Bolest žlučníku patří mezi ty nejhorší. Na vině bývají špatné stravovací návyky i vážná onemocnění

14. 6. 2022 7:30
přidejte názor

Bolest žlučníku bývá v mnoha případech způsobena nezdravým stravováním. Přejídání, konzumace dráždivých potravin a dlouhodobé prožívání stresu může způsobit bolestivý zánět žlučníku. Problémy se žlučníkem pak mohou mít velmi vážné důsledky v podobě koliky, ucpání žlučovodů žlučovými kameny či rakoviny. S návštěvou lékaře se vyplatí neotálet, zejména pokud se přidruží další příznaky.

Žlučník: bolest a její příčiny

Žlučník je lokalizován v pravém podžebří v těsné blízkosti jater. Za normálních okolností slouží zdravý žlučník jako zásobárna žluči, která se vytváří v játrech. Za 24 hodin játra vyprodukují až půl litru žluči. Žluč se skládá z vody, žlučových barviv (bilirubin), žlučové kyseliny a cholesterolu.

Po konzumaci jídla odtéká menší množství žluči prostřednictvím žlučovodů do tenkého střeva, kde pomáhá s trávením tuků a podporuje vylučování toxických a odpadních látek z těla.

Pokud je na žlučník vyvíjena extrémní zátěž v podobně přejídání a nezdravého životního stylu, dochází k jeho podráždění, což se projeví bolestmi a dalšími příznaky. Permanentní dráždění žlučníku může vyústit v rozvoj některého z následujících onemocnění:

  • žlučníkové kameny (cholelitiáza),
  • zánět žlučníku,
  • rakovina žlučníku,
  • ucpání vývodu žlučovodu,
  • perforace žlučníku,
  • porucha pohyblivosti žlučových cest (biliární dysfunkce),
  • funkční poruchy žlučníku. [1, 2, 3]

Žlučníkové kameny (cholelitiáza)

Žlučníkové kameny bývají nejčastějším onemocněním žlučníku. Než dosáhnou kameny větší velikosti, probíhá cholelitiáza bezpříznakově. Většina nemocných proto nemá o jejich existenci ani tušení. Žlučníkové kameny vznikají krystalizací cholesterolu a dalších látek nacházejících se ve žluči. Kameny se nachází buď v samotném žlučníku, nebo ve žlučovodech.

Cholelitiáza se vyskytuje častěji u žen než u mužů. V populaci žen po čtyřicítce postihuje až 40 % pacientek. Riziko tvorby žlučových kamenů zároveň zvyšují následující faktory:

Zánět žlučníku

Zánět žlučníku představuje jednu z nejčastějších komplikací, která se přidružuje ke žlučníkovým kamenům. Kromě bolesti se projevuje horečkou a zimnicemi. Někdy může zánět žlučníku vznikat i z jiných příčin:

  • špatná životospráva,
  • bakteriální infekce,
  • šokové stavy po operaci,
  • jiné chronické onemocnění (diabetes, kardiovaskulární choroby). [7, 8]

Jak poznat bolest žlučníku?

Jaké má bolest žlučníku příznaky? Na vážné problémy s tímto orgánem poukazuje silná bolest v pravém podžebří, někdy nazývaná jako žlučníková kolika. Bolest může vystřelovat do zad až k pravé lopatce, případně do oblasti žaludku. K rozvoji žlučníkové koliky dochází přibližně hodinu po konzumaci dráždivého jídla. Onemocnění žlučníku neprovází jen bolest, objevují se i další příznaky:

Problémy na sebe upozorní obvykle až ve chvíli, kdy žlučníkové kameny dorostou do takové velikosti, že ucpou žlučovody. Nespecifické mírné příznaky, jako je nadýmání či říhání, si většina pacientů s onemocněním žlučníku vůbec nespojí.

Obstrukce žlučovodů způsobí, že nemůže žluč ze žlučníku přirozeně odcházet a dochází k jejímu hromadění ve žlučovém měchýři. To může vést až ke žloutence, zánětu jater (hepatitidě) nebo zánětu slinivky břišní (pankreatitidě). [9, 10, 11, 12]

Co vám zabírá na bolest žlučníku?

Co na bolest žlučníku pomáhá?

Bolestem žlučníku lze předcházet zdravým životním stylem. Při mírném podráždění žlučníku mohou pomoct choleretika, což jsou léky podporující tvorbu žluči. Pokud jsou bolesti žlučníku chronické, nezbývá často nic jiného než přistoupit k operativnímu řešení.

