Těhotenská kalkulačka

Patříte mezi nastávající maminky, ale prozatím čekáte na návštěvu lékaře a nemáte tušení, kdy vaše miminko přijde na svět? Nebo si chcete zkontrolovat, jak dlouho jste v očekávání a kolik dní vám ještě zbývá? V tom případě se vám bude hodit naše jednoduchá kalkulačka těhotenství, která vám prozradí předpokládaný termín porodu i aktuální týden těhotenství.

Jak pracovat s těhotenskou kalkulačkou?

Pokud se chcete dozvědět podrobnější informace ohledně svého těhotenství, pomůže vám naše přehledná kalkulačka. Stačí si pouze na začátku zvolit parametr, který znáte, což může být buď první den poslední menstruace, nebo očekávaný čas porodu. Poté už jen zadejte konkrétní datum, klikněte na tlačítko Vypočítat a během několika vteřin se vám zobrazí požadovaný výsledek i řada dalších zajímavých údajů.

Interpretace výsledků

Naše jednoduchá kalkulačka slouží pro výčet termínu porodu, ale také pro výpočet týdne těhotenství. Záleží tedy pouze na tom, zda znáte datum prvního dne poslední menstruace, nebo tušíte, kdy by mělo vaše miminko přijít na svět (například díky vyšetření u svého gynekologa). Jakmile jeden z těchto parametrů do kalkulačky zadáte, objeví se vám podrobná tabulka s výsledky.

Ať už pracujete s kterýmkoliv údajem, vždy uvidíte výčet všech důležitých informací týkajících se vašeho těhotenství. Kromě prvního dne poslední menstruace například zjistíte, v kolikátém týdnu těhotenství se aktuálně nacházíte, a najdete zde i přesný počet dnů vašeho těhotenství (tedy jak dlouho jste již v očekávání). Samozřejmostí je pak informace o právě probíhajícím trimestru.

Navíc zde najdete také lékařské označení stáří těhotenství, což může být pro mnohé nastávající maminky nebo třeba i tatínky poněkud matoucí. Dále pak výsledky nabízí také předpokládané datum porodu, informaci o tom, kolik dnů do příchodu dítěte na svět ještě zbývá, nebo časové rozmezí pro porod v termínu (dva týdny před očekávaným datem a dva týdny po něm).

Aby toho nebylo málo, naše kalkulačka porodu a těhotenských týdnů vám dokáže prozradit i dva zásadní údaje o miminku. Aniž byste to museli složitě dohledávat, dozvíte se, kolik centimetrů dítě aktuálně měří a jaká je průměrná váha plodu v konkrétním týdnu těhotenství. Díky tomu si pak můžete lépe představit, jak vývoj miminka v děloze probíhá.

Jednotlivé fáze těhotenství

Ženské tělo v průběhu těhotenství prochází mnoha významnými změnami, a to jak po stránce fyzické, tak i po té emocionální. Ačkoliv je vývoj plodu značně individuální a to samé platí pro těhotenské symptomy, s nimiž se nastávající maminky potýkají, existuje mnoho různých milníků, které čekají všechny těhotné ženy, stejně jako různá ultrazvuková vyšetření a kontroly.

Pokud jde o to, jak dlouho těhotenství vlastně trvá, běžně se udává doba 40 týdnů. Za normální však lékaři považují i situace, kdy se miminko narodí v rozmezí od dvou týdnů před tímto termínem až do dvou týdnů po něm. Obecně se pak gravidita rozděluje na tři podobně dlouhé úseky, které se označují jako trimestry. Jejich rozdělení vypadá následovně:

  • první trimestr: 1.–13. týden těhotenství (1.–3. měsíc),
  • druhý trimestr: 14.–27. týden těhotenství (4.–6. měsíc),
  • třetí trimestr: 28.–40. týden těhotenství (5.–9. měsíc).

