Anabolické steroidy patří mezi zakázané látky. Přesto je někteří lidé zneužívají

Dnes 7:30
přidejte názor
Autor: Freepik.com/drobotdean

Steroidy představují zajímavou skupinu chemických látek. Patří mezi ně třeba cholesterol nebo pohlavní hormony. Existují ale i syntetické varianty, které se prodávají na černém trhu. Užívání anabolických steroidů bez lékařského dohledu rozhodně není dobrý nápad, protože mají mnoho vedlejších účinků. Mohou dokonce způsobit neplodnost, rakovinu či poškodit srdce.

Pod pojmem steroidy se skrývá početná skupina chemických sloučenin, z nichž mnohé najdete v lidském těle, přírodě i potravě. Patří sem třeba pohlavní hormony, žlučová barviva a cholesterol. Mezi lidmi se ale častěji mluví o anabolických steroidech, což jsou látky předepisované pacientům po úrazech, k léčbě hormonálních poruch či u HIV pozitivních pacientů. Někteří sportovci a kulturisté si je ale kupují na černém trhu, aby si zajistili razantnější nárůst svalové hmoty.

Co se dozvíte v článku
  1. Co jsou steroidy?
  2. Anabolické steroidy v kulturistice
  3. Vedlejší účinky steroidů viditelné na první pohled
  4. Vliv anabolických steroidů na metabolismus a orgány
  5. Vedlejší účinky anabolických steroidů u žen
  6. Anabolické steroidy a psychika

Co jsou steroidy?

Steroidy jsou fyziologicky významné látky, které v těle vystupují jako pohlavní hormony, hormony kůry nadledvin, žlučové kyseliny, žlučové soli, D-vitamíny, cholesterol a jiné steroly. Fungují tedy jako signální molekuly a hrají důležitou roli při stavbě plazmatických membrán. Někdy se můžete setkat také s pojmy ergosteroly a fytosteroly, což jsou přírodní steroidy nacházející se v houbách a rostlinách.

V souvislosti s negativním působením steroidů na lidské zdraví máme na mysli především anabolické steroidy. Jedná se o uměle vyrobené varianty mužského hormonu testosteronu, které se předepisují k léčbě některých hormonálních onemocnění a či při atrofii svalové hmoty. V amatérské kulturistice a bohužel i v profesionálním sportu je ale někteří sportovci zneužívají za účelem lepšího výkonu a zvětšení objemu svalové hmoty. [1, 2, 3, 45]

Anabolické steroidy v kulturistice

Nelegální anabolické steroidy zneužívají někteří sportovci (zejména kulturisti), protože jim pomáhají rychleji budovat svalovou hmotu. Někteří lidé je proto užívají pravidelně, aby měli co nejrychleji vyrýsované svaly a minimum tuku v těle. Na profesionální úrovni jsou anabolické steroidy považovány za doping a při jejich zneužití je sportovci zakázáno soutěžit.

Anabolické steroidy nejsou bez lékařského předpisu legální. Dlouhodobé užívání může skutečně závažně a nevratně poškodit zdraví, proto před jejich užíváním odborníci varují. V prostředí fitness se ale tyto látky bohužel objevují poměrně často. Někteří lidé dokonce věří, že nejde o nic nebezpečného a vnímají je jako prostředek, který jim umožní být v kondici.

Prodávané steroidy tudíž nejsou legální léčiva a nemusí splňovat žádné zákonem dané normy. Mnohdy tak obsahují i několikanásobně vyšší množství účinných látek, než výrobce udává. Uživatelé tak často vůbec nevědí, co si vlastně do těla dávají. Na černém trhu se anabolické steroidy prodávají v různých formách. Běžné jsou tablety, náplasti, gely i injekce.

Mezi uživateli anabolických steroidů se poměrně často objevují jedinci trpící tzv. muskulární dysmorfií. Jedná se o poruchu příjmu potravy, při které si dotyčný připadá slabý a nedostatečně vyvinutý. Je posedlý cvičením a snaží se neustále nabírat svalovou hmotu, aby byl co nejmohutnější. Tato porucha příjmu potravy postihuje častěji muže než ženy. [6, 7, 8, 9, 10]