Operace žlučníku se provádí laparoskopicky v celkové anestezii. Samotný zákrok obvykle netrvá déle než 60 minut. Po 2–3 dnech je pacient propuštěn z nemocnice. Pak ho čekají ještě 2–4 týdny, kdy musí dodržovat klidový režim a hlavně držet přísnou žlučníkovou dietu.

Žlučníková dieta se také doporučuje osobám, které už někdy v životě měly problémy se žlučníkem. Je založena na vyloučení určitých dráždivých potravin z jídelníčku:

  • smažená, tučná a těžká jídla,
  • uzeniny, sádlo, tučné sýry, smetana,
  • koření a kořeněná jídla,
  • česnek, cibule a nadýmavá zelenina,
  • kakao a čokoláda,
  • luštěniny,
  • rajčata,
  • bobulovité ovoce s drobnými jadérky (rybíz, angrešt, borůvky, maliny, jahody, ostružiny). [13, 14, 15, 16]

Bolest žlučníku: babské rady

Na zklidnění žlučníku dobře působí některé bylinky užívané ve formě čajů. Napomáhají normální funkci jater, žlučníku a trávení obecně:

Bolest žlučníku v těhotenství

Během těhotenství prochází ženské tělo řadou významných změn. Zvýšená hladina progesteronu působí relaxačně na všechny svalové tkáně v těle včetně žlučníku. Z toho důvodu dochází ke zpomalení odtoku žluči. Mění se i chemické složení žluči. Ve žluči těhotných žen se nachází větší množství cholesterolu, obsah žlučových kyselin naopak klesá. Nesmíme zapomenout ani na rostoucí hmotnost nastávající matky.

Těhotné ženy jsou z těchto důvodů mnohem náchylnější k tvorbě žlučníkových kamenů. U většiny žen (zhruba 80 %) probíhá cholelitiáza bezpříznakově. U zbylých 20 % se může objevit žlučníková kolika. Pozitivní zprávou je, že jde obvykle o jednorázový záchvat.

Po porodu, zejména v šestinedělí, se objevují žlučníkové koliky častěji. Důvodem jsou prudké hormonální změny a rychlá redukce hmotnosti. [19, 20, 21]

Bolesti po operaci žlučníku

Trápí vás bolest v podžebří po operaci žlučníku? Ne zcela vzácným problémem, který se objevuje u některých pacientů s chirurgicky odstraněným žlučníkem, je tupá bolest v podžebří připomínající bolesti spojené s tímto orgánem.

Při operaci lékaři odstraňují pouze žlučník, žlučovody zůstávají na místě. Ve žlučovodech se pak mohou formovat žlučníkové kameny způsobující bolesti a stejné obtíže jako před operací. Jako souhrnné označení pro potíže po operaci žlučníku se používá termín postcholecystektomický syndrom. [22, 23]

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, bmj.com, sciencedirect.com, link.springer.com, researchgate.net, bmcsurg.biomedcentral.com, karger.com, cambridge.org

Co znamená bolest žlučníku?
Bolest žlučníku poukazuje na podráždění tohoto orgánu. Často jde o důsledek konzumace tučných a kořeněných jídel. Bolest žlučníku ze stresu také není žádnou vzácností. Bolesti žlučníku se mohou postupně překlenout ve vážné problémy, jako je cholelitiáza, zánět žlučníku nebo rakovina žlučníku.
Jak poznat bolest žlučníku?
Bolest žlučníku je lokalizována v pravém podžebří. Může vystřelovat až do zad k pravé lopatce nebo do oblasti břicha. K silné bolesti se přidružují i další příznaky, například píchání a napětí v břiše, nadýmání, říhání, nevolnost, poruchy stolice a žluté oční bělmo.
Co dělat, když se objeví bolest žlučníku v těhotenství?
O bolestech žlučníku by měla těhotná žena informovat svého lékaře. Jde bohužel o poměrně častý jev, který se během těhotenství objevuje v důsledku hormonálních a dalších fyziologických změn.
Zabírají na bolest žlučníku babské rady?
Při bolestech žlučníku mohou pomoct bylinkové čaje připravené z bylinek, které se doporučují na problémy s játry, žlučníkem a trávením. Konkrétně jde o smetánku lékařskou, ostropestřec mariánský, mátu peprnou, jablečník obecný, oregano (dobromysl), měsíček lékařský a řepík lékařský.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?