Trombóza postihuje hlavně dolní končetiny. Odhalte příznaky včas

Trombóza dolních končetin

Máte sedavé zaměstnání nebo cestujete převážně autem? Pak vám hrozí trombóza, zánětlivé žilní onemocnění postihující převážně dolní končetiny. Její příznaky bývají nenápadné, a tak je lidé často přehlížejí. S léčbou by pacienti přitom zahálet neměli, neléčená forma může končit smrtí.

Trombóza, mezi laiky známá také jako zánět žil, postihuje převážně lidi v předdůchodovém i důchodovém věku, častěji pak ženy. A přestože je typická hlavně pro dolní končetiny, postihuje také cévy v pažích, hrudníku či krku.

Příznaky trombózy

Příznaky pacienti často přehlížejí. Bývají totiž velmi nenápadné, v ojedinělých případech se nedostaví vůbec. Obecně se ale jedná o:

 • Otok končetiny
 • Bolest po došlápnutí
 • Bolest při pohybu špičkou nahoru a dolů
 • Pocit pnutí v lýtku
 • Zarudlou, bledou nebo namodralou končetinu

Hluboká trombóza bývá zrádná, často přichází znenadání a bez výraznějších obtíží. Často se projeví až embolií, tedy ucpáním tepny vyživující některou z částí těla, často plíce nebo srdce. Tento stav se projevuje dušností, bolestí na hrudi a náhlou ztrátou vědomí. Trombóza i plicní embolie představují závažná onemocnění, která si žádají okamžitou návštěvu lékaře.

Trombóza dolních končetin

Více než u horních končetin, se nemoc rozvíjí v oblasti lýtek a stehen a většinou postihuje jen jednu z dolních končetin. Často bývá důsledkem takzvaného syndromu turistické třídy, tedy dlouhého cestování dopravními prostředky. Syndrom bývá spojován s několikahodinovými lety, vyskytuje se ale i na krátkých trasách, hlavně u cestujících sedících u okénka, kteří nemají možnost protáhnout si nohy

Tromboembolický stav

Během dlouhého sezení, sádrové fixaci končetiny či hospitalizace, kdy je člověk dlouho bez možnosti pohybu se v cévách utvoří sraženina. Ta se v některých případech sama rozpustí, jindy ale narušuje průtok krve a zabraňuje prokrvení určitých částí těla. Obzvlášť nebezpečnou se stává, když se oddělí od cévní stěny a je spolu s krví vedena směrem do pravé části srdce, odkud je „vystřelena“ do tepen vyživujících plíce. Cévy následně ucpává. Důsledkem bývá akutní dušnost, vykašlávání krve, selhání srdce či okamžitá smrt.

Rizikové faktory trombózy

Zánětlivé onemocnění bývá podmíněno nejen genetikou, ale i životním stylem. Často vzniká ve spojitosti se:

 • Sedavým zaměstnáním
 • Obezitu
 • Nedostatkem pohybu
 • Kouřením
 • Dlouhým cestováním autem či letadlem
 • Dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce
 • Těhotenstvím
 • Stresem
 • Chronickým onemocněním střev
 • Trombofilní mutací (zvýšená tendence vytvářet krevních sraženin)

Léčba trombózy

U žilních trombóz je potřeba klást velký důraz na prevenci. U již rozvinutých onemocněních se sahá po lécích na ředění krve. V případě rozvinuté sraženiny je cílem léčby její rozpuštění. V tomto případě užívají pacienti takzvaná trombolytika. Lidé, kteří trombózami trpí opakovaně, užívají vhodné léky po celý život.

Léčba může být i preventivní, a to zejména v případě, kdy je jedinec vystaven více rizikovým faktorům najednou. Příkladem je například těhotná žena s vrozenou trombofilní mutací. V takovýchto případech se k léčbě přistupuje již před vytvořením sraženiny.

Prevence

Základem prevence je zdravý životní styl, to znamená: vyvarovat se kouření, dostatečně se hýbat, nestresovat se a jíst vyváženou stravu.

V případě, že se chystáte na dlouhou cestu autem či letadlem, je vhodné si přibalit elastické kompresní punčochy, které podporují cirkulaci krve. Pokud jste dlouhodobě hospitalizovaní na lůžku a trpíte některým z rizikových faktorů, informujte o něm svého lékaře.