V každém trimestru čekají plod specifické vývojové změny, které jej pomalu připravují na existenci mimo matčinu dělohu. Také nastávající maminky ovšem mohou pozorovat proměnu svého těla, protože se musí adaptovat na přítomnost nového života. S tím pak často souvisí i různé těhotenské potíže, které mohou mít různou intenzitu i dobu trvání.

První trimestr

Ačkoliv samotné těhotenství začíná oplodněním vajíčka spermií (splynutím dvou pohlavních buněk), ve skutečnosti se počítá již od prvního dne poslední menstruace, což je pro lékaře přehlednější. První trimestr pak trvá 13 týdnů, kdy se z oplodněného vajíčka stává plod s lidskými rysy. Pro vývoj dítěte je toto období nejdůležitější, jelikož se tvoří základní stavba jeho těla i jednotlivé orgány.

Také matčino tělo se nicméně během prvního trimestru musí vypořádat s novou situací a přizpůsobit se graviditě. Typicky se pak objevují první symptomy těhotenství, kam patří hlavně ranní nevolnosti, pálení žáhy, výkyvy nálad, zvýšená únava, časté nucení na močení nebo bolest prsou. V závěru tohoto období pak ženu čeká první genetické vyšetření (prvotrimestrální screening).

Druhý trimestr

Během druhého trimestru plod dále roste a jeho tělesné struktury pokračují v rychlém vývoji. To se brzy projeví také u nastávající maminky, která začíná přibývat na váze a postupně se jí zvětšuje bříško. Miminko ji navíc už může slyšet, protože má dostatečně vyvinutá ouška, a zhruba mezi 17. a 20. týdnem těhotenství ženy začínají pociťovat také první pohyby dítěte.

Nastávající maminky většinou druhý trimestr označují jako nejklidnější období celého těhotenství. Obvykle totiž mizí ranní nevolnosti, pacientkám se vrací chybějící energie a zlepšuje se také spánek. Jelikož jsou již genitálie miminka zcela vyvinuté, je možné rozpoznat pohlaví dítěte. Kromě běžného monitorování pacientku navíc čeká druhotrimestrální screening nebo test na těhotenskou cukrovku.

Třetí trimestr

V tomto období je již plod vyvinutý a životaschopný, ale stále pokračuje ve svém růstu. Kromě toho, že slyší venkovní podněty, na ně již dokáže svým způsobem reagovat. S blížícím se termínem porodu by se pak mělo miminko postupně otočit hlavičkou dolů, což zajistí bezpečný průchod porodními cestami. Od 38. týdne těhotenství jej pak lékaři považují za donošené, protože jsou jeho plíce již zcela vyvinuté.

Pro nastávající maminku znamená třetí trimestr hlavně častější kontroly v ordinaci jejího gynekologa (včetně velkého screeningu), ale i nástup na mateřskou dovolenou. Pacientka navíc začíná pociťovat výraznější tělesnou zátěž a objevit se mohou třeba bolesti zad, křečové žíly nebo problémy se spánkem. Kromě toho, že se ženské tělo postupně připravuje na příchod miminka na svět, je na čase začít řešit i praktické věci, jako je taška do porodnice.

Čtvrtý trimestr

Kromě toho se pak můžete setkat také s označením čtvrtý trimestr, což může mnohé nastávající maminky zmást. Ve skutečnosti se však jedná o dobu po porodu trvající zhruba tři měsíce, kdy si žena s dítětem na sebe postupně zvykají. Miminko se také musí adaptovat na zcela nový svět plný neznámých vjemů, zatímco čerstvá maminka potřebuje nějaký čas k tomu, aby se její tělo po porodu vzpamatovalo a začalo se vracet k běžnému fungování.

Vývoj plodu

Těhotenství je složitý proces, který začíná ještě před samotným oplodněním a končí příchodem dítěte na svět. Doba mezi početím a porodem, která obvykle trvá devět měsíců, přitom zahrnuje spoustu důležitých událostí týkajících se vývoje miminka. Prenatální období lze rozdělit do tří fází, během kterých se postupně formují jeho tělesné struktury a orgány. Označují se jako germinální, embryonální a fetální.

