Křečové žíly patří mezi nejčastější cévní onemocnění. Kdy je nutné podstoupit operaci?

27. 12. 2021 7:30
přidejte názor
Autor: Shutterstock

Trápí vás nevzhledné vyboulení povrchových žil, které s sebou přináší také pocit těžkých nohou, silné bolesti, otoky nebo nepříjemné mravenčení? Křečové žíly, za jejichž rozvojem může stát genetika i řada dalších rizikových faktorů, dnes trápí velké množství mužů i žen. Léčba obvykle spočívá v nošení kompresních punčoch, ale může vyžadovat i operativní řešení.

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly (varixy, městky) jsou uzlíkové žilní útvary, které pacientům způsobují řadu obtíží. Konkrétně jde o zvětšené, zohýbané a vakovitě rozšířené povrchové žíly, které se objevují především na dolních končetinách, protože bývají vystaveny výraznému ortostatickému tlaku. Mohou ale samozřejmě postihnout i další části těla, a to včetně hlubokého žilního systému.

V dnešní době křečové žíly představují nejčastější cévní onemocnění a zároveň se řadí mezi civilizační choroby. To znamená, že se s tímto problémem mnohem častěji potýkají obyvatelé vyspělých států než lidé v rozvojových zemích. Na evropském území dnes křečovými žilami trpí zhruba 40 % žen a 20 % mužů. Vyšší výskyt obtíží u pacientek souvisí hlavně s hormonálními změnami a těhotenstvím.

Ve většině případů lidé vnímají křečové žíly hlavně jako nepříjemný kosmetický problém, který jim z důvodu studu znemožňuje nosit oblečení, jaké by chtěli. Zároveň s sebou však přináší i řadu zdravotních obtíží, které není radno podceňovat, a mohou pacientům způsobit vážné komplikace, jako jsou bércové vředy nebo hluboká žilní trombóza.

Jak vznikají křečové žíly?

Společně s tepnami, vlásečnicemi a srdcem tvoří žíly uzavřenou oběhovou soustavu. Jako součást cévního systému mají žíly za úkol přivádět odkysličenou krev do srdce, přičemž rozlišujeme povrchové žíly (hned pod kůží) a hluboké žíly (ukryté mezi svaly). V tepnách naopak proudí krev okysličená, která zásobuje veškeré tělesné buňky kyslíkem.

Z fyziologického hlediska je za rozvoj křečových žil zodpovědná jejich špatná funkčnost. Odkysličená krev v žilách dolních končetin musí překonávat gravitaci a doputovat až do srdce. Zdravé žíly jsou z toho důvodu vybaveny různými mechanismy, které efektivně zabraňují zpětnému toku a napomáhají správnému žilnímu návratu.

Krev z nohou směrem do plic, kde dojde k jejímu opětovnému okysličení, vytlačuje hlavně činnost srdce, které funguje jako pumpa a za minutu přečerpá až 5 litrů krve. Mezi další mechanismy se pak řadí specifický způsob uložení hlubokých žil mezi jednotlivými svaly, což na ně vytváří tlak a posouvá krev směrem k srdci. Aby se nevracela zpět dolů, žíly jsou uvnitř vybaveny chlopněmi. Kromě toho ale proudění krve napomáhá také dýchání a pohyb bránice.

Ve chvíli, kdy dojde k narušení tohoto systému, se začnou objevovat křečové žíly. Jejich vznik souvisí především s oslabením žilní stěny, která ztrácí svou pevnost a pružnost, což způsobí, že krev nemůže plynule proudit směrem k srdci a začne se na postižených místech hromadit (městnání krve). Vlivem tlaku krve na žilní stěnu se pak žíla rozšíří, vytváří záhyby a vystupuje na povrch pokožky.

Dalším důležitým faktorem je pak absence či nedomykavost chlopní. Jsou-li přítomné, mohou se v žilách postupně oddalovat od stěny (nedovírají se tak, jak by měly), čímž ztrácí svou primární funkci. Nadále pak nejsou schopné bránit zpětnému návratu krve a propouštějí ji zpět, takže se hromadí, což ještě navýší tlak na oslabenou žilní stěnu, která není na takovou zátěž zvyklá.