Důležité je také vědět, zda tímto onemocněním netrpěl někdo ve vaší rodině. Pokud ano, je dobré se nechat otestovat a případně nasadit preventivní léčbu.

Posttrombotický syndrom

Zhruba u 20 až 40 procent pacientů se po prodělané trombóze vyskytne takzvaný posttrombotický syndrom, který vzniká jako reakce na poškození cévní tkáně. Tato komplikace obvykle postihuje oblast lýtka a projevuje se jeho bolestí, otokem, vyrážkou a v závažnějších případech také bércovým vředem. Riziko vzniku posttrombotického syndromu se zvyšuje v případě, že krevní sraženina v končetině blokuje více než jednu cévu. Negativní vliv má i obezita.

Trombóza postihuje hlavně dolní končetiny. Odhalte příznaky včas
4 (80.25%) 81 votes

11 comments

 • jaroslav hlozek /

  me se to asi netyka davaji mi pri dialyze cleksan 10ku v po 2 hod.- cleksan 4ku doma mam pichat cleksan 10ku,codasal 1 dene.trombex 1 dene sice mam z tooho osterozu cchybeji krevni desticcky tak mi davaj jdnou za tyden ferrlecit zelezo a zemplar na kosti 3x tydne 5 intak se o me dobbre staraji nna cernem moste v praze firma braun proto jezdim autobusem z mlade boleslavi za vlastni penize diky hlozek.

 • Jiří Zahrádka /

  Dobrý den chtěl bych se zeptat na závodění celýho těla a příznaky toho. Jak se projevují na zdraví člověka a na srdce.
  Děkuji pěkně za iformaci

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Zahrádko,

   v případě trombózy se otok objevuje v místě postižení, tj. při trombóze dolní končetiny se otok objeví pouze na ní. V případě zavodnění celýho těla neboli anasarky je celé tělo prosáknuté vodou. Otok je stlačitelný a pacient touto vodou může přibrat i 10kg. Je příznakem mnoho onemocnění, namátkou např. selháním srdce, ledvin, jater, hypoalbuminémií apod.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Dobrý den, 17.8.jsem slapla na sklo nevím jak rána byla hluboká asi ale hodně byla to kaluz krve, druh nohu ošetřil přímo na chodidle.,kulhám a v noze mám křeče a dělá se mi modrina a na nohu nedoslapnu, myslí te že se to zahoji samo nebo mám zajít doktorce. Děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Petro,

   nebylo by od věci si nechat ránu vyšetřit na chirurgii. Pokud je dodržována dobrá toaleta rány, rychleji se zahojí a nebudou vznikat případné komplikace.

   Redakce Zdraví.Euro.Cz

 • Dnes jsem byl na cévní vyšetření mám otekle stehno zarudlé ale na ultrazvuku se potvrdilo že zánět žil nemám jenže mám křeče už v celém stehnu

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Ferdi,

   pokud se na ultrazvukovém vyšetření vyloučila trombóza, je možné, že příčinou vašeho problému je zánět tkáně. Poskytněte lékaři všechny informace typu kdy to začalo, po čem, kdy se to zlepšuje atd.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vera adamkova /

  Dobrý den mám dotaz dělají se mi narudle fleky z boku u kolen teď z boku od kolen dolů je tam pálení je to nepříjemné po přečtení příznaků by šlo o žilní věc a to mám před dovolenou na vyšetření jsem nebyla ale budu muset díky adamkova

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Adámková,

   pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o žilní onemocnění, neodkládejte návštěvu lékaře. Trombóza a její komplikace by vás mohly ohrožovat na životě. Pokud žilním onemocněním trpí vaši rodiče nebo sourozenci, je dosti možné, že tím budete taky postižena.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Zuzana Šilarová /

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám trombozu v lytku, nasadili mi Xarelto 2x 15mg…. Je nebezpečná chuze nebo jízda autem? Moc informací jsem nedostala. Ale předpokládám, že když není nutná hospitalizace, tak běžné aktivity by vadit nemusely… Děkuji Silarova

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Šilarová,

   chůze a jakýkoliv pohyb je velmi prospěšný. Při jízdě autem je potřeba často měnit polohu (špičky-paty) a mít kompresní punčochy. Dodržujte pitný režim.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top