Co je E500?
Co se dozvíte v článku
Potravinářskou přídatnou látkou E500 se značí uhličitany sodné, které se v potravinářství uplatňují coby emulgátory. Potravinářské aditivum E500 se vyskytuje ve třech formách, a to jako E500(i), E500(ii) a E500(iii). E500(i) označuje uhličitan sodný, E500(ii) hydrogenuhličitan sodný a E500(iii) pak seskviuhličitan sodný.
Uhličitany sodné jsou levnou surovinou, navíc nejsou toxické, dají se opatřit ve velmi čistém stavu a nedodávají výrobku jinou chuť, než má mít. Musí přitom obsahovat 99 % účinné látky, aby se je smělo užívat jakožto potravinářských aditiv.
Přídatná látka E500 byla zároveň schválena jakožto bezpečné aditivum, kterého se může užívat v potravinách bez omezení, nebyla tedy stanovena jeho maximální možná výše. Mimoto je uhličitan sodný bezpečnou látkou i pro všechny druhy zvířat, takže se může přidávat i do krmiv, pakliže se jedná o množství v krmivech běžně používané. [1, 2, 3, 4]
Chemické vlastnosti
Uhličitan sodný je hygroskopická anorganická sloučenina alkalické chuti, která je rozpustná ve vodě, ale není v alkoholu. V čisté formě mívá podobu bílého prášku, který nezapáchá. Jde o silnou zásadu, sůl kyseliny uhličité, přičemž vzorec uhličitanu sodného je Na2CO3.
Co se týče jeho dalších chemických vlastností, molární hmotnost činí 105,99 g/mol, hustota 2,54 g/cm³ a hodnota bodu tání udává 851 °C a varu 1600 °C. Přínosem uhličitanu sodného pak je, že oproti hydroxidu sodnému nepodléhá korozi, a proto se s ním zachází bezpečněji.
Uhličitan sodný se získává například při odpařovacích procesech odehrávajících se v jezerech. Při přírodní produkci přitom důležitou roli hraje minerál trona a ložiska solanky. K jeho syntetické produkci se využívají zejména 2 procesy, a to Solvayův a Leblancův. Při Solvayově procesu reaguje oxid uhličitý s amoniakem v nasyceném roztoku chloridu sodného. Reakcí se utvoří hydrogenuhličitan sodný, jehož chemický vzorec je NaHCO3, který se ale následně vysráží či zlikviduje filtrací, při zahřívání pak dostaneme uhličitan sodný.
Leblancovým postupem se uskutečnila první komerční výroba uhličitanu sodného. Nejdříve se během něj utvořil síran sodný a kyselina chlorovodíková jakožto výsledný produkt reakce chloridu sodného a kyseliny sírové. Ze zahřívání síranu sodného s uhlím a vápencem vzešel černý popel, jehož součástí byl uhličitan sodný spolu s dalšími látkami, od nichž se izoloval loužením vodou.
Hydrogenuhličitan sodný se pak produkuje kromě Solvayova procesu při reakci vodného roztoku uhličitanu sodného s oxidem uhličitým a seskviuhličitan sodný tak, že v zahřátém louhu se nechá rozpustit rozdrcená ruda, ta poté prochází čištěním, filtrováním a následně se posílá do chladicích krystalizátorů, kde se z ní stane seskviuhličitan sodný, jehož chemický vzorec je NaHCO3Na2CO3. [5, 6, 7, 8]
Použití E500 v potravinářství
Potravinářská přísada E500 se do potravin přidává za účelem v nich regulovat kyselost, dále coby stabilizační, kypřicí či protispékavý prostředek (zabraňuje slepování částeček potravin), ale i solicí a nakládací činidlo. Vzhledem ke svým vlastnostem nachází často uplatnění v cukrářství, zvlášť kypřicí prášek je surovinou, bez níž se zde dá obejít jen těžko.
Cukráři a pekaři totiž potřebují, aby se těsto provzdušnilo a nabylo na objemu, čehož lze docílit užitím kypřicího prášku, kdy při procesu tvorby těsta vzniká velké množství oxidu uhličitého. Reakci spouští kyselé materiály, jako je citronová šťáva, jogurt, podmáslí, kakao nebo ocet. Teplo samo o sobě pak může iniciovat aktivitu hydrogenuhličitanu sodného.
Vedle toho se aditiva E500 užívá při zpracování kávy a kakaa nebo sušení rozinek. Také je složkou kansui, tato ingredience dodává nudlím ramen jejich typickou chuť a texturu. V některých případech se uhličitanem sodným nahrazuje hydroxid sodný při louhování, což se dělá například u preclíků či louhovaných rohlíků. V Číně je pak jím substituována louhová voda při přípravě měsíčních koláčků. Co se týče jedlé sody, slouží ke zvýšení křupavosti smažených jídel a zjemnění masa či luštěnin.