Vedlejší účinky steroidů viditelné na první pohled

  • Zadržování vody: při užívání anabolických steroidů je možné zaznamenat nárůst tělesné hmotnosti, což si většina lidí vysvětluje zvětšením svalové hmoty. Ve skutečnosti jde o důsledek zadržování vody.
  • Gynekomastie: když se do mužského těla dostává hodně testosteronu, vzniká z něj estrogen, který vede ke zbytnění prsní žlázy. Po vysazení anabolik se může stav prsní žlázy vrátit do normálu, ale neplatí to zdaleka ve všech případech.
  • Akné: vyšší množství testosteronu v těle vede ke zvýšené produkci mazu. Uživatelé anabolických steroidů tak mívají mastnější pleť nebo se u nich objevuje akné na obličeji a v horní části zad.
  • Padání vlasů: muži užívající anabolické steroidy po delší dobu mohou pozorovat změny i na porostu hlavy, protože jim začnou vlasy řídnout a vypadávat. [11, 12, 13, 14]

Vliv anabolických steroidů na metabolismus a orgány

  • Zvýšený cholesterol: anabolické steroidy ovlivňují metabolismus cholesterolu. Přispívají ke snížení hladiny „hodného“ HDL cholesterolu, špatný LDL cholesterol se naopak zvyšuje. U uživatelů anabolických steroidů je možné zaznamenat pokles HDL cholesterolu až o 50 %.
  • Kardiovaskulární onemocnění: z výše uvedeného důvodu stoupá také riziko onemocnění srdce a cév. Pokud dojde k poškození cév přivádějících krev do mozku, jde o cerebrovaskulární poškození. Uživatelé steroidů mohou trpět hypertenzí a mají vyšší riziko mrtvice a infarktu myokardu.
  • Potíže s plodností: užívání anabolických steroidů potlačuje přirozenou tvorbu testosteronu v těle. Muži pak často trpí zmenšením varlat (až atrofií), úbytkem počtu spermií či dokonce neplodností. Atrofie varlat totiž může být nevratná.
  • Poškození jater: zejména anabolické steroidy ve formě perorálních tablet představují ohromnou zátěž pro játra. Odbourávání látek v nich obsažených je pro játra tak náročné, že může dojít k jejich poškození. Kromě jater jsou ve velkém ohrožení také ledviny.
  • Riziko vzniku nádorů: dlouhodobé užívání anabolických steroidů zvyšuje riziko onkologických onemocnění. U mužů jde nejčastěji o rakovinu varlat a rakovinu prostaty. Hrozí také rakovina jater.
Jak rychle zhubnout bez hladovění a stresu? Řešením je pestrý jídelníček a dostatek pohybu
Přečtěte si také:

Jak rychle zhubnout bez hladovění a stresu? Řešením je pestrý jídelníček a dostatek pohybu

Vedlejší účinky anabolických steroidů u žen

  • Poruchy menstruačního cyklu: u žen zasahují anabolické steroidy do menstruačního cyklu. Cyklus je hodně nepravidelný. Dokonce může dojít k úplnému vymizení menstruace, což se označuje jako amenorea.
  • Maskulinizace: nadbytek testosteronu vede k tomu, že ženě zhrubne hlas, začnou jí padat vlasy a objeví se ochlupení na tváři a na těle. Ke změnám může docházet i v intimních partiích, a to v podobě nápadného zvětšení klitorisu. Ten pak může vypadat jako malý penis.

Anabolické steroidy sice zneužívají primárně muži, ale i mezi ženami se najdou takové, které touží po svalnatém vyrýsovaném těle. Vliv těchto látek na ženský organismus je ale pochopitelně negativní a vede ke ztrátě typických ženských rysů. [15, 16, 17, 18]

Anabolické steroidy a psychika

Při dlouhodobém užívání anabolických steroidů lze pozorovat také negativní vliv na lidskou psychiku. Objevit se mohou jak návaly agresivity a nervosvalové napětí, tak i depresivní stavy a psychotická onemocnění. Uživatel může trpět poruchami spánku a jsou u něj patrné výrazné změny v chování spolu s náladovostí.

Zneužívání anabolických steroidů je riskantní také v tom, že na nich může vznikat závislost. Tato závislost je ale spíše psychická. Ke vzniku závislosti na steroidech jsou nejnáchylnější lidé, kteří mají nízké sebevědomí, případně trpí svalovou dysmorfií a jinými psychickými problémy. Uživatelé steroidů si zkrátka zvyknou na to, že vypadají podle jejich měřítek hezky, a nedokážou si představit, že by to mohlo být někdy jinak. [19, 20, 21, 22]

Zdroje: nih.gov, mayoclinic.org, sciencedirect.com, medicalnewstoday.com, clevelandclinic.org, medlineplus.gov, nhs.uk, rehabsuk.com, britannica.com, theses.cz, chemicke-listy.cz, gov.cz, rozhlas.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?