyslíkové masky či ventilátoru.

Problém může představovat rovněž trávení potravy a zasaženy někdy bývají také smyslové orgány, což může mít dopad na sluch nebo zrak. Závažnější problém dále může představovat otok či krvácení do mozku, jež mohou vést k rozvoji dětské mozkové obrny.

Jak se zvyšují šance na přežití?

  • Předčasný porod 24. týden: 60 % (extrémně nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 25. týden: 85 % (extrémně nezralý novorozenec)
  • 26. týden těhotenství předčasný porod: 85 % (extrémně nezralý novorozenec)
  • 27. týden těhotenství předčasný porod: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
  • 29. týden těhotenství předčasný porod: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 30. týden: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 32. týden: 99,5 % (středně nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 33. týden: 99,5 % (středně nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 34. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 35. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 36. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
  • Předčasný porod 37. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec) [11], [12], [13], [14]

Zdroje: uzis.cz, porodnice.cz, cpzp.cz, nutriklub.cz, nedoklubko.cz, gynprental.cz, pampers.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?