Kromě povrchových křečových žil však mohou vzniknout také vnitřní křečové žíly, a to ve chvíli, kdy dochází k narušení hlubokého žilního systému vlivem přítomnosti krevní sraženiny, která brání odtoku krve. Ta pak více proudí povrchovým systémem, což způsobí roztažení žil a vystouplé žíly na nohou (nebo jinde). Daný stav se označuje jako hluboká žilní nedostatečnost.

Rizikové faktory

Pacienti se často ptají, jaká existuje pro křečové žíly příčina a co za vznikem jejich obtíží vlastně stojí. Ve skutečnosti zde však svou roli může hrát celá řada různých rizikových faktorů, které se mohou navzájem kombinovat. Patří sem především:

 • Věk pacienta – výskyt varixů výrazně stoupá s věkem, takže křečové žíly u dětí jsou spíše výjimkou, ale populace nad 60 let se s nimi potýká velice často (údajně jimi trpí každý druhý), jelikož se u starších pacientů snižuje elasticita žil.
 • Pohlaví – ženy jsou ke vzniku křečových žil mnohem náchylnější než muži, a to hlavně z důvodu výrazných hormonálních změn před menstruací, během těhotenství a v době menopauzy.
 • Dědičnost – dispozice ke vzniku křečových žil mohou být dány geneticky, což znamená, že žilní stěny bývají oslabené již od narození. Pokud se varixy objevily u dalších členů vaší rodiny, pravděpodobnost, že postihnou i vás, je poměrně vysoká.
 • Těhotenství – kromě toho, že dochází k výrazným hormonálním změnám, se v období gravidity také zvyšuje objem krve v těle, což je sice důležité pro rostoucí plod, ale zároveň to napomáhá vzniku křečových žil.
 • Nadváha či obezita – za rozvoj obtíží a zvýšení tlaku v žilním systému může být zodpovědná také větší tělesná hmotnost.
 • Životní styl – na vzniku křečových žil se může podílet také nezdravý životní styl v kombinaci s nedostatkem pohybu, nebo naopak příliš velká fyzická aktivita.
 • Dlouhodobé sezení či stání – u pacientů, kteří mají sedavé zaměstnání nebo během dne dlouhé hodiny stojí, krev v těle necirkuluje takovým způsobem, jak by měla, což může způsobit vznik křečových žil.

Kromě výše zmíněných faktorů však mohou k rozvoji varixů přispět i další vnější činitelé, jako je například kouření, nošení bot na vysokém podpatku, příliš těsné oblečení nebo časté překládání nohy přes nohu. Problematické pak může být také užívání některých léků, jako je hormonální antikoncepce, nebo hormonální substituční léčba.

Kde se objevují křečové žíly?

Ve valné většině případů vznikají křečové žíly na nohou, které jsou vystaveny velkému ortostatickému tlaku, jenž souvisí s udržováním těla ve vzpřímené poloze. Dolní končetiny jsou zatěžovány při chůzi, ale i v klidovém stavu, přičemž dochází k poškození mechanismů, které zabraňují zpětnému toku krve a pomáhají zajistit správný žilní návrat. Nejvíce si pacienti stěžují na tyto obtíže:

 • křečové žíly na vnitřní straně lýtka,
 • křečové žíly pod kolenem,
 • křečové žíly na stehnech,
 • křečové žíly na kotnících.

Ačkoliv se křečové žíly nejčastěji objevují na dolních končetinách, teoreticky mohou postihnout jakoukoliv povrchovou žílu lidského těla. Výjimkou tedy nejsou ani křečové žíly na rukou a kromě toho se mohou objevit i další druhy obtíží, jako jsou jícnové varixy, žaludeční varixy, hemoroidy nebo křečové žíly na genitáliích. Muži například mohou zaznamenat křečové žíly na varlatech, což se označuje jako varikokéla.

Jaké mají křečové žíly příznaky?

Varixy se rozvíjejí dlouhodobě, přičemž zpočátku nemusí pacient zaznamenat téměř žádné obtíže, takže se jedná hlavně o estetický problém, ale postupem času se jeho stav většinou progresivně zhoršuje. Ještě než se objeví typické zkroucené vystouplé žíly, které mají tmavě modrou či tmavě fialovou barvu, může si všimnout doprovodných obtíží, které napoví, že je nutné situaci řešit.

