Podle Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy ale není snadné tyto potraviny definovat. Co je v menším množství zdravé, ve větším může škodit. A nikdo nemůže uhlídat, kolik si toho dítě v automatu koupí. Ke správným návykům by měla vést dítě především rodina.
„Vše se hází na školu, že by měla odpovídat za to, co je v automatech, ale tak to není. První krok je, aby rodiče měli pod kontrolou, co děti jedí, druhý může být to, že ředitel školy řekne, jaké potraviny a nápoje chce do automatů,“ řekl ČTK Suchánek.
Další krok podle něj je dát dětem šanci, aby se mohly více hýbat. Školám v tom pomáhá například projekt Děti na startu. V pěti městech poskytly školy na odpoledne tělocvičny, kam docházejí trenéři a žáky od šesti do devíti let učí základy různých sportů. V deseti letech, kdy si děti volí další sportovní zaměření, už vědí, čemu by se chtěly věnovat. Navíc místo u počítače tráví čas pohybem.
Právě pohyb je podle Suchánka zásadní pro to, zda dítě nebude obézní. Podle opakovaných průzkumů se postupně snižuje u dětí rizikový LDL cholesterol, který ukazuje na špatné stravovací návyky. Znamená to, že jedí relativně dobře. Klesá ale i zdravý HDL cholesterol, který ukazuje na nedostatek pohybové aktivity.
Oba odborníci se shodli, že definovat zdravou potravinu do automatů je složité. Zakázat lze potraviny přesolené, se ztuženými tuky, ale u živočišných tuků může nastat problém, protože mléčný tuk v určitém množství je nutný pro podporu kvality kostí. Stejně tak to není jednoduché s cukry. Minerálka slazená cukrem má ve dvou deci dvě kostky cukru, stoprocentní džus téměř dvojnásobek, ale ovocného, navíc v něm jsou vitamíny a vláknina. V menší dávce je tedy pro dítě přínosný.
Přestože stanovení potravin zakázaných v automatech bude podle obou odborníků problematické, návrhy na zrušení automatů nepodporují. Podle nich hrozí, že by se v okolí škol brzy objevily stánky s rychlým občerstvením, kde by kontrola nad nabídkou nebyla už vůbec žádná.