Afty na jazyku jsou mimořádně nepříjemné. Do jisté míry se jim ale dá předcházet

29. 12. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Depositphotos/ronnarong

Bolavé vřídky, které se objevují v puse a na jazyku po kousnutí, konzumaci ostrého jídla či poranění od rovnátek, dokáží lidem pořádně zkomplikovat život. Afty sice nejsou nebezpečné, ale mohou kvůli značné bolesti omezovat člověka v mluvení, při jídle nebo v momentě, kdy si bude chtít dopřát nějaký nápoj. Pomoci pak mohou různé roztoky a ústní výplachy.

Afta je bolestivý vřídek na sliznici dutiny ústní. Většinou má bílé nebo nažloutlé zbarvení a červený lem, přičemž zpočátku mívá formu puchýřku, který poměrně rychle praskne. Afty se přitom mohou objevit prakticky kdekoliv na sliznicích v dutině ústní, nicméně nejčastěji si pacienti stěžují na afty přímo na jazyku, afty pod jazykem, případně na afty na bukální sliznici. [12]

Co se dozvíte v článku
  1. Proč vznikají afty na jazyku?
  2. Afty na jazyku u dětí
  3. Afty na jazyku v těhotenství
  4. Afty na jazyku: léčba

Proč vznikají afty na jazyku?

Přesná příčina vzniku aft nebyla dosud objasněna. Odborníci se ovšem shodují na tom, že k jejich rozvoji přispívá celá řada faktorů. Určitý vliv má oslabení imunitního systému. Také se předpokládá, že u některých jedinců je zvýšená náchylnost ke vzniku aft dána geneticky.

Co může způsobovat afty?

  • Mechanické poškození sliznice – kousnutí, poranění rovnátky, špatně padnoucí zubní náhrada,
  • konzumace dráždivých jídel – pálivé potraviny, citrusy, jahody či alkohol,
  • hormonální vlivy – u některých žen se vyskytují afty při menstruaci či v těhotenství,
  • nedostatek některých nutrientů – vitamíny skupiny B, železo, zinek a kyselina listová,
  • neustálý stres a vypětí,
  • nedostatečná ústní hygiena.

U některých pacientů se mohou objevit současně bílý povlak a afty na jazyku. Je to logické, protože obojí poukazuje na oslabení imunitního systému. Bílý povlak bývá způsoben kvasinkovými infekcemi v ústech (soor), na které více trpí pacienti s křehkou obranyschopností či například diabetici. [3, 45]

Afty na jazyku u dětí

Pro malé děti ve věku 1–3 let jsou afty mimořádně bolestivým onemocněním. Kousání a polykání s aftami v ústech je velice nepříjemné, proto se může stát, že bude dítě odmítat jakékoliv jídlo a pití. V tomto věku navíc není žádnou výjimkou, že dětský organismus reaguje na afty zvýšenou tělesnou teplotou. Rodiče by proto měli ohlídat příjem tekutin a zajistit, že nedojde k dehydrataci. [6, 7]

Afty na jazyku v těhotenství

S bolestivými vřídky v ústech a na jazyku se často potýkají ženy během menstruace a těhotenství v důsledku hormonálních výkyvů. Dobrou zprávou je, že se nastávající maminky nemusí aft nijak obávat. Jen je důležité poradit se s ošetřujícím lékařem při volbě vhodných léků. Platí to i v případě bylinných ústních vod. Zejména často používaná šalvěj je skutečně nebezpečná, protože může způsobit potrat. [8, 9]

Afty na jazyku: léčba

Jak léčit afty na jazyku? U aft na tomto místě je vhodné zvolit přípravky k ošetření celé ústní dutiny, jako jsou roztoky a ústní výplachy. Jako účinná látka v nich často vystupuje benzydamin, který má analgetické a dezinfekční účinky. Používá se také chlorhexidin. Dříve bylo hodně populární používat genciánovou violeť, nicméně dnes se od ní spíše ustupuje kvůli riziku poškození tkáně.

Chybu neuděláte ani s bylinnými roztoky a přírodními přípravky. Na komplexní ošetření aft jsou ideální odvary z heřmánku, řepíku nebo šalvěje. K lokálnímu ošetření aft můžete použít med nebo propolis.

Hojení aft je důležité podpořit důkladnou ústní hygienou a správnou životosprávou. Dejte přednost kartáčku s měkkými štětinkami, u kterého je nižší riziko poranění sliznice. Jídelníček by měl být obohacen o zdroje vitamínů skupiny B, které podporují regeneraci a správnou funkci sliznic. Obsahují je třeba:

  • pivovarské kvasnice,
  • maso,
  • sýry,
  • celozrnné produkty,
  • luštěniny,
  • ořechy. [10, 11]

Zdroje: nih.gov, childrenscolorado.org, kidshealth.org, theindependentpharmacy.co.uk, betterhealth.vic.gov.au, healthline.com, dermatologiepropraxi.cz, solen.cz, pharmanews.cz

Co jsou afty?
Afty jsou drobné bolestivé vřídky na sliznici dutiny ústní. Jejich povrch bývá bělavý nebo našedlý, zatímco spodní část afty je ohraničena červeným lemem. Přesná příčina vzniku aft není známá, ale často jsou vyprovokovány mechanickým poškozením sliznice, dráždivým jídlem nebo stresem. K jejich vzniku pravděpodobně přispívají dědičné sklony.
Může dojít k výsevu aft pod jazykem?
Afty se mohou objevit prakticky kdekoliv na sliznici dutiny ústní. U někoho se tvoří spíše na vnitřní straně rtů nebo na vnitřních stranách tváří, u jiných lidí právě pod jazykem či přímo na jazyku.
Jak se zbavit afty na jazyku?
Základem léčby by mělo být ošetření a vydezinfikování ústní dutiny vhodným roztokem. K lokálnímu ošetření afty je možné použít propolis nebo speciální mastičku na afty. Také se doporučuje obohatit jídelníček o potraviny obsahující vitamíny skupiny B. Pokud se afty nezhojí do 3 týdnů, je vhodné vyhledat lékaře.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?