Zdánlivé drobnosti v očním lékařství

5. 9. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V článku je podán stručný a prakticky zaměřený přehled některých častých onemocnění oka, která při podcenění ošetřujícím lékařem v prvním kontaktu mohou vést k závažným komplikacím, i ke ztrátě zraku.

Klíčová slova

chalaseon • cizí tělísko v rohovce • bolesti oka • červené oko

Chalaseon – vlčí zrno

Projevuje se bolestí v oblasti víčka, obvykle i pocitem škrábání v oku, někdy pocitem cizího tělesa v oku, následně pak zarudnutím a zatvrdnutím části víčka, vzácněji i celého víčka (Obr. 1). Vzdor obecně rozšířenému názoru, že by se měly aplikovat horké obklady, studené jsou vhodnější. Způsobí lokální hyperémii, a tím i urychlení celého zánětlivého procesu, stejně tak jako obklady horké. Po jejich aplikaci nedochází k urychlení množení baktérií a minimalizuje se tak event. riziko vzniku flegmóny. Toto „zaledování“ se provádí přes 1–2 vrstvy kapesníku na 5–10 minut několikrát denně po dobu 3–4 dní, obvykle pak dojde ke zklidnění celého procesu a nezřídka i ke vstřebání chalasií.

Terapie

Aplikace mastí či antibiotických kapek je sice poněkud sporná, jde o opouzdřený proces, a pronikne-li antibiotikum vůbec do chalasea, pak jen v menším množství. Přesto většinou ordinujeme oční mast s antibiotikem + kortikoid (Framykoin compositum, Maxitrol) asi 4–5krát denně do spojivkového vaku. Kontrola je nutná, průběh chalasea je totiž různý – někdy se zrno zcela vstřebá, jindy zůstane tuhá zatvrdlina. Ta může pacientovi vadit tlakovým pocitem a je třeba ji v lokální anestézii malým chirurgickým výkonem odstranit. Velmi vzácně je nález velmi rozsáhlý a vyžaduje celkové podání antibiotik. Diferenciálně diagnosticky je pak třeba myslet i na orbitocelulitidu.

Cizí tělísko v rohovce

Pacient si obvykle sám uvědomuje, že mu vlétlo do oka tělísko, nezřídka však zbytečně vyčkává, až dojde k jeho samovolnému uvolnění. Tím se komplikuje sama extrakce tělíska, dojde k infiltraci spodiny a vytvoření lůžka pod tělískem již během prvých cca 10–12 hodin, a pak nestačí jen odstranit tělísko, ale je nutno přistoupit i k extrakci zmíněného lůžka. Vyčkává-li pacient ještě déle, dochází pravidelně k zánětlivé infiltraci rohovky v okolí tělíska. Extrakce je sice pak již snazší, nicméně za cenu rizika vzniku nitroočního dráždění a vzniku sekundárního zánětu duhovky se všemi riziky z toho plynoucími. Nerozpakujme se tedy i s pouhým podezřením na přítomnost cizího tělíska v rohovce ihned navštívit očního specialistu. Bude mít výrazně ulehčenu práci a zejména bude urychleno hojení nálezu. Subjektivní příznaky zahrnují většinou silnou řezavou bolest, často zarudnutí oka, snížené vidění je časté zejména u centrálně uložených těles.

Terapie

Extrakce tělíska v instalační anestézii (Obr. 2), aplikace antibiotické oční masti, obvaz a nezbytná kontrola druhý den v oční ordinaci. Je třeba pacientovi zdůraznit nezbytnost této kontroly spolu s dokonalým zápisem do dokumentace.

Bolesti oka a červené oko

Bývají nejčastější příčinou návštěvy u oftalmologa. Mohou být na jedné straně projevem stavu celkem běžného a bez rizik dalších komplikací, jako tomu bývá u prostého akutního zánětu spojivky, stejně jako na druhé straně i stavů velmi vážných a vyžadujících okamžitý zásah. I proto jsou stavy souhrnně nazývané „červené oko“ předmětem vědeckých seminářů a kongresů. Nutno poznamenat, že i pocit, resp. charakter bolesti je u těchto stavů odlišný.

Při zánětu spojivek (Obr. 3) bývá oko spíše červené, bez narůžovělého nádechu, v oční štěrbině zjišťuje pacient i lékař přítomnost hnisu či hlenohnisu. Bolest bývá ostřejšího charakteru, asi jako při přítomnosti cizího tělesa v oku. Terapie zahrnuje lokální antibiotické kapky a masti s pravidelnými kontrolami.

Samostatnou kapitolou jsou záněty spojivek u novorozenců způsobené neprůchodností slzných cest. Zde musíme naléhavě zdůraznit, že žádné antibiotické kapky a masáže slzného vaku kauzálně nepomohou. Tyto stavy patří plně do rukou očního lékaře a jediným správným postupem je diagnostický průplach a event. sondáž slzných cest.

Bolest při akutním zánětu duhovky je pak charakteru tupějšího, zhusta pak bývá pacienty popisována bolest při pokusu o akomodaci, například při zapalování cigarety. „Červené oko“ také mívá nádech růžové barvy, vidění samo pak v prvých okamžicích nemusí být zhoršené, v pozdějších pak samozřejmě ano. Zánět duhovky je velmi závažným stavem, který vyžaduje vždy velmi pečlivé komplexní vyšetření včetně hledání „fokusů“ infekce a celkových chorob. Terapie vždy obsahuje lokální podání mydriatik a kortikoidů, častá je celková léčba. Pečlivé (často celoživotní) sledování, i vzhledem k častým recidivám a možným komplikacím, je nezbytné.

Velmi prudké bolesti oka bývají pacienty popisovány při náhlém vzestupu nitroočního tlaku, tj. při akutním glaukomovém záchvatu (Obr. 4). Bolesti oka a hlavy jsou velmi kruté, nezřídka pacient i zvrací. Kromě toho od samého počátku vidí duhové kruhy kolem světelných zdrojů, např. lamp pouličního osvětlení, později se přidává výrazně zamlžené a zhoršené vidění. Tento stav je projevem angulárního glaukomu (glaukomu s uzavřeným úhlem). Terapie zahrnuje v prvních hodinách urgentní oční péči na lůžku, oční kapky i po pěti minutách, celkové léky ke snížení očního tlaku a co nejdříve (ve dnech) provedení iridotomie chirurgicky či laserem. I tato choroba znamená pro pacienta doživotní pravidelné sledování, protože hrozí ztráta zraku. Záněty rohovky (například herpetické etiologie) jsou další závažné příčiny červeného oka a rovněž vyžadují urgentní vyšetření a pečlivou oční léčbu.

Závěr

Na závěr chceme zdůraznit zásadní důležitost včasné návštěvy u očního lékaře. U stavů tak závažných, jako je zánět duhovky či akutní glaukomový záchvat, je to zřejmé, jen okamžitá návštěva zabrání vzniku mnohdy nevratných komplikací, někdy až slepoty! Velmi často k nám pacienta odesílá lékař jiné odbornosti, a proto vítáme tuto příležitost, jak se podělit o praktické zkušenosti – Repetitio est mater studiorum. Při banálních věcech, jakými běžné záněty spojivek jsou, se vyplatí návštěvu neodkládat. Léčba je pak kratší a snazší.

4chalaseon-orig

MUDr. Jiří Hyniee-mail: hynie@seznam.czMUDr. Břetislav Brožek, CSc.FN Na Bulovce, Praha, Oční oddělení

Literatura u autora.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?