Co je testosteron?
Co se dozvíte v článku
Testosteron je pohlavní steroidní hormon, který se nachází v těle každého člověka a dokonce i zvířat. Jelikož je ale dominantním hormonem u mužů, bývá označován za mužský hormon. Zatímco u žen je produkován vaječníky a nadledvinkami pouze v malém množství, u mužů jeho tvorbu zajišťují Leydigovy buňky ve varlatech. Testosteron u mužů má vliv především na:
- tvorbu spermií a plodnost,
- sexuální touhu,
- distribuci tuku,
- velikost a sílu svalů,
- hustotu kostí,
- tvorbu červených krvinek.
Testosteron u mužů bývá často spojován s vyšší sexuální touhou a většími svaly. Jeho produkce se výrazně zvyšuje v období dospívání, díky čemuž se buduje maskulinní typ postavy, formují se mužské genitálie a zesiluje se sexuální orientace. Příliš nízká nebo vysoká hladina testosteronu ale může být i příčinou vážných zdravotních obtíží. [1, 2, 3]
Co ovlivňuje hladinu testosteronu?
Hladina testosteronu se u každého muže mírně liší a běžně kolísá i u zdravých mužů v průběhu dne. Zpravidla bývá testosteron nejvyšší ráno a dopoledne. Dále může hladiny testosteronu ovlivnit mnoho dalších faktorů, jako je:
- stres,
- silná nadváha,
- různá onemocnění,
- nadměrná konzumace alkoholu a užívání drog,
- zneužívání léků,
- namáhavá tělesná aktivita,
- dlouhodobý půst. [4]
Nedostatek testosteronu u mužů: příznaky
Příznaky nedostatku testosteronu se mohou objevit v jakémkoli věku v důsledku výše uvedených faktorů a mohou se projevovat nejrůznějšími způsoby. Příliš nízká hladina testosteronu může navíc způsobit mužskou neplodnost. Typickými projevy úbytku testosteronu jsou následující:
- snížený zájem o sex,
- poruchy erekce,
- úbytek svalové hmoty,
- řídnutí kostí (osteoporóza),
- centrální ukládání tuků v oblasti břicha,
- psychické obtíže, jako zhoršení paměti, podrážděnost či deprese,
- pokles síly a energie.
U dospíváních chlapců se nízká hladina testosteronu může projevit dalšími specifickými příznaky, jako jsou:
- nedostatečně vyvinuté svalstvo,
- bledá kůže,
- dětský penis a malá varlata,
- nezměněný hlas,
- nerozvinutá schopnost erekce. [5, 6]
Vysoká hladina testosteronu u mužů
Poměrně neobvyklým jevem jsou přirozeně vysoké hladiny testosteronu. Ty bývají zpravidla důsledkem užívání anabolických steroidů, zejména u sportovců a kulturistů, kteří chtějí nabrat velké množství svalové hmoty. Přirozeně k nadbytku testosteronu u mužů jen tak nedochází.
Další příčinou vysoké hladiny testosteronu pak mohou být nádory nadledvin a varlat. Nádory produkující pohlavní hormony jsou však poměrně vzácné. Stejně jako nízká hladina testosteronu se ovšem i vysoké hladiny projevují neplodností. Dalšími projevy vysokého testosteronu jsou:
- nadměrné ochlupení,
- agresivní chování,
- vysoký krevní tlak,
- bolesti hlavy,
- větší svalstvo,
- velké libido,
- akné,
- nespavost,
- výkyvy nálady,
- zvětšená prostata. [7]
Jak zjistit hladiny testosteronu?
Pokud máte problémy s erekcí, podezření na neplodnost nebo některý z výše uvedených příznaků naznačující nízké, případně i vysoké hladiny testosteronu, je vhodné podstoupit vyšetření specialistou, tedy urologem či andrologem. Vyšetření sestává z pečlivě sestavené anamnézy, včetně vaší zdravotní historie, užívání léků a podobně, fyzikálního vyšetření zevního genitálu a prostaty a speciálních hormonálních a krevních testů.