Germinální stádium

Takzvané zárodečné stádium je ze všech nejkratší. Začíná v okamžiku početí, kdy se ve vejcovodu spojí spermie a vajíčko. Po oplodnění pak dochází ke vzniku zygoty, která následně putuje do dělohy. Během cesty se začne dělit a vytvoří dvě samostatné struktury, které se promění na embryo a placentu. Dělení buněk ale pokračuje i nadále do té doby, než se ze zygoty stane blastocysta, která se implantuje do děložní sliznice. Je-li tento proces úspěšný, ženské tělo začne produkovat hormony podporující těhotenství a pozastaví menstruaci.

Embryonální stádium

Zhruba od třetího do osmého týdne těhotenství se prenatální vývoj označuje jako embryonální stádium. V tomto období blastocysta začíná vykazovat zřetelné lidské rysy, takže již hovoříme o embryu, a formuje se také pupeční šňůra. Postupně přitom vznikají tělesné struktury a orgány. Utváří se hlava, oči, ústa a jednotlivé končetiny, ale i neurální trubice, z níž se později vyvine mozek s míchou. Kolem šestého týdne se pak vyvíjí i srdce, jež začíná pravidelně pulzovat.

Fetální stádium

Počínaje devátým týdnem těhotenství je pak zahájeno fetální stádium, které trvá až do příchodu dítěte na svět. V tuto chvíli se embryo mění na plod, u kterého je již jasně dané pohlaví, ačkoliv to lékař ještě není schopný na ultrazvuku detekovat. Dítě neustále roste, začínají se formovat jeho vlasy, nehty i řasy a postupně se vyvíjí také orgány a jednotlivé tělesné systémy. Kromě toho se začíná v matčině děloze pohybovat, což žena pocítí zhruba kolem 20. týdne těhotenství.

Velká část vývoje miminka (přibývání na váze i růst do délky) probíhá během fetálního stádia. V následující tabulce si můžete prohlédnout, jak se na konci jednotlivých těhotenských měsíců liší rozměry dítěte. Mějte ovšem na paměti, že jde pouze o orientační údaje, které se mohou v jednotlivých případech lišit, protože každé těhotenství je značně individuální.

Měsíc těhotenství Délka plodu Váha plodu
Konec 1. měsíce < 1 cm < 1 g
Konec 2. měsíce 1,6 cm 1 g
Konec 3. měsíce 7,4 cm 23 g
Konec 4. měsíce 13 cm 140 g
Konec 5. měsíce 27,8 cm 430 g
Konec 6. měsíce 36,6 cm 875 g
Konec 7. měsíce 41,1 cm 1500 g
Konec 8. měsíce 46,2 cm 2400 g
Konec 9. měsíce 51,2 cm 3500 g

Počítání týdnů těhotenství

Kromě aktuálního trimestru by nastávající maminky měly vědět také to, v jakém týdnu těhotenství se právě nachází. Tento údaj je důležitý především z lékařského pohledu, ale těhotné pacientce může prozradit spoustu důležitých informací. S jeho pomocí můžete například stanovit aktuální velikost plodu nebo sledovat, jak se miminko vyvíjí týden po týdnu.

Chcete-li výpočet tt (týdne těhotenství) provést samy, budete k tomu potřebovat informace o vaší poslední menstruaci. Jediným spolehlivým údajem pro výpočet délky těhotenství je totiž datum prvního dne posledního krvácení před otěhotněním, podle čehož se běžně řídí i lékaři. Výpočet těhotenství v rámci jednotlivých týdnů pak již není příliš složitý.

