Jak se vyvíjí miminko?
Kůže vašeho děťátka je sice stále průhledná a zvrásněná, ale postupně se pod ní začíná vytvářet tuková vrstva. Zároveň zde vzniká také systém drobných cév s názvem kapiláry, díky kterým získá pokožka svůj typický růžový nádech. Dochází také k větvení průdušek, tvoří se tzv. průduškový strom a miminku se v plicích postupně vyvíjejí také krevní cévy.
Ačkoliv drtivou většinu aktivit prozatím řídí ty části mozku, které se vyvinuly už v předchozích týdnech, během 25 tt se také mozková kůra vašeho miminka začíná členit do jednotlivých vrstev. Díky tomu bude moct dítě v budoucnu přemýšlet, plánovat a vnímat složitější okolní vjemy.
Tip pro nastávající maminky: Miminko začíná být v děloze velice aktivní, může se převalovat ze strany na stranu a někdy udeří přímo do děložní stěny. Hlaďte si proto pravidelně bříško, aby dítě cítilo vaši péči a přítomnost.
S tím, jak těhotenství 25. týden pokračuje, se postupně vyrovnávají také disproporce mezi obličejovou a mozkovou částí hlavičky. Pomalu se otevírají nosní dírky, zvětšuje se horní a dolní čelist a hluboko v dásních se začínají objevovat pupeny, které představují základy zoubků. Aby toho nebylo málo, na konci ušního boltce už roste také lalůček a některým dětem se dokonce objeví i první vlásky.
A jaká je velikost plodu v 25 tt? Dítě neustále přibývá na váze a svým vzhledem začíná stále více připomínat novorozence, kterého si odnesete domů z porodnice. Momentálně váží zhruba 650 gramů a od hlavy až k patě měří asi 35 centimetrů. Je tedy velké jako lilek.
Co se děje s maminkou?
Máte pocit, že každý drobný pohyb je s přibývajícími týdny stále složitější? Není divu, vaše bříško se totiž postupně zvětšuje a nedovolí vám dělat takové manévry, na jaké jste byla zvyklá. Ve 25. týdnu těhotenství je děloha velká asi jako fotbalový míč a končí zhruba 3 prsty nad pupkem.
Rostoucí bříško může mít za následek různé zdravotní komplikace. Zvětšující se děloha totiž tlačí na ostatní orgány, což může kromě nepříjemného tlaku v pánvi způsobit také časté močení. Ačkoliv je však neustálé chození na malou nepochybně otravné, měla byste si na toaletu dojít vždy, jakmile ucítíte potřebu. Předejdete tak zbytečné infekci močových cest.
Další časté těhotenské obtíže:
- Křeče dolních končetin
- Nepříjemné otoky
- Hemoroidy
- Bolesti zad
- Ucpaný nos
- Chrápání
- Dušnost
Kromě těchto problémů si některé nastávající maminky stěžují také na krvácení z nosu a méně citlivý čich. Krátkozraké ženy mohou pocítit i zhoršení zraku, které mají na svědomí těhotenské hormony a nepatrné změny tvaru a zakřivení oka. Po porodu se však tyto komplikace obvykle vrátí do normálu.
Tip pro nastávající maminky: S přibývajícími týdny se vám stále častěji mohou zdát neobvyklé či nepříjemné sny. Tento problém souvisí s obavami, které ve vás příchod miminka na svět vyvolává, a je v těhotenství zcela normální.
V jednu chvíli se na miminko těšíte, ale o několik hodin později vás porod, péče o novorozence i nejasná budoucnost naopak spíše děsí? Časté střídání nálad je v průběhu 25. týdne těhotenství naprosto běžné. Důležité je dostatečně odpočívat a vyhnout se zbytečnému stresu. Můžete si také přečíst nějakou knihu o těhotenství a výchově nebo se se svými obavami svěřit rodině a přátelům, kteří vás jistě podpoří.
Vyšetření ve 25. týdnu těhotenství
Kromě pravidelných návštěv prenatální poradny, kam by měly nastávající maminky chodit zhruba každé čtyři týdny, vás lékař při podezření na těhotenskou cukrovku může poslat také na vyšetření s názvem oGTT. Jedná se o glukózový toleranční zátěžový test, který se provádí v období mezi 24. a 28. týdnem těhotenství.
Jelikož těhotenská cukrovka (gestační diabetes) ovlivňuje nejen stav nastávající maminky, ale také zdraví jejich plodu, je nutné tento problém důkladně sledovat. Větší pravděpodobnost, že se u nich tyto zdravotní komplikace projeví, hrozí těhotným ženám po třicítce.
Další rizikové faktory:
- Obezita
- Diabetes v rodině
- Opakovaný samovolný potrat
- Porod mrtvého plodu
- Porod dítěte s vyšší váhou (nad 4 000 gramů)
- Těhotenská cukrovka u předchozího těhotenství
A jak takové vyšetření vlastně probíhá? Ráno se nalačno dostavíte k lékaři, kde vám odeberou krev. Poté vypijete 75 gramů glukózy rozpuštěné ve vodě a zhruba po dvou hodinách vám lékař opět odebere krev, aby prozkoumal hladinu krevního cukru.
Tip pro nastávající maminky: Během 25. týdne těhotenství je ideální čas zajít také na 3D nebo 4D ultrazvuk, který je mezi těhotnými ženami stále oblíbenější.