Lidé nejprve mívají pocit těžkých nohou, potřebují si během dne častěji sedat a večer se jim uleví pouze v momentě, kdy si dají nohy nahoru. V této fázi žíly ještě nebývají příliš viditelné, spíše jen lehce prosvítají na kůži. Později ovšem únava přechází v nepříjemné otoky a křeče, které se objevují hlavně v noci. Podle nich také dostalo onemocnění svůj název.

Kromě toho se mohou objevit i další obtíže, jako je brnění nebo svědění postižených končetin, a pacientům často způsobují křečové žíly bolest, která přichází zdánlivě bez jakékoliv příčiny. V této fázi již varixy bývají znatelně vystouplé, takže si jich člověk nemůže nevšimnout. Pokud tedy jde o to, jaké mají křečové žíly projevy, na problémy mohou upozornit například tyto obtíže:

 • pocit těžkých nohou (zejména při delším sezení a stání),
 • nohy bývají unavené a napjaté (hlavně večer či v teple),
 • neidentifikovatelná bolest v dolních končetinách,
 • pulzace nebo svalové křeče v dolních končetinách,
 • brnění nebo mravenčení nohou,
 • svědění v okolí viditelných žil,
 • barevné změny pokožky,
 • nepříjemné otoky nohou (hlavně večer),
 • výrazné, pokroucené a vypouklé žíly,
 • načervenalé a opuchlé pásy kůže,
 • metličkové žíly podobné varixům,
 • zvýšená svalová slabost.

Možné komplikace

Začínající křečové žíly jsou pro pacienty obvykle nepříjemné hlavně po estetické stránce. Postupem času však mohou lidem způsobovat řadu zdravotních obtíží a může dojít ke vzniku závažných zdravotních komplikací. Typické je například selhávání dalších žilních chlopní, pacienti mohou zaznamenat záněty povrchových žil a výjimkou není ani tromboflebitida.

Pokud se křečové žíly dlouhodobě neléčí, objevit se mohou také bércové vředy. Jde o poškození pokožky v oblasti mezi kotníkem a kolenem, které je zapříčiněno hromaděním krve v dolních končetinách a jejím propouštěním do podkoží. Vlivem hromadění krve mívají tkáně nohou menší životaschopnost, mnohem pomaleji se hojí a dokonce i malé oděrky mohou způsobit vznik mokvajících boláků.

Mezi další možné komplikace se pak řadí i prasknutí křečové žíly (ruptura), k čemuž dochází třeba v důsledku nějakého úrazu. To může způsobit silné krvácení, které je nutné okamžitě řešit. Velmi závažnou komplikací je pak i trombóza žil, která má na svědomí vznik krevní sraženiny, jež ucpe příslušnou žílu. Později může navíc způsobit plicní embolii, která bezprostředně ohrožuje život pacienta.

Druhy křečových žil

Lékaři rozlišují dva základní typy křečových žil, konkrétně primární a sekundární. V případě primárních varixů dochází ke vzniku křečových žil z důvodu vrozené slabosti žilní stěny, což může mít různé příčiny. Žíly se pak začnou rozšiřovat, vyvíjí se nedomykavost žilních chlopní a průtok krve je celkově zhoršený. Na postižených místech se následně objeví městkovitá rozšíření povrchových žil.

V závislosti na tom, které žíly povrchového cévního systému jsou zasaženy, pak lékaři rozlišují několik samostatných typů primárních křečových žil. Patří sem:

 • kmenové varixy – z medicínského hlediska nejzávažnější, přičemž na vině bývají nedomykavé žilní chlopně, kvůli kterým se část krve vrací a dochází k nadměrnému rozšiřování žil,
 • varixy vedlejších větví (varixy laterálních větví),
 • varixy spojovacích žil (perforátorů),
 • retikulární varixy,
 • metličkové varixy.

Sekundární varixy se rozvíjí na základě jiného onemocnění, s nímž se pacient potýká. Tato choroba přitom mívá původ v hlubokém žilním systému, a pokud dojde k jeho ucpání (například vlivem hluboké žilní trombózy), krev se prostřednictvím žilních spojek postupem času vytlačí do povrchového systému. Zde se pak opět začnou tvořit městky.

Metličkové křečové žíly

Nejlehčí formou křečových žil jsou takzvané metličkové žíly, tedy menší, červeně až fialově zbarvené žilky na nohou, které se odborně označují jako mikrovarixy. Jejich vznik souvisí s poruchou pevnosti a pružnosti žilní stěny, což vede k jejímu následnému rozšiřování. Pokud se to týká velkých žil, lékaři problém nazývají křečové žíly, jsou-li však postiženy drobné cévy a vlásečnice, jedná se o metličky.