Gravidita trvá zhruba 280 dnů, což je 40 týdnů a 9 kalendářních měsíců (10 lunárních měsíců). Za první den těhotenství pak lékaři nepovažují den početí, který spousta nastávajících maminek ani nezná, ale právě první den poslední menstruace. Od tohoto termínu stačí spočítat všechny uplynulé dny až do aktuálního data a toto číslo pak vydělit sedmi, čímž získáte počet týdnů. Pokud jste naposledy začala menstruovat 1. dubna a dnes je 1. srpna, nacházíte se v 18. týdnu těhotenství.

Obzvláště pro pokročilejší týdny těhotenství výpočet ale nemusí být tak snadný. Jestliže si nechcete dělat starosti s tím, jak se počítá těhotenství týden po týdnu, můžete samozřejmě použít náš jednoduchý kalkulátor, který udělá tuto práci během několika vteřin za vás. Výpočet týdne těhotenství podle početí se přitom neprovádí.

Označení týdnů v těhotenské průkazce

V souvislosti s výpočtem porodu nebo aktuálního týdně těhotenství je nutné zmínit také těhotenskou průkazku. Jde o doklad, který shrnuje veškeré údaje o průběhu gravidity, a proto by ho měla mít nastávající maminka neustále u sebe. V případě jakýchkoliv potíží se totiž zdravotnický personál díky této průkazce dozví podstatné informace o zdravotním stavu těhotné ženy i miminka.

Pokud jde o konkrétní obsah těhotenské průkazky, hned na první stránce najdete informaci o prvním dni poslední menstruace před otěhotněním a zároveň se zde nachází také předpokládaný termín porodu. Také zde ovšem může být uvedený termín porodu podle ultrazvuku, který by měl být o něco přesnější. Dále pak těhotenská průkazka zahrnuje následující údaje:

  • základní informace o pacientce,
  • kontaktní údaje včetně kontaktní osoby,
  • rodinnou a osobní anamnézu,
  • gynekologická onemocnění,
  • popis menstruačního cyklu,
  • historii předchozích těhotenství,
  • veškerá vyšetření a jejich výsledky,
  • další doprovodné informace (mateřská dovolená).

Pokud jste během návštěvy gynekologa obdržela svou těhotenskou průkazku, možná vás ovšem překvapí, že některé údaje zde vypadají poměrně složitě. Právě týdny těhotenství se totiž zapisují trochu jiným způsobem, než je běžné. Jedná se o dvě čísla spojená znaménkem +, jelikož lékaři kromě ukončených týdnů počítají také každý jednotlivý den, který od počátku gravidity uplynul.

Jestliže narazíte na označení 16+4 (nebo třeba 16+4 tt), znamená to tedy, že máte za sebou již 16 celých týdnů těhotenství a k tomu navíc ještě 4 dny. Během stanovení informací o těhotenství kalkulačka tedy ukáže právě tento údaj v kolonce lékařské označení stáří těhotenství, ale zároveň zde uvidíte, že se právě nacházíte v 17. týdnu těhotenství.

Jak vypočítat termín porodu?

Délka těhotenství se typicky počítá od prvního dne poslední menstruace (tedy ne od chvíle, kdy skutečně dojde k oplození), protože jde o nejspolehlivější termín, s nímž mohou lékaři pracovat. Právě tímto způsobem se pak provádí výpočet aktuálního týdne těhotenství a jde také o nejčastější způsob pro výpočet data porodu, což mnohé nastávající maminky zajímá asi nejvíce.

Pokud znáte datum prvního dne posledního krvácení, jednoduše za vás vypočítá termín porodu kalkulačka. Nastávající mamince pak předpokládaný den narození dítěte prozradí gynekolog během těhotenského vyšetření a může si jej spočítat i sama. Obecně přitom existuje několik různých způsobů, jak zjistit, kdy očekávat příchod nového člena rodiny. Zjišťuje se například:

  • termín porodu podle menstruace,
  • termín porodu podle početí,
  • termín porodu podle ultrazvuku.

