Chrápání – vyřešte jej, než dojde k odděleným ložnicím

Někteří lidé trpící apnoe musí spát s maskou

Noční chrápání vlastní i partnerovo negativně ovlivňuje kvalitu spánku, a při dlouhodobém výskytu může poškodit partnerský vztah. Ne výjimečně se totiž řeší rozdělenými ložnicemi. Chrápání je způsobeno vibrací povolených tkání v nosních nebo ústních dutinách. Ty při dýchání reagují na proudící vzduch vibrací a kmitáním, čímž způsobující zvukový efekt.

Chrápání postihuje muže, ženy i děti, ačkoli u mužů je výskyt nejčastější. Občas jich chrápe téměř polovina. Příčin chrápání může být několik. Pokud je chrápání občasné a nárazové, může být způsobeno nachlazením či zduřelými dutinami.

Někdy jsou na příčině anatomické predispozice, polyp dýchacích cest, nadváha nebo zvýšená konzumace alkoholu a cigaret. Někdy není příčina zjevná, a může jí být pouhé povolení svalů horních partií hltanu.


Obsah článku:

 1. Co použít proti chrápání
 2. Chrápání u dětí
 3. Chrápání v těhotenství
 4. Chrápání u žen
 5. Přírodní a alternativní způsoby

Co použít proti chrápání

Každý člověk je jiný a stejně tak jsou konkrétní příčiny a projevy chrápání unikátní. Proto se nedá předpokládat, že jsou léky proti chrápání účinné pro všechny. Zde se dozvíte a přípravcích, které by vám mohly pomoci.

Sprej nebo kapky proti chrápání

Adenol spreje a kapky proti chrápání se překvapivě nepoužívají do nosu, nýbrž se požívají, spreje je většinou vhodné stříkat co nejhlouběji ho krku.

Fungují na bázi rostlinných olejů spolu s extraktem sójového lecitinu, tím způsobují silné překrvení a napětí na povrchu tkání a proudící vzduch nemůže způsobit hlasité zvuky.

Pssst ústní sprej proti chrápání

Pssts je konkrétní značka spreje, která udělala poprask mezi lidmi i výrobky proti chrápání.

Tento doplněk stravy obsahuje účinnou složku VOLUME CONTROL COMPLEXTM, o které uvádí, že se jedná o jedinečnou kombinací rostlinných extraktů.

Mezi byliny, které obsahuje, patří: extrakty světlíku lékařského, ostropestřce mariánského, chmele otáčivého, panthenolu, šalvějové a eukalyptové silice a mentolu, které působí na měkké části horních cest dýchacích. Aplikuje se na kořen jazyka.

Náplast proti chrápání

Náplasti proti chrápání umožnují rozšíření průchodnosti nosu, a tím pomohou zmírnit či zamezit chrápání. Nejsou příliš efektivní pro lidi, kteří trpí apnoe, nebo kteří chrápou chronicky. Nejúčinnější jsou pro lidi nachlazené, chrápající kvůli ucpanému nosu, popřípadě jinak zúženému průchodu nosu.

Hodinky proti chrápání

Hodinky monitorují zvukové vibrace. Jakmile uslyší chrápání vyšlou nepatrné impulzy do nervové soustavy. Při výběru hodinek je třeba být velice opatrný, neboť mnoho modelů vysílá lehce bolestivý impulz a jejichž primárním účelem je udržet chrápajícího od toho, aby neupadl do hlubokého spánku.

Maska proti chrápání

Některé projevy chrápání mohou být i životu nebezpečné. A to především u lidí trpících spánkovou apnoe (spící přestává dýchat), u těch se při léčbě využívá speciální maska.

U apnoe nemocný nedýchá tolik, kolik potřebuje, následkem čehož má v krvi zvýšený výskyt oxidu uhličitého v krvi. Nemocnému se zužují dýchací cesty a během spánku dýchá nepravidelně a nedostatečně s občasnými delšími pauzami v dýchání. Ty trvají 10 sekund a déle a často se opakují.

Při léčbě se využívá maska, která způsobuje trvalý přetlak v dýchacích cestách, tu si postižený dává každou noc na spaní. Většinou dojde i k úplnému zmizení chrápání, sama maska je ale bohužel hlučná. Partneři apnoiků se tedy o moc lépe nevyspí. Pořizovací cena masky je v řádech deseti ticích korun.

Polštář proti chrápání

Partneři lidí s chronickým chrápání, by občas nejraději využili polštář k přidušení milovaného. To ale není třeba, stačí koupit anatomický polštář!

Tyto polštáře jsou speciálně tvarovány, aby správně podepřely krční páteř a patřičně ji polohovaly. Díky tomu nedochází k tak výraznému zúžení dýchacích trubic, a může vést ke zmírnění chrápání.

Špunty do uší proti chrápání

Ačkoli lidé trpící chrápáním mají o něco méně kvalitní spánek, především trápí jejich partnery, kteří mnohdy nemohou spát vůbec. Někdy ale partner problém řešit nechce, jindy se snaží nad chrápáním vyhrát, ale nic nezabírá.

