Co je moučnivka u dětí?
Moučnivka u dětí je poměrně běžný typ kvasinkové infekce, která se projevuje v podobě bílého až nažloutlého povlaku či nepravidelných skvrn, které pokrývají vnitřní stranu úst. Infekce se často objevuje na dásních, jazyku, patře a na vnitřní straně tváří. Může postihnout kohokoliv, ale je nejčastější u kojenců mladších 6 měsíců.
Moučnivka u miminek je způsobena kvasinkami zvanými Candida albicans. I když se jedná jen o mírný typ infekce, může být pro vaše dítě nepříjemná nebo dokonce bolestivá. Navíc pokud kojíte, může se moučnivka objevit i na vašich bradavkách. S tímto typem kvasinky jste se mohly setkat již dříve, pokud jste někdy prodělaly afty v ústech nebo vaginální kvasinkovou infekci. Na vině totiž bývá stejný původce.
Moučnivka u kojenců: co ji způsobuje?
Ačkoli se plísňová infekce, která je známá jako moučnivka, objevuje v ústech dítěte, pravděpodobně začala ve vašich porodních cestách jako kvasinková infekce a tam ji vaše dítě chytilo, když se dostávalo na svět.
Malé množství kvasinek rodu Candida se objevuje poměrně často v lidských ústech nebo pochvě. Jejich počet ovšem obvykle udržuje pod kontrolou imunitní systém a další druhy bakterií. Během těhotenství ale dochází k velkým hormonálním změnám, což může způsobit narušení rovnováhy bakterií a kvasinek ve vašem těle. To Candidě umožní růst a způsobit infekci.
Když je imunitní systém slabší, může kvasinka růst a množit se, což vede k aftám a lézím v ústech, nebo k vaginální kvasinkové infekci. U kojenců se může objevit moučnivka, protože jejich imunitní systém ještě nedozrál, a nejsou tak schopni se infekci bránit.
Co zapříčiní moučnivku u straších dětí?
Vzhledem k tomu, že moučnivka je obvykle zachycena při narození, je nejčastější u novorozenců a dětí do 2 měsíců. U starších dětí se může ale také vyvinout, pokud užívají antibiotika k boji s jinou infekcí. Antibiotika totiž kromě nežádoucích bakterií ničí i ty „dobré“, které udržují kvasinky pod kontrolou. Další příčinou může být snížený imunitní systém, který se kvasinkám nezvládá ubránit.
Jak se projevuje moučnivka v puse?
Mnoho kojenců moučnivka neobtěžuje, ale mohou být podráždění, pokud je bolí ústa, zvláště při kojení. Příznaky moučnivky se přitom mohou objevit náhle a často zahrnují následující:
- Bílé skvrny na patře, na vnitřní straně tváří a na jazyku
- Bílé skvrny vypadají jako mléko, ale nelze je otřít
- Pod bílými lézemi může být červená tkáň, která snadno krvácí
- Kolem skvrn se může objevit zarudnutí
- Povlak v ústech může být bolestivý
- Koutky úst mohou snadněji praskat
Moučnivka na bradavce matky
Moučnivka na jazyku a v ústech vašeho miminka se může snadno přenést na vaše bradavky, pokud zrovna kojíte. Nejběžnějším příznakem moučnivky je bolest bradavek nebo prsou, případně obojího. Tato bolest se typicky objevuje bezprostředně po kojení, ale i mezi nimi.
Moučnivka na prsou způsobuje bolest, která je často popisována jako pálení, svědění nebo píchání a může být mírná až silná. Bolest obvykle trvá a nezmizí změnou polohy či přitažením dítěte k prsu. Vaše bradavky mohou být citlivé na dotek a dokonce i kontakt s oblečením může způsobit bolest. Moučnivka může postihnout jedno nebo obě prsa.
Moučnivka: léčba
Vzhledem k tomu, že se moučnivka snadno přenáší sem a tam, je nejlepší, když budete léčit vaše dítě i sebe. Pro vaše miminko může váš pediatr předepsat antifungální lék, který se aplikuje na vnitřní stranu úst a jazyka několikrát denně po dobu asi 10 dnů. Ujistěte se, že ho aplikujete na všechna bílá místa v ústech vašeho potomka.
U těžších případů může být předepsán perorální lék podávaný kapátkem. Děti s moučnivkou, u kterých se také vyvine vyrážka plenkové kvasinkové infekce, mohou být speciálně pro tuto oblast léčeny jinými protiplísňovými léky na předpis.
Léčba moučnivky na bradavkách
Pokud vás trápí bolesti bradavek, které nezmizí při úpravě kojení, možná si budete muset promluvit s laktační poradkyní nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Včasná diagnostika a léčba bradavek vám pomůže zbavit se bolesti a pokračovat nadále s kojením.
Pokud máte moučnivku na bradavkách, lékař vám pravděpodobně doporučí, abyste si na prsa nanesly protiplísňový krém, který vám předepíše. Při užívání léků by mělo trvat asi týden, než se infekce uklidí. Pokud ne, je vhodné se opět poradit s vaším poskytovatelem zdravotní péče.
Co na moučnivku jako prevenci?
Zabránit setkání dítěte s kvasinkami v porodních cestách bohužel nemůžete, tedy pokud nepodstupujete porod císařským řezem. Infekci v budoucnu se ale můžete vyhnout pravidelným čištěním a sterilizováním dudlíků, lahví a částí odsávačky, které se dotýkají bradavek.
Dále je užitečné nechat vaše bradavky mezi kojením úplně vyschnout, aby se zabránilo růstu bakterií a jiných mikrobů, vyměnit ošetřovací vložky po kojení, nosit bavlněné podprsenky, které nezachycují vlhkost, často je prát v horké vodě a v ideálním případě sušit na slunci.
Zdroje: mojezdravi.cz, mom4moms.cz, raisingchildren.net.au