Metličky nejsou z lékařského hlediska příliš závažné, ale jejich výskyt může předznamenat budoucí rozvoj žilních problémů. Nejčastěji se objevují na nohách, ale setkat se s nimi můžeme prakticky kdekoliv na těle. Na první pohled bývají patrné třeba metličkové žilky v obličeji. Objevují se většinou ojediněle, ale někdy se mohou shlukovat a vytvářet takzvané pavoučí sítě.

Křečové žíly v těhotenství

Během gravidity prochází každá žena velkými hormonálními změnami, zvyšuje se hladina progesteronu a stoupá také objem krve v těle. To je ovšem i příčinou rozvolnění měkkých tkání a oslabení žilních stěn, které ztrácejí na své pevnosti a pružnosti. Následně může docházet k tvorbě nepříjemných křečových žil. Ty pak mohou do jednoho roku po porodu samy vymizet, ale v některých případech představuje těhotenství spouštěč dlouhodobých obtíží, které je nutné začít léčit.

Diagnostika

Pokud máte podezření, že u vás došlo k rozvoji křečových žil, na nic nečekejte a vydejte se ke svému ošetřujícímu lékaři. Včasná diagnostika problému je základ a může zabránit vzniku nebezpečných zdravotních komplikací. Lékař nejprve provede fyzikální vyšetření, při němž prohlédne nohy (či další postižená místa) a zhodnotí pacientovy subjektivní obtíže.

Dále se provádí také vyšetření ultrazvukem, díky kterému je možné odhalit, zda žilní chlopně plní svou funkci tak, jak mají, nebo se naopak začínají oddalovat od žilní stěny, nedovírají se a nejsou schopné zabránit zpětnému návratu krve. Ultrazvukové vyšetření také pomůže lékařům zjistit, jestli se v žilách neobjevila sraženina, která by mohla později způsobit rozvoj plicní embolie.

Léčba křečových žil

Jaká existuje pro křečové žíly léčba a co na křečové žíly nejvíce pomáhá? Terapii je nutné zahájit již při prvních příznacích obtíží, což pomůže předejít rozvoji závažnějších projevů a těžších zdravotních komplikací. Léčba křečových žil pak závisí hlavně na stádiu a intenzitě onemocnění, přičemž lehčí formy varixů je možné vyřešit dodržováním režimových opatření a doporučení lékaře.

Zpočátku se lékaři obvykle přiklánějí ke konzervativním způsobům léčby, kam patří například užívání medikamentů nebo kompresivní terapie. Pokud však tyto metody nepomáhají, je nutné přistoupit k různým druhům operačních zákroků, přičemž nově se využívá také radiofrekvenční ablace nebo léčba pomocí biologického žilního lepidla.

Kompresivní terapie

Pokud jde o konzervativní léčbu, v první řadě se doporučují kompresní punčochy na křečové žíly, které pomáhají vytvářet optimální tlak na žilní a lymfatický systém končetin a částečně tak nahrazují pevnost žilní stěny. Působením tlaku dochází ke stlačování povrchových žil a přesměrování krve do hlubokého žilního systému. To pomůže urychlit její proudění a návrat směrem k srdci.

Ať už se křečové žíly rozvinou u pacienta se sedavým zaměstnáním, nebo se objeví varixy v těhotenství, komprese představuje dobré řešení začínajících obtíží. Posiluje totiž činnost svalově-žilní pumpy a kromě toho také podporuje fungování chlopní. Vzniklé varixy sice tímto způsobem nezmizí, ale přestanou se zhoršovat a žíly mohou opět plnit svou funkci. Vyzkoušet můžete:

 • Stahovací punčochy na křečové žíly – na končetiny působí definovaným tlakem, jehož intenzita se může lišit v závislosti na konkrétní kompresní třídě. Kromě toho existuje i různá délka těchto punčoch, a to lýtkové, polostehenní, stehenní nebo punčochové kalhoty, což jsou jakési kompresní legíny na křečové žíly.
 • Elastická obinadla – dalším prostředkem kompresivní léčby jsou obinadla, jejichž aplikace vyžaduje základní zaškolení. Pro pacienty navíc může být problematické dodržet správný tlak na příslušné místo.

