Léčba zánětu středního ucha zahrnuje studené obklady a vhodné léky. Někdy je nutné propíchnout bubínek

4. 12. 2023 9:10
přidejte názor
Autor: Depositphotos/marketing.lasers@ya.ru

Pokud vám nebo vašemu dítěti lékař diagnostikoval zánět středního ucha, čeká vás odpočinek a dodržování předepsaných opatření. Zpočátku může pomoci konzervativní léčba, která zahrnuje podávání protizánětlivých léků, nosních kapek nebo případně antibiotik. V závažnějších případech musí lékař propíchnout bubínek, odstranit mandle nebo do ucha zavést speciální trubičky.

Diagnostika zánětu středního ucha

Co se dozvíte v článku
  1. Diagnostika zánětu středního ucha
  2. Jak léčit zánět středního ucha?
  3. Zánět středního ucha a domácí léčba
  4. Neléčený zánět středního ucha
  5. Prevence zánětu středního ucha

Pokud pociťujete nepříjemnou bolest ucha, zaznamenáte podivné hučení nebo máte dojem, že se vám výrazně zhoršil sluch, rozhodně na nic nečekejte a vyhledejte svého ošetřujícího lékaře. Máte-li dojem, že dané potíže trápí vaši ratolest, navštivte pediatra. V komplikovanějších případech pak můžete být odesláni ke specialistovi na ORL (ušní, nosní, krční).

Lékaře budou v první řadě zajímat vaše potíže, jejich intenzita a délka trvání. Kromě toho vás čeká fyzikální vyšetření a doktor prohlédne ušní bubínek prostřednictvím otoskopu. Také ovšem může přistoupit k tympanometrii, což je metoda kontrolující změny tlaku v oblasti středního ucha, a otestovat pacientův sluch pomocí ladičky. V některých závažnějších případech se pak provádí i CT vyšetření nebo vyšetření pomocí magnetické rezonance. [1, 23]

Jak léčit zánět středního ucha?

Pacienty obvykle nejvíce zajímá, jaká je pro zánět středního ucha léčba a co v rámci terapie opravdu pomáhá. Jelikož akutní zánět středního ucha u dětí nejčastěji propukne v noci, první kroky rodičů a malých pacientů často vedou na pohotovost. Dospělí lidé mohou s řešením obtíží vyčkávat, dokud se situace sama nezlepší, ale toto onemocnění by rozhodně neměli podceňovat.

Lékaři se v rámci terapie obvykle zaměřují na zmírnění bolesti, postupné odstranění zánětu z ušní dutiny, případné obnovení zhoršeného sluchu a samozřejmě také na prevenci. Toto onemocnění se totiž může často opakovat, jelikož je narušená sliznice středního ucha náchylnější k dalšímu zánětu. Čím dříve pak dítě prodělá tuto chorobu, tím větší riziko recidiv u něj údajně hrozí.

Léčba zánětu středního ucha vždy závisí na věku pacienta, na konkrétním typu obtíží a na tom, jak je situace závažná. Pokud se nejedná o hnisavou variantu, podávají se na zánět středního ucha kapky do nosu (dekongestanty). Ty zmírní otok sliznice a zprůchodní Eustachovu trubici v případě, kdy se pacient potýká s rýmou nebo nachlazením.

Kromě toho pak lékaři doporučují také protizánětlivé a bolest tlumící léky (tablety, čípky, sirupy). Trápí-li pacienta horečka a nepříjemná bolest, pomohou například vhodná analgetika a antipyretika. Kromě toho se někdy doporučují také antihistaminika, která uvolní nos i vedlejší dutiny, nebo třeba mukolytika, s jejichž pomocí se člověk lépe zbaví hustých hlenů. Pro zmírnění bolesti se pak doporučuje také přikládání studených obkladů.

Jedná-li se o hnisavý zánět středního ucha, lékaři v počátečním stádiu obvykle nasazují antibiotika na zánět středního uchanebo antibiotické kapky do uší. Jestliže hnis v uchu zevnitř tlačí na ušní bubínek, zánět je nutné odstranit prostřednictvím propíchnutí bubínku a odsátí zánětlivé tekutiny (píchání ucha), což se odborně označuje jako paracentéza.

