Choroba pojmenovaná po ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi se řadí mezi chronická zánětlivá onemocnění revmatického tipu. Pacienty postihuje nejčastěji mezi 15. a 40. rokem života, muži jsou ohroženi dvakrát až třikrát častěji.
Nemoc je autoimunitní, to znamená, že buňky v těle nemocného napadají vlastní tkáně – těmi jsou v tomto případě vaziva a chrupavky, které vlivem procesu kostnatí. Páteř v konečném stádiu ztrácí obratnost a nabírá vlastnosti neohebné kovové tyče. Nemocní pak chodí v typické póze sběračů brambor. Přibližně u jedné třetiny pacientů jsou kromě páteře postiženy také kyčle, ramenní klouby, kolena a kotníky.
Příznaky Bechtěrevovy nemoci
Prvním příznakem nemoci bývá chronická bolest a ztuhlost v dolní části páteře – často u křížovo-kyčelního kloubu. Bolest je nejintenzivnější, pokud nemocný zůstává v klidu, při fyzické námaze se naopak zmenšuje. Nejedná se o nijak specifické příznaky, jsou proto často opomíjeny nebo chybně diagnostikovány. U většiny pacientů Bechtěrevovy choroby se však vyskytují alespoň čtyři z následujících příznaků:
- Bolest začínající před 35. rokem života
- Strnulost páteře – hlavně po ránu
- Při pohybu bolest mizí
- Pozvolně se rozvíjející příznaky
- Symptomy trvají déle než tři měsíce
Stupně a stádia Bechtěrevovy choroby
Nemoc se začíná projevovat v noci, kdy mají pacienti problémy se spánkem. V druhé polovině noci je totiž často budí pocit bolestivé ztuhlosti, kterou zprvu snadno rozcvičí. Bolest se projevuje v oblasti kříže a může vystřelovat do stehen. Mnoho pacientů v počátečním stádiu trápí také bolesti šíje, kloubů a pat. Často si stěžují na ranní ztuhlost kloubů a na svíravý pocit v oblasti hrudníku.
Zřídka bývá u nemocných zprvu pozorováno postižení vnitřních orgánů – konkrétně srdce, plic, ledvin a jater. Vyskytnout se však může, stejně jako zánětlivé střevní onemocnění nebo lupenka. Více častý bývá výskyt zánětu oční duhovky.
Nemoc je velmi individuální a u každého jedince probíhá trochu jinak. Pozdější fáze je pak doprovázena silnými bolestmi, pocity rozlámanosti, ztrátou váhy a příležitostně také horečkou. Zánět se spolu s bolestí může šířit po celém těle a nakonec postihnout velké klouby – koleno, kyčle, páteř, ale i menší klouby, jakými jsou třeba články v prstech.
Často také dochází k tuhnutí chrupavkových spojů mezi žebry, což nemocným znemožňuje hluboké dýchání. Bolest na hrudi navíc vede k mylné diagnóze poruch plic či srdce.
Bechtěrevova nemoc u žen i mužů
U žen se Bechtěrevova choroba vyskytuje zhruba dvakrát až třikrát méně než u mužů a v jejím průběhu jsou patrné rozdíly:
- Kromě častějšího nástupu nemoci u mužů dochází také k dřívější diagnóze. Jako jeden z důvodů se uvádí, že se lékaři snaží nesnímkovat pánev a bederní oblast žen, které jsou v produktivním věku.
- Rozdíly jsou také v klinickém průběhu nemoci. Zatímco ženy častěji trpí na bolesti páteře a periferních kloubů, muže častěji trápí bolest kyčelních kloubů.
- Laboratorní hodnoty zánětů bývají častější u mužů.
- Nemoc se rychleji rozvíjí u mužů než u žen.
- Ženy často prožívají při stejném stupni onemocnění více bolesti a funkčních omezení než muži. Celkový dopad na kvalitu života je však výraznější u mužů.
Příčiny nemoci
Příčiny Bechtěrevovy nemoci zatím nejsou známy. Debatuje se o možných vlivech virů a bakterií, ale také o poruchách látkové výměny. Roli by mohly hrát i autoimunitní pochody, kdy imunitní systém bojuje proti vlastním tělním strukturám a vyvolává tak nepřetržitý zánět.
Jako další možnost se uvádí přítomnost takzvaného faktoru HLA-B27. Všichni jeho nosiči však neonemocní, je tedy pravděpodobné, že aby nemoc propukla, musí se projevit další faktory – například infekce.
Léčba nemoci
Lék na Bechtěrevovu chorobu zatím neexistuje. Léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků, jakými jsou bolest a zánět. Kromě medikamentů pomáhá také pravidelná rehabilitace, která může značně zpomalit hrozící tuhnutí páteře. Obecně se doporučuje:
- Odborné vyšetření revmatologem
- Rehabilitační péče
- Zdravotní gymnastika
- Nepřetržitá pohybová terapie – včetně plavání
- Koupele, zábaly
- V případě těžkého zkřivení těla se doporučuje operace
- Podpora držení těla pomocí speciální matrace, podhlavníků, židlí…
Dobrý den, omlouvám se že vám vstupuji do diskuze, ale musím reagovat na Vaši jízlivou poznámku: ...,, za Vaše problémy oni nemohou, ,," Nic takového v příspěvku nezaznělo. Osobně mám zkušenost, že když jsem hledala dětského pediatra, protože lékař, kam jsme chodili ukončil praxi. Neměli pro nás nikde místo. Volná místa zabrali Emigranti. Chápu, že lékaře pro své děti potřebují. Ale zde se právě projevil fakt, že pro nás nebyla péče dostupná. Je fajn dojíždět k dětskému lékaři s horečkou několik kilometrů. Takže se mýlíte a jste toxický. Jízlivý na pacientku, které jste se rozhodl pomoci svou odpovědí? Nebyla příčina reakce pouze abyste ukázal právo moci a léčil si své zranění? Je to neprofesionální!!! A neomluvitelné.