Poté přichází jasná rada, použijte špunty do uší, jenže ani ty nejsou vždy plně účinné a zvuky podobné řezání dřeva se k vám stejně doléhají. Je proto třeba se v lékárně zeptat na velmi efektivní špunty, které by ideálně měly být vyvinuté právě proti chrápání.

Mezi doporučené značky patří: Alpine, MOLDEX Zátky, Quies

Laserová operace proti chrápání

V případě, že trpíte pouhým chrápáním, ne apnoí, a dlouhodobě vám nic nezabírá, je možné zvážit laserovou operaci. Během té je měkké patro dutiny zkráceno, čímž se zmenší její plocha, která následně nemůže vibrovat.

Operace probíhá pouze v lokálním umrtvení (jako u zubaře) a trvá méně než půl hodiny. Pooperační bolesti a projevy jsou však nepříjemné, a bohužel ne každý pacient na operaci výrazně reaguje.

Chrápání u dětí

Pokud vám začne dítě chrápat, není hned důvod k panice. Většina populace, včetně dětí, má tendence chrápat při nachlazení a jiných nemocech, při kterým dochází ke zduření nosních dutin či krčních mandlí. Pokud vaše dítě ale nechlazené není, je vhodné navštívit lékaře. Ten může pomoci určit příčinu chrápání.

Děti chrápou z několika možných důvodů: velké nosní nebo krční mandle, úzké patro dutiny ústní, ochablé svaly horních dýchacích cest, alergie, popřípadě svalová dystrofie. U zhruba dvou procent dětí se vyskytuje nemoc spánková apnoe.

S dětským lékařem řešte adekvátní řešení a léčbu vašich dětí, pokud ale chrápe občas při rýmě, není třeba se tím příliš zabývat.

Chrápání v těhotenství

V těhotenství jsou spánkové poruchy běžné. Mnoho žen nemůže spát kvůli strachu, aby se dítěti něco nestalo, nebo naopak ze strachu co bude, až se narodí. Když už se jim podaří usnout, pro mnohé není spánek uspokojivý, začnou totiž chrápat.

Především v třetím semestru je již tělo nadcházející matky oteklé. Oteklost způsobuje zúžení dýchacích cest, což vede k chrápání.

Chrápání bohužel zhoršuje kvalitu spánku a budoucí matka je tak často unavená, což bohužel může mít špatný vliv na vývoj dítěte. Příliš se tím ale nestresujte. V případě, že jste velice unavená, kontaktujte svého lékaře.

Chrápání u žen

Ačkoli je chrápání spíše považováno za mužskou záležitost, postihuje obě pohlaví. Vzhledem k tomu, že ženy bývají vychovávané k tomu, aby byly „něžnými bytostmi“ se za své chrápání velice stydí. To ale nemusí. Dle statistik postihuje chrápání okolo 40 % mužů, zatímco ženy chrápou ve 24 % případů.

Léčba u žen je stejná jako u mužů, stejně tak příčiny nebývají výrazně odlišné.

Přírodní a alternativní způsoby na odstranění chrápání

Bylinky proti chrápání

 • valeriánská bylina
 • kočka neboli catnip
 • levandule
 • peprmint
 • chmel
 • ostropestřec
 • dobromysl
 • eukalyptus

Zhubnutí

U obézních lidí a lidí s nadváhou je prokazatelně vyšší pravděpodobnost problémů s chrápáním. Tuk se totiž neukládá pouze pod kůží na těle, nýbrž prostupuje tkáněmi, cévami a obézní člověk má tuk přítomen téměř všude na těle, mimo jiné i v dýchacích cestách. Tím dochází ke změkčení a zúžení dýchacích cest, což opět způsobuje chrápání.

Zhubnutí má pak výrazný efekt na vážnost a výskyt chrápání.

Zpěv před spaním

Může se to zdát neobvyklé, ale uvádí se, že zpěv před spaním může pomoci ke zmírnění chrápání.

Zpěvem se totiž posilují svaly horních partií hltanu, díky čemuž může dojít ke zmírnění nočních vibrací tkání. K této technice přišli lékaři z britské Royar Exeter Hospital a aplikovali ji u pacientů, kteří nereagovali na žádnou jinou léčbu.

Tenisový míček – změna polohy spánku

Je všeobecně známo, že většina lidí chrápe především při spánku v poloze na zádech, u mnohých stačí, když polohu změní. Spánek je však automatický a nikdo z nás není plně schopen ovlivnit, do jaké polohy se v noci “překulíme“.

Proto se doporučuje domácí výrobek, kdy do tenisového míčku uděláte díru, kterou provlečete látku. Látkou následně míček připevníte k ramenům u trička pyžama (ze strany zad), chrápající pak bude nucen nespat na zádech.

Chrápání – vyřešte jej, než dojde k odděleným ložnicím
3.9 (77.33%) 30 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top