Ječné zrno: bolestivý zánět, který zasahuje oční víčka

8. 5. 2023 9:00
1 nový názor

Pokud se vám na očním víčku objevila bulka naplněná hnisem, která je zarudlá, na dotek horká a velmi bolestivá, s největší pravděpodobností jde o ječné zrno. Toto zánětlivé onemocnění může mít mnoho různých příčin a často se opakovaně vrací, ale obvykle také samo praskne a vymizí. V opačném případě je nutné vyhledat lékaře, který doporučí vhodný způsob léčby.

Co je ječné zrno?

Ječné zrno (hordeolum) je akutní hnisavý zánět, který se rozvíjí v důsledku ucpání mazových nebo potních žlázek u některého z řasových folikulů na horním nebo dolním víčku. Za vznik infekce jsou zodpovědné především bakterie z rodu stafylokoků a nejčastěji bývají zasaženy Mollovy nebo Zeisovy žlázy, což se pojí s řadou nepříjemných zdravotních obtíží.

Název onemocnění vychází z toho, že se na pacientově víčku vlivem zánětu objevuje váček naplněný hnisem, který je velice bolestivý a zároveň tvarem a velikostí připomíná drobné zrnko ječmene. Tento zdravotní problém, který představuje nejčastější onemocnění očního víčka, stejnou měrou trápí muže i ženy. Výjimkou není ani ječné zrno u dětí nebo u dospívajících pacientů. Pacienty může trápit:

  • ječné zrno na oku,
  • ječné zrno pod okem,
  • ječné zrno pod víčkem. [1, 2, 3]

Ječné zrno: příznaky

Mezi běžné projevy ječného zrna patří:

  • pálení a svědění,
  • napětí a tlak v oku,
  • pocit cizího tělesa v oku,
  • zarudnutí a otok očního víčka,
  • místní zvýšení teploty,
  • podráždění a slzení,
  • přecitlivělost na světlo,
  • krusta na okraji víčka.

Ječné zrno se zpočátku projevuje diskomfortem a bolestí, která postihuje celé víčko. Poté se bolest koncentruje do jednoho specifického bodu, kde začíná vznikat boule. K tomu dochází přibližně 3. den po objevení prvních obtíží. Na vrcholu bouličky je často patrná bílá čepička.

Zvýšený tlak víčka na oko může u některých pacientů vést k zastřenému vidění. Přibližně do 7 dnů by mělo ječné zrno samovolně prasknout. Pro pacienta to znamená ohromnou úlevu. [4, 56]

Vlčí zrno jako komplikace ječného zrna

Kromě klasického ječného zrna se lékaři setkávají také s dalším problémem, který se označuje jako vlčí zrno nebo chalazion (v překladu malá bulka). V tomto případě jde o akutní hnisavý zánět Meibomských žlázek, které se nachází v oblasti tarzální ploténky očního víčka. Ten obvykle vzniká samostatně, ale může být také komplikací ječného zrna, které se dlouho nehojí.

Nejprve se objevuje rozsáhlý otok očního víčka, které je silně zarudlé, což pacienta většinou přivede do lékařské ordinace. Jakmile dojde k ohraničení zánětu, na místě vznikne tuhá podkožní bulka, která je uložena hlouběji než ječné zrno (dále od okraje očního víčka). Často také bývá o něco větší (nebo se postupně zvětšuje) a je zatvrdlá.

Na rozdíl od ječného zrna není chalazion infekční a sám obvykle nevymizí. Na jeho místě se pak může rozvinout také absces nebo flegmóna víčka. Vlčí zrno navíc často přechází do chronického stádia, což se označuje jako Meibomská cysta. Tato forma onemocnění sice není bolestivá, ale vlivem přítomnosti granulomu může pacientům způsobit řadu obtíží. Obvykle je pak nutné vlčí zrno chirurgicky odstranit i s pouzdrem, ve kterém je uloženo. [7, 8, 9, 10]

Ječné zrno: přenos a příčiny

Zánět způsobující ječné zrno je vyvolán bakteriemi, které se běžně nachází na povrchu lidské kůže. Do očí se tyto bakterie dostávají nejčastěji prostřednictvím špinavých rukou. Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že taková drobnost jako mnutí očí neumytýma rukama může způsobit akutní zánět. Infekce se může do očí dostat i kontaminovanými předměty a jinými způsoby. Ke vzniku ječného zrna přispívá:

  • použití kontaminované kosmetiky,
  • nedostatečné odličování řasenky,
  • špatná hygiena kontaktních čoček,
  • pobyt v prostředí s vysokou prašností,
  • nedostatek spánku,
  • dlouhodobé přetěžování očí (sledování TV a monitoru, čtení při špatném osvětlení).

