Cysta na vaječníku: příznaky a přírodní léčba

Cysta na vaječníku - příznaky a léčba


Cysta na vaječníku může být velmi nepříjemná, pokud se nezjistí včas. Proto nezapomínejte na pravidelné kontroly u svého gynekologa, který problém může zavčas objevit a tím i lépe řešit.

Cysta – co to je a jak se vytvoří?

Cysta vaječníku je onemocnění ženského pohlavního ústrojí, které nejvíce trápí ženy ve zralém věku či po porodu. Cysta je útvar, který je vyplněný tekutinou a oddělený od okolí. Za cystu se považuje útvar, který je větší než 2 cm, chvíli se zvětšuje a poté zmenšuje. Vyskytnout se mohou cysty od velikosti hrášku až po velikost pomeranče.

Příznaky cysty na vaječníku

Z velké části jsou cysty nezhoubné, malé cysty jsou většinou bez jakýkoli příznaků a samy po nějaké době zmizí. Naopak ale vetší prasklá cysta může způsobit zánět v podbřišku, který se projevuje velmi silnou bolestí, nevolností až zvracením a horečkou.

Příznaky prasklé cysty

  • silná bolest v podbřišku
  • nevolnost
  • zvracení
  • horečka

Toto onemocnění vzniká současně s nemožností ovulace a velkým množstvím mužského pohlavního hormonu. Proto se většina cyst objevuje v období, kdy žena ovuluje. Kvůli neuvolněnému vajíčku se vaječník naplní tekutinou, nicméně tyto cysty po několika menstruačních cyklech samy od sebe zmizí.

Myslíte si, že byste měla zhubnout?

Příznaky větších cyst na vaječnících

  • Bolest v oblasti podbřišku
  • Bolest v oblasti pánve – a to i krátce před menstruací
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Bolestí při stolici nebo tlaku na střeva
  • Příliš silná nebo naopak slabá menstruace
  • Neplodnost

Cysty, které se projeví jako zhoubné, vyžadují chirurgické vyšetření.

Jak cystám předejít a jak se jich zbavit?

Podle některých výzkumů se cysty objevují a jsou přirozenou součástí ženského těla za okolností, kdy jsou oslabena játra, která tak nejsou schopna očišťovat organismus. Proto je vhodné podpořit funkci jater.

Vhodné je užití byliny, ostropestřec mariánský, která se využívá k léčení již od starověkého Řecka a Říma. Tato bylina s purpurovými květy kvete od června do srpna a na konci tohoto období se sbírají její semena pro léčivé účely. Je známa pro svou chránící funkci jater před toxickými látkami včetně léků.

Též léčí jaterní choroby, zmírňuje poškození jater alkoholem a pomáhá k léčení žlučových kamenů. Pozor, léčivé složky ostropestřce nejsou dobře rozpustné ve vodě, proto doporučujeme využívat léčivku ve formě tablet, v čaji z této byliny je obvykle menší množství látek, které chrání játra.


Oblíbeným doplňkem stravy je také INDOL-IN.

INDOL-IN cps.60 (doplněk stravy pro ženy) - II. jakost


Pro někoho může být pampeliška (též nazývaná smetánka lékařská) jen obtěžující plevel, nicméně se jedná o bylinu, která má léčivé účinky při posílení funkci jater, podpory trávení a pomáhá také snižovat hladinu estrogenů. Kořen pampelišky můžete využít na přípravu čaje, ke kterému můžete nemíchat i jiné bylinky, jako například lékořici a osladit si čaj medem. Stejně tak je možné zužitkovat její listy přidáním do salátu či z nich lze extrahovat šťávu.

Vaše strava by měla obsahovat méně živočišných tuků jako je v mase, vejcích či mléčných výrobků. Naopak věnujte větší pozornost na ryby, zeleninu, a to nejlépe listovou a čerstvé ovoce.

Vhodné je také doplnit výše uvedenou stravu o Omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro procesy našeho těla, a to od korigování krevního tlaku, zvyšování imunity, snižování srdečního onemocnění až po zmenšování menstruačních křečí.


Cysta na vaječníku: příznaky a přírodní léčba
3.7 (73.33%) 12 votes

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top