Narkoman by si mohl stěžovat

„Teoreticky by si mohl takový narkoman, kterému vydávající v lékárně nevyhoví, stěžovat – kdyby se přesvědčil, že jemu volně dostupné léky odmítl dát a pacientovi, který byl v řadě za ním, je poskytl…

V lékárnách jsou volně k dispozici medikamenty, které obsahují efedrin a ze kterých lze levně vyrobit pervitin. Jaké jsou zkušenosti s poptávkou po větším počtu léků v okrese Příbram?

Příbramsko – Překupníci drog i narkomani jsou vynalézaví. Našli způsob, jak levně získat pervitin – drogu, která má podobné účinky jako kokain. V lékárnách jsou volně k dostání léky, které obsahují efedrin nebo jeho deriváty, např. pseudoefedrin. Z dvaceti tablet, které mají korunovou hodnotu, prý lze vyrobit až dvě dávky pervitinu.“Dokud nebude vydáno legislativní opatření, jsou lékárníci proti požadavkům o abnormální dávky bezbranní,“ soudí zdravotní rada okresu Příbram MUDr. Pavel Marček. Připouští, že důkladnější sondu v tomto ohledu referát zdravotnictví Okresního úřadu Příbram nedělal. „Telefonoval jsem například do jedné příbramské lékárny na náměstí TGM, kde mi vydávající tvrdila, že více než dvě balení Paralenu Plus, Modafenu nebo například Nurofenu nevydala,“ dodal zdravotní rada. Poznamenal, že spoléhají na zdravý rozum lékárníků a o takových případech, které byly popisovány v tisku, kdy kupující žádal až dvacet krabiček léků obsahující efedrin, neví.“Teoreticky by si mohl takový narkoman, kterému vydávající v lékárně nevyhoví, stěžovat – kdyby se přesvědčil, že jemu volně dostupné léky odmítl dát a pacientovi, který byl v řadě za ním, je poskytl. Platná legislativa by, bohužel, nebyla na straně lékárníka,“ připustil P. Marček. „Větší počet těchto léků nikdo nevyžadoval – pouze jedno až dvě balení na léčení dýchacích cest,“ nemá v rožmitálské lékárně problémy Dagmar Tomková. „U nás je zatím klid. Kdyby někdo tolik léků chtěl koupit, řekla bych, že je nemám – do šuplíku by se mi ani dvacet krabiček stejně nevešlo,“ vyjádřila se dobříšská lékárnice Marta Helebrantová. „O tom, které léky by měly být vyloučeny ze seznamu volně dostupných, pravidelně diskutujeme,“ uvedla poslankyně Parlamentu ČR Eva Dundáčková (ODS). „Na jedné straně jsou snahy o zneužití léků, na druhé jejich volná dostupnost pro širokou skupinu pacientů bez lékařských předpisů. Divila bych se, kdyby podíl těch, kteří Paralen Plus a podobné léky zneužívají, byl vyšší než jedno procento,“soudí Dundáčková. „Zákonodárce by musel dostat podnět například od lékárníků, aby mohl posoudit, že jde o závažný problém,“ upozornila poslankyně. Zatím prý žádný podobný impulz z Příbramska nedostala.

MARIE BŘEŇOVÁ, Příbramský deník, 20.3.2002

Ohodnoťte tento článek!