Gangréna může skončit septickým šokem. Na vině je často cukrovka či ateroskleróza

29. 6. 2023 7:30
přidejte názor

Gangréna je životu nebezpečný stav, který vzniká odumíráním tkáně v důsledku nedostatečného průtoku krve. Existuje několik typů gangrény, mezi něž patří suchá a vlhká gangréna. Ty se liší svými příznaky i tím, jak vznikají. Zatímco nejčastější příčinou suché gangrény bývá ateroskleróza, za vlhkou gangrénou často stojí diabetes. Jak se gangréna projevuje a jaká je léčba?

Co je gangréna?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je gangréna?
  2. Příčiny a typy gangrény
  3. Gangréna a její příznaky
  4. Gangréna a možné komplikace
  5. Léčba gangrény

Gangréna neboli sněť je závažný zdravotní stav, při němž dochází k odumírání tkání těla z důvodu přerušení zásobení kyslíkem a živinami. Tkáň, která odumírá, se označuje termínem nekróza, nicméně gangréna podléhá dalším sekundárním změnám, nejčastěji infekci anaerobními bakteriemi. Tyto bakterie nesnášejí kyslík, a proto zde mají ideální prostředí pro množení.

Gangréna obvykle postihuje nohy, prsty u nohou a paže, ale může poškodit jakoukoli část těla. Může ji způsobit poranění, infekce nebo chronické onemocnění. Nejčastěji však na vině bývá cukrovka a ateroskleróza. Léčba může zahrnovat antibiotika, terapii kyslíkem i larvami nebo chirurgický zákrok. [1, 2, 34]

Příčiny a typy gangrény

Gangrénu mohou způsobit neléčené bakteriální infekce, otevřené rány, kterými mohou do těla proniknout bakterie, nebo chronická onemocnění, která narušují normální cirkulaci krve a zásobení tkání živinami. Krev tělu mimo jiné poskytuje protilátky pro boj s infekcemi. Bez krevního zásobování tedy nemohou buňky přežít a tkáň odumírá.

Mezi nejčastější příčiny patří cukrovka, která člověka činí náchylnějšího k infekcím, nebo ateroskleróza, jež způsobuje nebezpečné zužování tepen. Kromě běžných typů gangrény pak existuje také gangréna zubu, která může vzniknout při neléčeném zánětu zubní dřeně. Ten poznáte podle intenzivní až nesnesitelné bolesti. 

V zásadě dnes rozlišujeme šest typů gangrény, a to konkrétně podle toho, co je zapříčinilo. Níže si jednotlivé druhy představíme.

Suchá gangréna

Tento typ gangrény zahrnuje suchou kůži, která bývá hnědá, purpurově modrá až černá. Suchá gangréna se může vyvíjet pomalu, kdy tkáně končetin začínají odumírat bez přítomnosti bakterií. Typicky se týká okrajových částí končetin, tedy prstů u nohou a rukou. Nejčastěji bývá důsledkem aterosklerózy.

Vlhká gangréna

O vlhké gangréně hovoříme tehdy, pokud bakterie infikovaly tkáň. Postižená tkáň zapáchá a mění se v cárovité špinavě nazelenalé hmoty. Často postihuje lidi s cukrovkou, kteří si nevědomky poraní palec u nohy. Rozvoji diabetické gangrény v tomto případě předchází takzvaná diabetická noha.

Vlhká sněť může vzniknout také po těžkém popálení nebo omrzlinách. Jelikož se bakterie šíří rychle, je nutné vlhkou gangrénu okamžitě léčit. V opačném případě může být smrtelná.

Plynatá gangréna

Plynatá gangréna je zvláštní podtyp vlhké gangrény, který je způsoben bakteriemi ze skupiny klostridií. Jedná se o nebezpečné anaerobní bakterie, jež požírají napadené tkáně a produkují řadu plynů a toxických látek. Postižená tkáň je pak oteklá, hnisavá a při pohmatu lze pocítit třaskání bublin plynu. Podobně jako vlhká gangréna i tato varianta představuje život ohrožující stav.

Vnitřní gangréna

Tento typ sněti postihuje vnitřní orgány těla, nejčastěji střeva, žlučník nebo apendix. Vzniká odumřením tkáně, když je přerušen průtok krve do orgánu. Může k tomu dojít například při vzniklé kýle, pokud se vyboulená střeva zkroutí. Tento stav vyžaduje okamžitou léčbu, jinak může být smrtelný.

Fournierova gangréna

Fournierova gangréna postihuje pohlavní orgány. Typická je zejména u mužů, ale mohou jí onemocnět také ženy. Tato sněť způsobuje infekce v oblasti genitálií nebo močových cest. Jedná se o poměrně vzácný stav, který ale může být velmi nebezpečný. Pokud se infekce dostane do oběhového systému, může dojít k životu ohrožující sepsi.