Tento zákrok může být sice pro pacienta nepříjemný, rychle však přináší značnou úlevu od bolesti. Lékař zároveň může provést tympanocentézu (kultivaci odebrané tekutiny), která mu umožní následně zvolit tu nejlepší antibiotickou léčbu. Regenerace pak obvykle trvá několik týdnů, během kterých se do ucha nesmí dostat voda (pozor na koupání v bazénu nebo potápění).

V případě chronické sekretorické otitidy bývá terapie zpočátku konzervativní, přičemž zahrnuje pravidelné kontroly sluchu, podávání nosních kapek a užívání antihistaminik. Pokud léčba není úspěšná, je nutné přistoupit k chirurgickému řešení situace, což může být například odstranění nosní mandle, polypu nebo tumoru. Kromě toho se provádí také odsátí tekutiny ze středouší a zavedení ventilačních trubiček do ušního bubínku (myringotomie), které udržují oblast suchou. [4, 5, 6, 7, 8, 9]

Zánět středního ucha a domácí léčba

Jak ovlivňuje zánět středního ucha domácí léčba? Lékaři se shodují, že je v průběhu onemocnění nutné udržovat zvukovod neustále čistý. Přebytečný sekret, který z něj může po dobu několika dní vytékat, byste tedy měli rozřeďovat a odplavovat. K tomu se využívá třeba borová voda. Existují ale také další věci, které můžete doma udělat.

Co na zánět středního ucha pomáhá?

  • Kloktání eukalyptu, heřmánku či pelyňku,
  • důsledné smrkání,
  • studené obklady za ucho,
  • zvýšená poloha hlavy při spánku.

Zajímá vás, co říkají na zánět středního ucha babské rady? Podle některých pomáhá vložit do ucha stroužek česneku nebo si dovnitř nakapat šťávu z netřesku. Lékaři ale před těmito metodami důrazně varují, protože tak můžete celou situaci akorát zhoršit. Česnek vám může poleptat sliznici nebo ho zastrčíte příliš hluboko a nepůjde poté vyndat ven.

Pokud se snažíte vyzkoumat, jaká existuje pro zánět středního ucha přírodní léčba, je možné vyzkoušet i další rady našich babiček. K léčbě zánětu středního ucha se někdy používaly různé teplé obklady z cibule či soli nebo dokonce přírodní ušní výplach z jablečného octu a alkoholu. Začínající zánět středního ucha mohou zmírnit i obklady z tvarohu zabaleného do utěrky, kterou následně přiložíte na bolavé ucho. [10, 11, 12, 13]

Píchání v uších netrápí jen malé děti. Jaké jsou nejčastější důvody obtíží?
Přečtěte si také:

Píchání v uších netrápí jen malé děti. Jaké jsou nejčastější důvody obtíží?

Neléčený zánět středního ucha

Jestliže situaci podceníte a nezačnete ji včas řešit, může dojít ke spontánnímu prasknutí ušního bubínku, což s sebou sice přináší úlevu, ale zároveň i různé komplikace. Kromě toho může zánětlivá tekutina, která se v uchu hromadí, proniknout dále do dutinek spánkové kosti, což vede k rozvoji mastoiditidy. K dalším komplikacím se pak řadí zánět lícního nervu, zánět vnitřního ucha spojený se ztrátou sluchu nebo zánět mozkových blan. [14, 15, 16, 17]

Prevence zánětu středního ucha

Aby se nedostavil opakovaný zánět středního ucha, lékaři doporučují hned několik preventivních opatření. Důležité je například zvyšování odolnosti organismu, postupné otužování i předcházení rýmám a dalším zánětům. Pokud se rýma přeci jen dostaví, dbejte na důkladné smrkání a případně také na aplikaci nosního spreje. U mladších dětí můžete rýmu odsávat pomocí účinné odsávačky.

Kromě toho byste měli chránit dětská ouška před přílišným průvanem a vodou a nezatěžovat organismus malých pacientů pobytem v přetopených místnostech nebo v zakouřeném prostředí. U miminek se doporučuje co nejdelší kojení mateřským mlékem, starší děti by zase měly dbát na vyváženou životosprávu. Kromě toho existuje také očkování, které chrání proti pneumokokům, a může tak snížit riziko vzniku zánětu středního ucha. [18, 19, 20, 21]

Zdroje: nemoci.vitalion.cz, lekarnickekapky.cz, wikiskripta.eu, fnol.cz, rehabilitace.info, pediatriepropraxi.cz, nzip.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, healthline.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?