Co je zánět jícnu?
Co se dozvíte v článku
Zánět jícnu, odborně nazývaný ezofagitida, je zánětlivé onemocnění sliznice jícnu, které se může projevovat bolestí na hrudi, pálením žáhy i bolestí při polykání. Ve skutečnosti ale termín zánět jícnu označuje celou skupinu chorob jícnu. Jednotlivé záněty se pak odlišují podle toho, co je způsobilo.
Nejčastější příčinou zánětu jícnu bývá reflux jícnu a infekční onemocnění jícnu způsobené viry. Ezofagitida přitom může být akutní a vzniknout náhle, ale někdy také bývá chronická a přetrvává dlouhodobě. Správná léčba se odvíjí od diagnostiky přesné příčiny, proto byste měli vždy vyhledat lékařskou péči. [1, 2, 3]
Zánět jícnu: příznaky
Některé záněty jícnu mohou být takřka bezpříznakové, zatímco jiné se mohou projevit velmi nepříjemnými obtížemi. Typické příznaky, které mohou doprovázet zánět jícnu, mohou vypadat následovně:
- potíže s polykáním (dysfagie),
- bolest při polykání (odynofagie),
- spolknuté jídlo uvízne v jícnu (zasekávání potravy),
- bolest na hrudi, zejména za hrudní kostí, která se zhoršuje při jídle,
- pálení žáhy,
- chraptění,
- nevolnost i zvracení,
- snížení chuti k jídlu,
- zvýšená teplota (u infekčních zánětů).
Zánět jícnu a bolest zad
Pálení žáhy a poruchy trávení způsobené refluxem jícnu jsou často tak bolestivé, že mohou vystřelovat i do dolní části zad. Dále také může zánět jícnu vyvolat bolest mezi lopatkami.
Komplikace při zánětu jícnu
Neléčená ezofagitida může trvale poškodit sliznici jícnu. Dojde-li k těžkému poleptání jícnu, může nastat dramatický stav projevující se prudkou bolestí a dokonce i zvracením krve. Mezi možné komplikace zánětu jícnu ale patří také vznik tzv. Barretova jícnu, což je zúžení pozánětlivého jizevnatého jícnu v důsledku poleptání sliznice. Poleptání jícnu dále zvyšuje riziko rozvoje rakoviny jícnu. [4, 5, 6, 7, 8]
Zánět jícnu: příčiny
Existuje celá řada možných stavů, které mohou vést k rozvoji zánětu jícnu. Jednou z nejčastějších příčin bývá již zmiňovaný reflux jícnu, kdy se kyselé žaludeční šťávy vrací do jícnu a poškozují tím jeho sliznici.
Infekční zánět jícnu může být dále vyvolán viry (například herpesviry), bakteriemi či kvasinkami (obvykle z rodu Candida). K rozvoji tohoto typu ezofagitidy může dojít zejména při oslabeném imunitním systému v důsledku nemoci.
Vyšší riziko výskytu je zejména u lidí s cukrovkou, rakovinou nebo HIV. Dalšími příčinami zánětu jícnu mohou být také některé léky (například léky proti bolesti a antibiotika) nebo alergie. [9, 10, 11, 12]
Diagnostika zánětu jícnu
Pokud máte příznaky ezofagitidy, domluvte si návštěvu u vašeho praktického lékaře. Poskytněte pak lékaři co nejpřesnější anamnézu a nezapomeňte na další zdravotní obtíže a léky, které užíváte. Čím podrobnější informace sdělíte, tím snazší bude určit správnou diagnózu. Váš lékař vás následně pravděpodobně vyšetří a pošle vás na diagnostické testy, jako jsou:
- rentgenové snímky jícnu a žaludku,
- gastroskopie (zavedení tenké ohebné trubice s kamerou), po které může následovat histologické či mikroskopické vyšetření vzorku,
- test pH žaludeční kyseliny,
- testy na alergii (kožní a krevní testy). [13, 14, 15]
Zánět jícnu: léčba
Léčba zánětu jícnu vždy závisí na tom, jaká je jeho příčina, a také na tom, jak moc je tkáň poškozena. Lékař vám například může předepsat léky, které blokují produkci kyseliny, nebo medikamenty na léčbu konkrétní infekce.
V případě, že je důvodem alergen, je zásadní vyřadit ho ze stravy. Pokud dojde k vážnějším komplikacím, může být dokonce nezbytný chirurgický zákrok. Při léčbě zánětu byste dále měli provést některé změny životního stylu, a to konkrétně:
- usínejte tak, abyste měli hlavu výše než nohy,
- pokud kouříte, přestaňte,
- pravidelně se hýbejte,
- udržujte zdravou váhu,
- snažte se omezit stress některými relaxačními technikami,
- nejezte alespoň tři hodiny před spaním ani si během této doby nelehejte. [16, 17, 18, 19, 20]
Zánět jícnu: dieta
Při zánětu jícnu není nutné dodržovat striktní dietu, ale měli byste z jídelníčku vyřadit potraviny, které mohou být pro váš jícen a žaludek dráždivé. Naopak je vhodné zařadit více měkkých potravin, kam patří jablečné pyré, pudinky, kaše a podobně. Jezte jídla po malých porcích, které se snadněji tráví, a důkladně je rozžvýkejte.
Ke zmírnění obtíží v důsledku zánětu jícnu mohou pomoci i některé bylinky, jako je heřmánek, lékořice a jilm. Jelikož však mohou reagovat s léky, které užíváte, vždy se o jejich vhodnosti poraďte nejprve s lékařem, stejně jako o dalších způsobech alternativní léčby (například akupunktura). Vyhýbat byste se měli zejména následujícím surovinám:
- koření, jako je kari, chilli, muškátový oříšek a podobně,
- kyselé potraviny, jako jsou citrusy a rajčata, a šťávy z nich,
- česnek a cibule,
- čokoláda,
- máta,
- káva a jiné nápoje s obsahem kofeinu,
- alkohol a tabák. [21, 22, 23, 24, 25]
Zdroje: stefajir.cz, healthline.com, webmd.com, cs.medlicker.com, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicspark.cz, lifemd.com, draxe.com, hopkinsmedicine.org