Meleneyova gangréna

Meleneyova neboli progresivní synergická gangréna je vzácná sněť kůže a podkoží. Obvykle vzniká jako komplikace chirurgického zákroku. Projevuje se bolestivými kožními lézemi, které vznikají jeden až dva týdny po operaci. [5, 6, 7, 8, 9, 10]

Dekubity vznikají v důsledku tlaku a tření. Jak tvorbě proleženin zabránit?
Přečtěte si také:

Dekubity vznikají v důsledku tlaku a tření. Jak tvorbě proleženin zabránit?

Gangréna a její příznaky

Jak už jsme si objasnili výše, projevy gangrény se liší podle toho, o jaký typ se jedná. Konkrétní typ tedy můžete odhalit podle toho, co ji způsobilo a kde je lokalizována. Níže si shrneme příznaky, které by pro vás měly být varovným signálem.

Suchá gangréna

Suchá gangréna obvykle začíná červenou čárou kolem postižené oblasti. Tato oblast poté vysychá a černá. Příznaky jsou typicky následující:

  • scvrklá kůže, která se změní z modré na černou a nakonec zmizí,
  • studená, necitlivá kůže,
  • bolest postižené oblasti.

Mokrá a plynatá gangréna

Mokrá gangréna zahrnuje následující příznaky:

  • otok a bolest postižené tkáně,
  • červená, hnědá, fialová, modrá, zelenočerná nebo černá kůže,
  • puchýře nebo vředy s páchnoucím výtokem (hnisem),
  • tenká a lesklá kůže nebo pokožka bez chloupků,
  • hranice mezi zdravou a poškozenou pokožkou,
  • praskavý zvuk při stisknutí na postiženou oblast (plynatá gangréna).

Vnitřní gangréna

Vnitřní gangréna způsobuje silnou bolest v postižené oblasti. Pokud například máte gangrénu ve slepém nebo tlustém střevě, pravděpodobně budete mít bolesti břicha. Vnitřní gangréna může také způsobit horečku, což je stav, který vyžaduje nouzovou operaci.

Septický šok

Pokud se bakterie, které gangrénu způsobily, rozšíří do krevního oběhu, může dojít k životu ohrožujícímu stavu zvanému septický šok. Ten se projevuje následujícími příznaky:

Gangréna a možné komplikace

Pokud se u vás objeví příznaky gangrény, okamžitě vyhledejte lékařskou péči. Tento stav je velmi nebezpečný a může vás ohrozit na životě. Bakterie se mohou rozšířit z rány do krevního oběhu a způsobit otravu krve a zmíněný toxický šok. Toxiny, které tyto bakterie produkují, jsou velmi nebezpečné a mohou člověka usmrtit. Komplikace gangrény zahrnují tyto problémy:

  • velké oblasti jizev,
  • potřeba rekonstrukční chirurgie,
  • amputace,
  • úmrtí. [15, 16]
Srdeční selhání se projevuje dušností a otoky nohou. Co ho způsobuje?
Přečtěte si také:

Srdeční selhání se projevuje dušností a otoky nohou. Co ho způsobuje?

Léčba gangrény

Terapie všech typů gangrény zahrnuje odstranění odumřelé tkáně, zastavení šíření infekce a samozřejmě i léčbu stavu, který gangrénu způsobil. Toto závažné onemocnění je zpravidla nutné léčit antibiotiky, a to konkrétně nitrožilním podáním ve vysokých dávkách.

Chirurgický zákrok

Léčba antibiotiky nemusí být dostačující, a proto často bývá potřeba také chirurgický zákrok. Čím dříve bude léčba zahájena, tím vyšší jsou vaše šance na uzdravení. V závažnějších případech může být rovněž nutná rekonstrukční operace nebo amputace končetiny.

Cévní chirurgie

Pokud je gangréna způsobena špatným průtokem krve například v důsledku aterosklerózy, může lékař doporučit operaci k obnově krevního zásobování postižené oblasti. Lidé, u nichž je gangréna důsledkem zablokované tepny, mohou například podstoupit bypass nebo angioplastiku, aby se problém vyřešil.

Larvální debridement (Maggot terapie)

V současnosti se také využívá moderní léčba pomocí speciálních larev vyšlechtěných v laboratoři, které požírají mrtvou, infikovanou tkáň. Pomáhají v boji s infekcí a kromě toho urychlují hojení tím, že uvolňují chemikálie, jež zabíjí bakterie.

Kyslíková terapie

Kyslíková terapie neboli hyperbarická oxygenoterapie může posloužit k léčbě vlhké gangrény nebo vředů souvisejících s diabetem či onemocněním periferních tepen. Léčba probíhá ve speciální komoře naplněné kyslíkem o vyšším tlaku, než jaký se nachází ve venkovním vzduchu. Tato vysoká hladina kyslíku naplňuje vaši krev a urychluje hojení tkání. Kyslíková terapie může také zpomalit růst bakterií. [17, 18, 19, 20]

Zdroje: my.clevelandclinic.org, stefajir.cz, cs.medicker.com, mayoclinic.org, webmd.com, urologiepropraxi.cz, hopkinsmedicine.org, nhs.uk, healthline.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?