Samotné používání kompresních pomůcek ovšem nestačí. Tuto terapii je vhodné doplnit také farmakologickou léčbou a pacienti by se zároveň měli vyhýbat jakékoliv těžké fyzické aktivitě. Pomoci mohou režimová opatření, která spočívají v omezení příliš dlouhého sezení nebo stání a v zařazení vhodných pohybových aktivit (například plavání nebo jízda na kole).

Farmakologická léčba

Jako doplněk kompresní terapie se používá také léčba farmakologická, která spočívá ve využití různých podpůrných přípravků. Cílem je zabránit dalšímu poškození žilního systému a zmírnit doprovodné obtíže, jako jsou otoky nebo pocit těžkých nohou. Vzniklé varixy však tento způsob léčby odstranit nedokáže.

Pokud hledáte nejlepší lék na křečové žíly, vyzkoušet můžete celou řadu různých přípravků, které vám doporučí nebo předepíše ošetřující lékař. Patří sem například mast na křečové žíly nebo gel na křečové žíly. Od problémů uleví třeba účinný krém na křečové žíly s obsahem heparinu (Heparoid či Lioton), ale lékař může doporučit i doplňky stravy s obsahem vitamínu E nebo vitamínu C.

Pružnost cévní stěny mohou ovlivnit také léky na křečové žíly. Konkrétně jde o venofarmaka, což jsou léčiva přírodního nebo semisyntetického původu. Pomáhají zlepšovat činnost žilní soustavy, působí na zvýšení žilního tonu a zároveň podporují mikrocirkulaci. Jedná se například o účinné látky troxerutin, tribenosid, diosmin, hesperidin či aescin.

Operace křečových žil

Pokud lékař není s výsledkem konzervativní léčby spokojený, může indikovat také chirurgické řešení křečových žil. Existuje několik různých variant operativních zákroků, pomocí kterých je možné varixy odstranit. Volba konkrétního způsobu se odvíjí od toho, jaké konkrétní žíly jsou zasaženy, jak velké varixy pacienta trápí a jaké doprovodné komplikace s nimi souvisí.

Sklerotizace

Jedním z používaných zákroků, který se při léčbě menších křečových žil používá, je sklerotizace. Lékař v tomto případě napichuje žilky pomocí speciálního roztoku, který vyvolá místní chemické poškození a zánět, čímž dojde ke slepení žilních stěn a uzavření varixu. Ošetřená žíla se pak během několika týdnů vstřebá. Tento zákrok je poměrně rychlý, nebolestivý a cenově nenáročný. I po sklerotizaci je ovšem nutné nosit kompresní punčochy, a to až po dobu 3 týdnů.

Ošetření laserem

Pokud přemýšlíte, jak na křečové žíly vyzrát, můžete vyzkoušet také laserový zákrok. Ten se provádí ambulantně v místním znecitlivění (tedy bez nutnosti hospitalizace). Působením tepla laseru přitom dochází k uzavření postižených žil, které se během následujících týdnů změní ve vazivový proužek. Použití této metody je spolehlivé a navíc umožňuje přesné zacílení bez poškození okolních struktur. Po ošetření je ovšem nutné nosit kompresní punčochy zhruba po dobu 3–6 týdnů.

Clarivein

Jedním z modernějších miniinvazivních postupů, jak odstranit křečové žíly, je mechanochemická ablace křečových žil neboli metoda Clarivein. Používá se především k odstranění povrchových žil a spočívá v tom, že je lékař zevnitř mechanicky naruší a prostřednictvím sklerotizační látky stáhne. Jde o bezbolestný a rychlý zákrok, po němž se člověk může brzy vrátit k normálním aktivitám.

Venaseal

Dalším moderním způsobem, jak se zbavit křečových žil, je metoda označovaná jako Venaseal, při níž dochází k uzavření žil pomocí speciálního lepidla. Mezi tkáňovým lepidlem a vaskulárním endotelem dojde k polymeraci, která uzavře žilní stěnu a v cévě i okolní tkáni způsobí zánětlivou reakci. Následně dojde k žilní restrukturalizaci a tvorbě pojivové tkáně.