Ačkoliv jen málokdy dochází k přenosu z oka na oko, je důležité dodržovat základní hygienická pravidla, pokud žijete v domácnosti s osobou s ječným zrnem. Důležité je nesdílet hygienické potřeby a ručníky. Vyšší riziko vzniku ječného zrna pak hrozí i u některých onemocnění a zdravotních stavů:

Ječné zrno: léčba

Pokud vás zajímá, jak léčit ječné zrno, tak vás možná překvapí, že v naprosté většině případů není nutná žádná léčba. Ječné zrno totiž většinou samo praskne a zhojí se bez problémů. Domácí léčba ječného zrna tak sestává z opatření, která pouze mírní nepříjemné projevy zánětu. Vhodné jsou volně prodejné přípravky v podobě výplachů, mastiček či kapek s obsahem heřmánku, světlíku a sporýše.

Po dobu trvání infekce se zcela vyhněte líčení a nošení kontaktních čoček. Ideální je na ječné zrno vůbec nesahat. Rozhodně ale nezapomínejte na hygienu. Oční víčka je vhodné omývat šetrným mýdlem a vodou. K těmto účelům si pořiďte hypoalergenní nedráždivé mýdlo.

K lékaři byste se měli vydat v případě, kdy se potíže nezlepšují ani po týdnu. Na závažnější komplikace může poukazovat také to, že:

  • se ječné zrno neustále zvětšuje,
  • v okolí zánětu dochází ke krvácení,
  • ječné zrno způsobuje potíže se zrakem,
  • hnis neodtéká,
  • se ječné zrno pravidelně vrací.

Lékař může předepsat mast na ječné zrno obsahující antibiotika, která pomůže s léčbou bakteriálního zánětu. V některých případech je ale nutné přistoupit k radikálnějším metodám. V místě zánětu totiž někdy vzniká absces nebo tuhé vlčí zrno, které je nutné chirurgicky odstranit. U dospělých je možné provádět tyto zákroky jen v lokální anestezii, u dětských pacientů je lepší volbou celková anestezie.

Nikdy nezkoušejte ječné zrno sami vymačkávat nebo dokonce propichovat. Můžete si tím ještě více ublížit, protože hrozí poranění okolní tkáně nebo rozšíření infekce. [14, 15, 16]

Šedý zákal zhoršuje pacientovo vidění. Léčí se prostřednictvím operace
Přečtěte si také:

Šedý zákal zhoršuje pacientovo vidění. Léčí se prostřednictvím operace

Ječné zrno: babské rady

Mezi doporučované tradiční metody léčby patří přikládání teplých obkladů. Teplo pomáhá zmírnit bolest a přispívá k rychlejšímu prasknutí ječného zrna. Obklad z čisté měkké textilie namočte do teplé vody a nechte na postiženém místě působit 10–15 minut. Eventuelně je možné použít odvar z heřmánku nebo borovou vodu. Obklady můžete přikládat až čtyřikrát denně.

Kromě světlíku lékařského a sporýše obsahují některé protizánětlivé přípravky manukový med a manukový olej. [17, 18]

Zdroje: aoa.org, hopkinsmedicine.org, mayoclinic.org, clevelandclinic.org, webmd.com, nih.gov, healthline.com, verywellhealth.com, khealth.com, medicalnewstoday.com, nzip.cz, pharmanews.cz

Ječné zrno – rozcestník

Bohuslav Dvořák (neregistrovaný)
Kdo má ječné zrno, měl by navštívit lékaře. Kdo píše "špinavými rukami" místo špinavýma rukama, měl by navštívit základní školu.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?