Ať už zvolíte kteroukoliv metodu pro výpočet dne porodu, samozřejmě byste měly mít na paměti, že jde pouze o orientační údaj. V tento přesný den totiž porodí jen minimální počet žen, protože miminko může chtít spatřit svět o něco dříve, nebo si naopak se svým příchodem dává na čas. Mnohem pravděpodobnější tedy je, že k porodu dojde kdykoliv během dvou týdnů před stanoveným termínem nebo po něm.

Výpočet termínu porodu podle poslední menstruace

Jak už bylo zmíněno výše, nejpoužívanější metodou pro výpočet porodu je stanovení termínu podle menstruace. Stačí si vzít datum prvního dne posledního krvácení, což je zároveň i moment, od kdy se počítá těhotenství. K tomu potom jednoduše přičtěte 40 týdnů (280 dnů), čímž se dopracujete k požadovanému výsledku. Na stejném principu samozřejmě funguje i kalkulačka termínu porodu. Vždy ale pamatujte na to, že během tohoto dne skutečně přijdou na svět pouze 4 % dětí.

Výpočet termínu porodu podle početí

Kromě toho pak existuje pro termín porodu výpočet, který se soustředí na to, kdy skutečně došlo k oplodnění vajíčka spermií, a vznikl tak nový život. Tento způsob je přitom vhodný hlavně pro ženy, které přesně znají termín početí, protože sledují svou ovulaci, což je okamžik, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Tu je možné poznat následovně:

  • podle výsledků ovulačního testu,
  • podle měření bazální teploty,
  • podle příznaků, jako je únava, bolest prsou, zavodnění, ovulační krvácení, citlivější čich nebo třeba přítomnost cervikálního hlenu.

Jelikož je každá žena jiná, není možné přesně určit, kdy k ovulaci dochází. Obecně se udává, že se jedná zhruba o 14. den od začátku krvácení, ale může to být i dříve, nebo naopak později. Také je ale nutné mít na paměti, že k oplodnění může dojít pouze v intervalu 24 hodin po uvolnění vajíčka z vejcovodu, což je poměrně krátká doba.

Spermie ovšem dokáží v organismu pacientky přežít déle, takže ke styku nemusí dojít přesně během těchto 24 hodin. Ženské tělo je schopné početí zhruba po dobu 5 dnů v měsíci, které se označují jako plodné dny. Začínají zpravidla čtvrtým dnem před začátkem ovulace a trvají ještě jeden den po tom, kdy skončí. Dojde-li k oplodnění vajíčka, pokračuje do dělohy, kde se uhnízdí v děložní sliznici.

Jak tedy vypočítat datum porodu dle početí? Pokud znáte skutečný termín, kdy došlo k oplodnění, stačí k němu připočítat 38 týdnů (konkrétně se uvádí 266 dnů). Výsledek pak představuje předpokládaný čas, kdy by se mělo miminko narodit. Výpočet porodu podle početí nicméně není zdaleka tak často používaný jako termín porodu dle menstruace.

Výpočet termínu porodu podle ultrazvuku

Poslední způsob, pomocí kterého je možné zjistit, kdy se miminko narodí, bohužel sami doma nezkusíte. Má jej totiž na starosti ošetřující lékař, který je zhruba od 8. týdne těhotenství schopný určit předpokládané datum porodu prostřednictvím ultrazvuku. Nejspolehlivější pak tato metoda bývá, pokud žena podstoupí sonografické vyšetření mezi 11. a 13. týdnem gravidity.

Ultrazvukové vyšetření určuje stáří plodu podle hodnoty CRL (Crown-Rump Length), což je aktuální délka plodu od temene po kostrč. Lékaři dnes považují tuto metodu stanovení termínu porodu za nejdůvěryhodnější. Bude-li se tedy datum vypočtené na základě prvního dne poslední menstruace od tohoto výsledku lišit o více než 7 dnů, vždy se pracuje s termínem zjištěným na ultrazvuku.