Hladina testosteronu podle věku
Dostatečně vysoká hladina testosteronu se za normálních okolností udržuje ve věku 30 až 40 let, poté začíná klesat přibližně o 1,6 % za rok. Při měření testosteronu se uvádí tyto referenční hodnoty:
Zvýšená hladina testosteronu u žen
U žen někdy dochází k tomu, že jejich tělo produkuje více testosteronu, než by mělo, což se obvykle projevuje nepravidelnou nebo dokonce chybějící menstruací. Dalšími příznaky mohou být hlubší hlas, zvýšené ochlupení oproti jiným ženám a dále také akné, zvětšený klitoris či čelní plešatění.
Příliš vysoké hladiny testosteronu u žen mohou být příčinou neplodnosti, což se běžně projevuje u syndromu polycystických ovarií (PCOS). Ten bývá jednou z nejčastějších důvodů ženské neplodnosti. Typickými příznaky PCOS i zvýšeného testosteronu jsou:
- nadváha,
- řídnoucí vlasy,
- nadměrné ochlupení,
- akné,
- menstruační nepravidelnost,
- tělo do tvaru jablka. [10]
Zvýšení hladiny testosteronu u mužů
Odpověď na otázku, jak zvýšit hladinu testosteronu u mužů, závisí na individuálních obtížích a na doporučeném způsobu léčby. Existují dvě možnosti terapie, a to kauzální a substituční. Kauzální léčba spočívá v odhalení přesné příčiny snížené hladiny testosteronu a v následné terapii k odstranění tohoto problému.
Pokud tento druh léčby z nějakého důvodu není možný nebo se jeví jako neúčinný, doporučuje se substituční terapie na podporu testosteronu. Substituční terapie slouží především k tomu, aby se předešlo nežádoucím tělesným změnám v důsledku nedostatku testosteronu.
Zlepšení by se mělo projevit přibližně v rozmezí 3 až 5 týdnů a během této doby je nutné průběžně docházet na pravidelné lékařské kontroly. Substituční terapie je individuální záležitostí a může mít i různé vedlejší účinky. Běžnou formou substituční terapie jsou:
- testosteronové tablety,
- intramuskulární testosteronové injekce,
- testosteronové gely a náplasti pro aplikaci na kůži.
Možné vedlejší účinky doplnění testosteronu
Vedlejšími účinky substituční terapie na podporu testosteronu může být například akné nebo přechodné potlačení tvorby spermatu. Pokud je cílem léčby plodnost a možnost mít děti, je možné vyzkoušet i jiné hormonální přípravky. Dále existují vzácné vedlejší účinky, mezi něž patří:
- gynekomastie,
- zmenšení varlat,
- zvýšení počtu červených krvinek a větší riziko trombózy,
- zhoršení spánkové apnoe. [11, 12]
Doplňky a bylinky na zvýšení testosteronu
Zatímco substituční terapie spočívá v umělém doplňování testosteronu do vašeho těla, bylinky a některé doplňky mohou pomoci vašemu tělu, aby ho samo vyrábělo. Je však důležité zmínit, že většina těchto látek nebyla prozatím důkladně otestována, proto byste se o vhodnosti jejich užití a správném dávkování vždy nejprve měli poradit se svým lékařem. Mezi přípravky, které mohou podpořit přirozenou tvorbu testosteronu patří především:
- ašvaganda,
- vitamín D,
- zinek,
- dehydroepiandrosteron (DHEA) – hormon (metabolit), který se přeměňuje na estrogen a testosteron,
- česnek,
- extrakt z borové kůry,
- arginin – aminokyselina,
- chryzín – flavon nacházející se v medu, propolisu a mučence,
- serenoa plazivá – druh palmy,
- tongkat ali neboli malajský ženšen,
- bazela bílá (malabarský špenát). [13]
Zdroje: healthline.com, webmd.com, medicalnewstoday.com, vaselaboratore.cz, uroklinikum.cz, nzip.cz, nternimedicina.cz