Co je předčasný porod?
Přestože těhotenství oficiálně trvá 40 týdnů, za předčasný porod je považováno narození dítěte kdykoli před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Děti, které přijdou na svět dříve, než v tomto termínu, jsou považovány za nedonošené.
Často pak trpí nízkou porodní hmotností a mají nedokonale vyvinuté adaptační mechanismy, které mohou vést k nejrůznějším zdravotním obtížím po stránce duševní i tělesné.
Předčasně narozená miminka mívají obvykle obtíže s dýcháním, nicméně čím dříve se narodí, tím se zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů. Přestože předčasný porod je jednou z častých příčin úmrtí novorozence, v současné době jsou lékaři schopni zachránit i děti při předčasném porodu ve 24. týdnu těhotenství. Šance na přežití se přirozeně zvyšují s každým dalším týdnem gravidity. [1], [2], [3]
Jaké jsou příčiny předčasného porodu?
To, jaké má předčasný porod příčiny, nelze vždy odhalit, a často tak zůstává důvod neobjasněn. Ve hře může být mnoho různých faktorů, mezi něž patří i životní styl (například častý stres), a ne vždy je možné je nějak ovlivnit. Riziko předčasného porodu také stoupá s věkem matky. Někdy se problém může objevit na straně plodu a jindy je na vině stav matky. Mezi možné důvody tak patří následující:
- Zánět pochvy způsobený infekcí, která se dostane až do dělohy
- Porucha funkce placenty, tedy že není schopna správně vyživovat plod
- Anomálie plodu, například nesprávný či nedostatečný vývoj některých orgánů
- Změna umístění placenty, nejčastěji tzv. placenta praevia
- Předčasný odtok plodové vody, nebo naopak její zmnožení (často důsledkem těhotenské cukrovky)
- Zdravotní stav matky, například vysoký tlak, obezita, cukrovka, srdeční onemocnění apod.
- Vysoký věk matky (40 let a více), nebo naopak nízký věk (16 let a méně)
- Nezodpovědný přístup během těhotenství, jako je požívání alkoholu, kouření, nadměrná konzumace kofeinu, nadměrná zátěž při sportu, zvedání těžkých předmětů, pití bylinkových čajů a podobně [4], [5]
Jak poznat předčasný porod?
Mezi typické příznaky předčasného porodu patří především stahy dělohy neboli porodní kontrakce, které bývají doprovázené tlakem v oblasti pánve a bolestí v podbřišku. Zda se jedná o porodní kontrakce, poznáte podle toho, že při změně polohy neustupují, ale postupně zesilují na intenzitě, jsou pravidelné a přicházejí v čím dál kratších intervalech.
Někdy si těhotné ženy mohou splést porodní bolesti s falešnými kontrakcemi zvanými poslíčci. Ty však nebývají tak intenzivní, nejsou pravidelné a při změně polohy zpravidla ustupují. V některých případech se však kontrakce nemusejí objevit vůbec a známkou porodu mohou být jiné faktory. Jaké má dále předčasný porod příznaky?
- Odtok plodové vody
- Odchod hlenové zátky
- Krvácení
- Bolest či tlak v oblasti beder
- Zkracování děložního čípku [6], [7]
Jak zabránit předčasnému porodu?
Předčasnému porodu není možné vždy zabránit, ale můžete učinit kroky, které minimalizují riziko, že k němu dojde. V první řadě se snažte dodržovat všechna doporučení lékaře ohledně toho, co byste měly, nebo neměly dělat, ať už jde o zdravý životní styl či vyhýbání se některým činnostem a věcem.
Snažte se pravidelně hýbat, ale s rozvahou, a stejně tak i dostatečně odpočívat, abyste nepřecenily vaše síly. Zkuste pravidelně relaxovat, dbejte na dostatečný přísun všech důležitých živin, a to včetně minerálů a vitamínů, a vyhýbejte se stresovým situacím.
Co dělat, když porod začne?
V první řadě je dobré si uvědomit, že předčasný porod má několik fází. Jakmile jej podchytíte v počáteční fázi, je možné učinit určitá opatření, která porod oddálí, jak jen to bude možné.
Jakmile tedy zaznamenáte výše uvedené příznaky nebo jakékoli nečekané změny v těhotenství, které vám připadají podezřelé, kontaktujte vašeho lékaře. Jsou-li bolesti intenzivní nebo došlo k odtoku plodové vody, neprodleně vyrazte do nemocnice.
Stádia předčasného porodu
- Hrozící předčasný porod: obvykle se projevuje nepříjemnými pocity v podbřišku a doprovází jej silný výtok, který může být zabarven krví
- Začínající předčasný porod: děložní čípek se začíná zkracovat a nepříjemné pocity přecházejí do bolestivých kontrakcí
- Předčasný porod již začal: kontrakce jsou silné a přicházejí krátce po sobě, děložní čípek je zkrácený na maximum
- Odtok plodové vody: v tuto chvíli již dítě musí přijít nevyhnutelně na svět [8],[9],[10]
Rizika u předčasně narozených dětí
U předčasně narozených dětí vždy hraje velkou roli, v jakém týdnu těhotenství přišly na svět. Čím déle plod zůstane u matky v děloze, tím má vyšší šance na přežití a minimalizuje se rozvoj tělesných či mentálních postižení.
Předčasně narozená miminka obvykle nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, tudíž mohou snadno podchladnout, nebo se naopak přehřát. To je jedním z důvodů, proč jsou uloženy do inkubátoru.
Větší riziko však představují nevyvinuté plíce, které nedokážou dostatečně okysličit krev v těle. Tomuto jevu se říká syndrom dechové tísně (RDS). K tomu často nestačí ani inkubátor a děti potřebují mechanickou pomoc v podobě kyslíkové masky či ventilátoru.
Problém může představovat rovněž trávení potravy a zasaženy někdy bývají také smyslové orgány, což může mít dopad na sluch nebo zrak. Závažnější problém dále může představovat otok či krvácení do mozku, jež mohou vést k rozvoji dětské mozkové obrny.
Jak se zvyšují šance na přežití?
- Předčasný porod 24. týden: 60 % (extrémně nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 25. týden: 85 % (extrémně nezralý novorozenec)
- 26. týden těhotenství předčasný porod: 85 % (extrémně nezralý novorozenec)
- 27. týden těhotenství předčasný porod: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
- 29. týden těhotenství předčasný porod: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 30. týden: 98 % (těžce nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 32. týden: 99,5 % (středně nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 33. týden: 99,5 % (středně nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 34. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 35. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 36. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec)
- Předčasný porod 37. týden: 99,85 % (lehce nezralý novorozenec) [11], [12], [13], [14]
Zdroje: uzis.cz, porodnice.cz, cpzp.cz, nutriklub.cz, nedoklubko.cz, gynprental.cz, pampers.cz