Tento způsob léčby je vhodný pro všechny druhy křečových žil, je bezbolestný a navíc nevyžaduje anestezii ani následné používání kompresních punčoch (ačkoliv lékaři jejich nošení doporučují). Zároveň pacienta neomezuje ve výkonu běžných aktivit. Jedná se tedy o komfortní, rychlé a trvalé řešení obtíží.

Stripping a flebektomie

Pokud nejsou výsledky kompresivní léčby uspokojivé nebo jde o pokročilejší stádia křečových žil, lékař může přistoupit také k chirurgickému zákroku v podobě strippingu a flebektomie. Postižené úseky povrchového žilního kmene se odstraňují prostřednictvím dvou malých řezů, konkrétně v třísle a u kolene. Z těch se do žíly zavede ocelový nebo umělohmotný vodič (stripper), kterým se žilní kmen odstraní.

V celkové nebo místní anestezii se provádí flebektomie, která spočívá v jednorázovém odstranění křečových žil společně s jejich větvemi. Kůže se nejprve propíchne jehlou nebo nařízne (zhruba v délce 2–3 mm) a vzniklým otvorem se pak pomocí malého háčku žíla vytáhne nad kůži a odstraní. Po ošetření je nutné nosit kompresní punčochy zhruba po dobu 2–3 týdnů.

Radiofrekvence

Dalším způsobem, jak vyléčit křečové žíly, je ošetření žilního kmene radiofrekvenční energií. V tomto případě dojde k uzavření žíly zavedením tenké radiofrekvenční sondy, která na postiženém místě vyzařuje tepelnou energii. To způsobí smrštění a uzavření žíly, což následně vede k jejímu vstřebání. Po ošetření je opět nutné nosit kompresní punčochy, a to 3–6 týdnů.

Cviky na křečové žíly

Kromě výše zmíněných léčebných metod je možné podpořit léčbu křečových žil také pomocí vhodného pohybu. Ideální je chůze, plavání nebo třeba jízda na kole. Dále pak můžete vyzkoušet i jednoduché cviky, které vám doporučí lékař. Ty zahrnují třeba protahování dolních končetin, přenášení váhy, chození po špičkách a po patách nebo kroužení nohama v kotnících. Dají se navíc provádět v práci, při čekání na autobus i večer u televize. 

Babské rady na křečové žíly

Pacienty často zajímá, jakým způsobem může pomoci na křečové žíly domácí léčba. Někteří lidé doporučují třeba obklad na křečové žíly ze syrových nastrouhaných brambor nebo z čerstvého zelí. Jiní naopak zkoušejí jablečný ocet na křečové žíly (2 lžičky rozmíchané ve vodě), jehož každodenní popíjení by mělo údajně pročistit krev.

Co pomáhá na křečové žíly? Kromě výše zmíněných možností se dá připravit také bylinný čaj na křečové žílyřebříčku, slézu a smetánky lékařské, který by měl zpevnit žilní stěny. Dále pak lidé vyhledávají různé bylinky na křečové žíly, kam patří třeba hluchavka bílá, kotvičník zimní, měsíček lékařský, hloh, jmelí, komonice, řepík, černý rybíz, aronie nebo pampeliška.

Křečové žíly: prevence

Žádný jednoduchý způsob, jak vzniku varixů stoprocentně zabránit, bohužel neexistuje. Můžete však efektivně snížit riziko jejich rozvoje. Co je dobré na křečové žíly?

 • Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě, která napomůže rozproudit krevní oběh.
 • Dodržujte zdravý životní styl a dbejte na vyvážený jídelníček (potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny, bioflavonoidy, rutin a antioxidanty).
 • Dopřejte si dostatečný odpočinek a nohy při tom mějte ve zvýšené poloze.
 • Dejte si pozor na sezení se zkříženýma nohama, což omezuje cirkulaci krve.
 • Pokud je to nutné, zaměřte se na snížení své tělesné hmotnosti.
 • Vyhněte se nošení vysokých podpatků a příliš těsného oblečení.
 • Omezte dlouhé sezení a stání, nebo alespoň často střídejte pozice.
 • Noste kompresní punčochy, které jsou určené pro léčbu křečových žil.
 • Pomoci může koupel nohou střídavě v teplé a studené vodě.
 • Pozitivně působí také lymfatické masáže.

Zdroje: nzip.cz, benu.cz, lekarnahartmann.cz, dentimedshop.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?