Potraviny obsahující E500
Přídatná látka E500 se může nacházet v těchto produktech:
- pasterizovaná smetana, šlehačka, zrající sýr a tavené sýry,
- máslo, kondenzované mléko a pudinky,
- kávové náhražky, kakaové a čokoládové výrobky,
- masné polotovary,
- škrob, sušená syrovátka a produkty z ní vyrobené,
- stolní sladidla a těsto na perník či jiné pekařské produkty,
- těstoviny, nudle a podobné výrobky,
- ryby a rybí produkty (uzené, sušené či solené),
- fermentovaná zelenina a produkty z mořských řas,
- soli, koření, omáčky a instantní polévky (za účelem neutralizace kyselosti). [9, 10, 11, 12]
Účinky na zdraví
Ve veterinářství po uhličitanu sodném sahají zvěrolékaři jako po nouzovém emetiku. Užití uhličitanu sodného ve zdravotnictví přibližuje MUDr. Daniel Petr: „V minulosti se používal jako takzvané antacidum například při pálení žáhy. Dnes se to již nedoporučuje, působí totiž pouze dočasně. Dále jsou uhličitany a hydrogenuhličitany součástí infuzních roztoků, které se používají například při korekci metabolické acidózy.“
Ve zdravotnictví je tedy spíše využíván hydrogenuhličitan sodný, bývá složkou vaginálních výplachů a při otravě tricyklickými antidepresivy ho pak pomáhá podat ve formě infuze. Zdá se, že v této podobě rovněž pozitivně působí na hypotenzi, srdeční arytmii, těžkou dehydrataci nebo při vysoké hladině draslíku (hyperkalémie).
Přínos hydrogenuhličitanu sodného podávaného infuzí ozřejmuje MUDr. Daniel Petr: „Koriguje metabolickou acidózu, tedy v uvozovkách „překyselení organismu“. K tomu může dojít například u diabetiků prvního typu nebo při otravách některými látkami, například alkoholem. Tělu navíc dodá sodík.“
Dále se hydrogenuhličitan sodný uplatňuje coby antacidum, je určen k dočasné úlevě. Řeší se jím žaludeční nevolnosti, poruchy trávení či pálení žáhy, jelikož snižuje kyselost žaludku. V některých případech se však jeho vlivem může dostavit plynatost, nevolnost či nadýmání.
Je však třeba věnovat pozornost tomu, jestli společně s hydrogenuhličitanem sodným nepřijímáte i nadměrné množství vápníku, protože by vám tato kombinace mohla přivodit vážné zdravotní potíže. O nich informuje MUDr. Daniel Petr: „Při užití vyšší dávky vápníku společně s hydrogenuhličitanem sodným může dojít k rozvoji takzvaného milk-alkali syndromu. Jedná se o zvýšení hladiny sérového vápníku společně s rozvratem vnitřního prostředí organismu. Příznaky jsou různorodé – svalová slabost, trávicí obtíže, vznik močových kamenů a další. Léčí se omezením vápníku a dle stavu také infuzemi, které hladinu vápníku v krvi sníží.“
Co se týče uhličitanu sodného, bylo stanoveno, že jeho popel může být ve vzduchu přítomen nanejvýš v koncentraci 2 mg/m3. Člověk by se před ním měl chránit ochranným oděvem, prach z popílku uhličitanu sodného totiž působí dráždivě na kůži, dýchací cesty a oči. Delší vystavení se mu může vést k ekzémům či dermatitidě.
Koncentrovaný roztok může vyvolat popáleniny, nekrózu či zákal rohovky, při spolykání pak bolest, průjem, nízký krevní tlak, zvracení, problémy s polykáním, případně slintání. Při kontaktu s očima či kůží se doporučuje je vyplachovat po dobu 15 minut velkým množstvím vody a při nadýchání se chemikálie by se dotyčný měl co nejrychleji přesunout na čerstvý vzduch. [13, 14, 15, 16, 17, 18]
S čím máte uhličitany sodné spojené?
Jaké mají uhličitany sodné použití?
Uhličitan sodný má několikeré využití, slouží jako smáčedlo v cihlářském průmyslu, modifikátor pH či jako změkčovadlo vody, jelikož uhličitan dokáže tvrdou vodu obsahující hořečnaté a vápenaté ionty srážet. Také se účastní výroby vodního skla, textilií či čisticích prostředků, mýdel, celulózy a papíru. Podle všeho se zhruba polovina vyprodukovaného uhličitanu sodného upotřebí na výrobu skla, kde plní funkci tavidla.
V metalurgickém průmyslu působí jako flotační činidlo minerálů, tavidlo nebo odsiřovací činidlo pro ocel a antimon. Koželužský průmysl ho využívá k odmašťování surových kůží, neutralizaci chromovaných kůží a ke zlepšení alkality chromové kapaliny.
Hydrogenuhličitan sodný se pak vyskytuje v ústních vodách či zubních pastách, v nichž by se měl podílet na odstranění plaku a bělení zubů. Uplatňuje se jako mechanický čistič na zuby a dásně, antiseptikum používané v prevenci proti infekcím a přispívá k neutralizaci kyseliny v ústech. Mimoto bývá součástí deodorantů a jako pufrovací činidlo je přítomen při produkci roztoku pro výplach nosu. Užívá se ho i v léčbě blefaritidy v rámci oční hygieny. [19, 20, 21]
Zdroje: infocons.org, food-detektiv.de, food-info.net, thevegcat.com, byjus.com, chemicalbook.com, pubchem.ncbi.nlm.nih.gov, medlineplus.gov, webmd.com, medicinenet.com, efsa.onlinelibrary.wiley.com, chemicalaid.com