Jak vyléčit ječné zrno na víčku oka?

Ječné zrno je oční infekce, konkrétně bakteriální zánět žlázky u kořínků řas. Bývá bolestivé, málokdy však nebezpečné. Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest postupně zmizí.

Obsah článku

Za vznikem ječného zrna stojí bakterie rodu stafylokok, nicméně k rozvoji nemoci si lidé často napomáhají svou neopatrností. Riziko vzniku ječného zrna se zvyšuje při špatným stravováním, nedostatku spánku či vitamínů, častěji je však projevem nedostatečné hygieny, tedy saháním si na oči špinavými rukami, používáním starého make-upu, či aplikací neumytých kontaktních čoček.

Ječné zrno obvykle oteče, naplní se hnisem a po třech až sedmi dnech praskne a bolest zmizí. Někdy zaschne, aniž předtím praskne. Nákaza se snadno šíří dotykem očních víček, mačkáním ječného zrna nebo používáním infikovaných ručníků nebo líčidel.

Příznaky

Klasickým projevem ječného zrna je malý zarudlý bolestivý váček u kořene řasy, doprovázený pálením, svěděním, pocitem cizího tělíska v oku a slzením.

Vlčí zrno

Stav, kdy dochází k zanícení mazových žláz, které jsou uloženy hlouběji ve víčku, se nazývá vlčí zrno. V takovém případě dochází k otoku celého očního víčka a stav přetrvává delší dobu.

Léčba – babské rady na ječné zrno

V případě, že se potýkáte se zánětem, nemněte si oko a nesnažte se ječné zrno vymačkávat. Přikládejte na oko obklady – kousek měkké čisté látky smočený v teplé vodě a vyždímaný. Nechte působit deset až patnáct minut, opakujte dvakrát až čtyřikrát denně, dokud ječné zrno nepraskne nebo se samo neztratí. Použijte vždy novou látku nebo obvaz, abyste zamezili šíření infekce. Použitý obklad vyvařte. Když ječné oko uzraje a praskne, šetrně a pečlivě odstraňte z víčka hnis.

Světlík lékařský

Jak už název sám napovídá – může pomoci zmírnit zarudnutí. Vyrobte si ze světlíku odvar, do kterého následně namočte kousek látky a přiložte na víčko. Postup opakujte párkrát za den.

Kvasnice

Kvasnice jsou zdrojem vitamínu B, jehož nedostatek může ječné zrno zapříčinit. Konzumujte tedy dostatek syrových kvasnic či potravin, které je obsahují.

Směs z brambory, žloutku a mléka

Uvařte si bramboru, kterou následně oloupejte a nakrájejte. Bramboru smíchejte se syrovým žloutkem a teplým mlékem. Vzniklou hmotu aplikujte na hadřík a ten přiložte na poškozené víčko. Postup opět opakujte několikrát za den.

Mast Ophthalmo-Azulen je mast, která se používá jak u dospělých, tak u dětí při drobných poraněních očních víček a slouží též k urychlení hojivého procesu po odstranění cizích tělísek z rohovky.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže se na víčku tvoří ložisko s hnisem, které nevytéká, navštivte lékaře. Ten postihnuté místo může naříznout a šetrně hnis odstranit. Dále navštivte lékaře, pokud se ječné zrno často opakuje. V ojedinělých případech to může být známka vážnějšího onemocnění.

Jak vyléčit ječné zrno na víčku oka?
3.9 (77.14%) 14 hlasování

One comment

  • Bohuslav Dvořák /

    Kdo má ječné zrno, měl by navštívit lékaře.
    Kdo píše “špinavými rukami” místo špinavýma rukama, měl by navštívit základní školu.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top