Laryngitida může postihnout i dospělé pacienty. V jejich případě mívá mírnější průběh

4. 12. 2023 8:32
přidejte názor
Autor: Depositphotos/Dimaberlin

Zatímco u dětí mohou být projevy laryngitidy velmi dramatické a rodiče většinou hodně polekají, u dospělých se toto onemocnění obvykle manifestuje o něco mírněji. Doprovází ho pokašlávání, škrábání v krku nebo třeba chrapot, ale v některých případech může člověk dokonce ztratit hlas. Léčba pak vyžaduje hlavně klid na lůžku a soustředí se na zmírňování jednotlivých projevů.

Laryngitida u dospělých

Laryngitida (zánět hrtanu) je infekční onemocnění, které nejčastěji postihuje předškolní děti. Nevyhýbá se však ani školákům, dospívajícím jedincům a dospělým pacientům. U těch ovšem bývá průběh nemoci o něco mírnější, jelikož mají prostornější dýchací cesty. Nejčastěji tedy probíhá jako lehká infekce horních cest dýchacích, kterou doprovází chrapot, bolest v krku či kašel.

V akutní podobě se laryngitida nejčastěji rozvíjí vlivem virových infekcí, ale na vině mohou být také bakterie nebo situace, kdy člověk krátkodobě přetěžuje své hlasivky (například fanoušci na koncertech či během sportovních utkání). Chronický zánět hrtanu u dospělých pak bývá důsledkem následujících faktorů:

  • Přílišné namáhání hlasivek – to hrozí například u osob, které hlas živí (zpěváci, herci, rozhodčí, trenéři, roztleskávačky), nebo u jedinců, kteří musí v práci hodně křičet (například na stavbách, na vlakovém nádraží, v továrnách).
  • Kouření – cigaretový kouř může nepříjemně podráždit hrtan a hlasivky, způsobuje vznik otoků v postižené oblasti a může mít na svědomí také další potíže, jako je chrapot nebo hrubší hlas.
  • Nadměrná konzumace alkoholu – pacienti, kteří si často dopřávají alkoholické nápoje, mohou zaznamenat podráždění hrtanu podobné jako u kuřáků.
  • Refluxní choroba jícnu (GERD) – jedná se o poruchu, která se projevuje tím, že kyselé žaludeční šťávy proudí zpět do jícnu a do krku. Mohou tedy nepříjemně podráždit hrtan a způsobit chrapot, pocit knedlíku v krku, problémy při polykání a dlouhotrvající kašel.
  • Expozice prachu a dráždivým chemikáliím – k tomu dochází většinou na pracovišti, kde se pacienti pohybují celý den v prašném prostředí (například na staveništi) nebo přicházejí do styku s různými chemickými látkami a toxickými výpary.
  • Vleklé záněty dýchacích cest – v tomto případě se pacienti potýkají s opakovanými záněty, které se pojí s řadou obtíží, jako je chrapot, kašel, škrábání v krku nebo pocit sucha v hrdle.
  • Pokud jde o výskyt laryngitidy u dospělých, rizikovou skupinou jsou zde hlavně alergici. Jejich sliznice je totiž náchylnější k otokům způsobeným různými vnějšími podněty, což může být spojeno také s řadou dalších zdravotních komplikací. Proto se v rámci prevence doporučuje pravidelně užívat léky proti alergii, aby ohrožení jedinci co nejvíce snížili riziko, že u nich laryngitida propukne. [1, 2, 34]

Příznaky laryngitidy u dospělých

Ačkoliv mohou být projevy zánětu hrtanu u dospělých pacientů velice podobné jako u malých dětí, průběh tohoto onemocnění v jejich případě bývá většinou mnohem mírnější. Může tedy na první pohled připomínat spíše klasické nachlazení, ale obvykle mívá velice rychlý nástup. Mezi charakteristické symptomy laryngitidy u dospělých se pak řadí například:

Výskyt laryngitidy u dospělých navíc často souvisí také s přítomností jiné choroby, jako je právě nachlazení nebo chřipka. Pokud pacienta trápí oba tyto stavy, může zaznamenat navíc i bolesti hlavy, rýmu, celkovou únavu a malátnost. Veškeré příznaky by měly nicméně během několika dnů až týdnů odeznít. Pokud se to nestane, je nutné navštívit ošetřujícího lékaře. [5, 6, 7, 8]

Léčba laryngitidy u dospělých

Zatímco v případě malých pacientů může štěkavý kašel doprovázený sípáním, chrčením a lapáním po dechu působit hrozivě, u dospělých bývají projevy laryngitidy většinou mírnější. V rámci léčby tedy obvykle postačí dodržovat klidový režim, odpočívat v posteli a konzumovat dostatečné množství tekutin i potřebných vitamínů.

Pokud vás trápí zánět hrtanu, neměli byste přetěžovat své hlasivky. Snažte se tedy příliš nemluvit (ani nešeptat) a úplně zapomeňte na jakékoliv křičení nebo hlasité zpívání. Zároveň se soustřeďte na zmírňování příznaků nemoci. Můžete vyzkoušet léky na snižování teploty a potlačení bolestí, medikamenty tlumící dráždivý kašel a různé sirupy či tablety pro podporu vykašlávání.

Pokud vaše potíže přetrvávají déle než 2–3 týdny, měli byste co nejdříve svůj stav konzultovat s ošetřujícím lékařem. To platí samozřejmě i v případě, kdy se objeví jakékoliv dechové potíže, začnete vykašlávat krev nebo vás trápí také dlouhotrvající horečka. Návštěvu zdravotnické ordinace ovšem neodkládejte ani ve chvíli, kdy máte dojem, že se bolest v krku průběžně zhoršuje. [9, 10, 11, 12, 13]

Zdroje: mayoclinic.org, canadian.cz, lekarna.cz, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, sancedetem.cz, health.harvard.edu

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?