Silná menstruace může negativně ovlivnit život pacientky. Jak ji zmírnit?

5. 3. 2023 7:30
přidejte názor
check
MUDr. Daniel Petr | Odborný garant článku
„Omezuje-li vás silné menstruační krvácení v běžném životě, navštivte vašeho gynekologa.“

Ačkoliv je menstruace nedílnou součástí života každé ženy, v některých případech dokáže pacientky pořádně potrápit. Mezi nejčastější problémy v tomto ohledu patří silné menstruační krvácení, které mohou doprovázet také nesnesitelné bolesti v podbřišku a další nepříjemné obtíže. Na vině obvykle bývá hormonální nerovnováha, ale může se jednat také o závažnější zdravotní komplikace.

Běžná menstruace

Co se dozvíte v článku
  1. Běžná menstruace
  2. Jak se projevuje silná menstruace?
  3. Příznaky silné menstruace
  4. Jaké má silná menstruace příčiny?
  5. Silná menstruace s krevními sraženinami
  6. Silná menstruace v těhotenství
  7. Silná menstruace po porodu
  8. Silná menstruace v přechodu
  9. Jak zmírnit silnou menstruaci?
  10. Domácí léčba silné menstruace

Pravidelné krvácení, kterému se přezdívá také měsíčky, krámy nebo třeba perioda, je součástí menstruačního cyklu. Ten se u zdravých žen opakuje ve stejně dlouhých intervalech, poprvé o sobě dává vědět během puberty a odeznívá zhruba ve chvíli, kdy žena dosáhne věku od 45 do 55 let, což se pak označuje jako menopauza (klimakterium).

Ačkoliv se délka menstruačního cyklu může u každé ženy lišit, v průměru se jedná o 28 dnů. Za poměrně běžné však lékaři považují i cykly, jejichž délka se pohybuje v rozmezí od 21 do 35 dnů. Tento interval lze pak dále rozdělit na čtyři kratší časové úseky, známé také pod názvem menstruační fáze, folikulární fáze, ovulační fáze a luteální fáze.

Také délka menstruačního krvácení je u každé pacientky individuální. Menstruace se objevuje vždy na začátku menstruačního cyklu a trvá zhruba 3 až 5 dnů. Není to však pravidlem. Pokud se doba krvácení pohybuje od 2 do 7 dnů, pacientky se nemusí nijak znepokojovat, protože takovou menstruaci lékaři stále považují za normální. [1, 2, 3, 45]

Jak se projevuje silná menstruace?

Silné menstruační krvácení, které lékaři označují také termínem menoragie (menorrhagia neboli prodloužená menstruace), patří mezi poměrně časté gynekologické obtíže. Vzhledem k tomu, že tento problém výrazně zasahuje do každodenního života pacientky, často také negativně ovlivňuje jeho kvalitu, a to nejen po zdravotní stránce, ale také v sociální rovině.

Ženy, které trápí velmi silné krvácení při menstruaci, většinou mají problém s vykonáváním běžných činností, což výrazně omezuje jejich normální život. Kromě toho, že si musí neustále dávat pozor na větší ztrátu krve, potřebují měnit hygienické potřeby i častěji než jednou za hodinu, a navíc je mohou trápit také silné menstruační bolesti včetně nevolnosti a dalších obtíží.

Běžná menstruace je obvykle spojená s úbytkem krve, který se pohybuje v rozmezí od 30 do 40 mililitrů. Pacientky, které trápí velmi silná menstruace, však mohou ztratit až 80 mililitrů krve. Kromě toho se objevují i krevní sraženiny, ženy se potýkají se silnými křečemi a rozvinout se může také anémie. Tyto problémy pak mnohdy omezují ženu v sociálním či partnerském životě. [6, 7, 8, 9, 10]

Příznaky silné menstruace

O tom, že je menstruace opravdu příliš silná, svědčí především frekvence, s jakou je potřeba měnit používané hygienické potřeby. Pokud žena potřebuje novou vložku či tampón každou hodinu nebo dvě, rozhodně není možné její menstruaci považovat za zcela normální. Příliš silné menstruační krvácení se však pojí i s dalšími komplikacemi. Poznáte ho podle následujících projevů:

  • menstruační ztráta větší než 80 mililitrů krve,
  • krvácení trvající déle než 7 dnů,
  • přítomnost krevních sraženin větších než 1 centimetr,
  • potřeba používat dvojitou hygienickou ochranu,
  • prosakování vložek či tamponů dříve než po uplynutí jedné hodiny,
  • silná menstruace v noci, která vyžaduje častou výměnu hygienických pomůcek,
  • intervaly mezi krvácením kratší než 21 dnů, nebo naopak delší než 35 dnů,
  • neschopnost vykonávat běžné činnosti v důsledku silného menstruačního toku,
  • rozvoj problémů v sociální a emoční oblasti (snížená sebedůvěra, nejistota),
  • silné menstruační bolesti a další zdravotní komplikace,
  • příznaky anémie (zvýšená únava, bledost, bolesti na hrudi, dušnost, motání hlavy). [11, 12, 13, 14, 15]

Jaké má silná menstruace příčiny?

Každá žena, která zaznamená příliš silné menstruační krvácení, by svému stavu měla věnovat zvýšenou pozornost. Vzhledem k tomu, že na vině může být celá řada různých faktorů, je ale nejprve nutné rozlišit, zda jde o jednorázovou záležitost, nebo k těmto obtížím dochází opakovaně. Pouze tak bude lékař schopný odhalit příčinu silného krvácení a doporučit vhodný způsob léčby.

Pokud se silná menstruace objeví náhle nebo ji doprovází další zdravotní problémy, návštěvu lékaře není radno odkládat. Jestliže se však tyto obtíže každý měsíc opakují a pacientku trápí pravidelně, je vhodné poradit se s gynekologem. Ten provede potřebná vyšetření a doporučí nejlepší způsob, jak zastavit silné menstruační krvácení.

Hormonální nerovnováha

Potýká-li se žena se silnou menstruací dlouhodobě, na vině může být hormonální nerovnováha způsobená kolísáním estrogenů a progesteronů. Tyto hormony mají zásadní vliv na celkový průběh menstruace, přičemž délka krvácení i jeho podoba závisí na tom, jak dokáže ženský organismus jejich hladinu regulovat.

Pokud je množství estrogenu příliš vysoké, může dojít k výraznému zahuštění děložní sliznice, což se později projeví silným menstruačním krvácením. Stejně problematická pak může být i porucha štítné žlázy, jejíž snížená aktivita může způsobit nepravidelnou menstruaci nebo výkyvy v podobě příliš silného krvácení.

Zdravotní komplikace

Za příliš silné menstruační krvácení mohou být kromě hormonální nerovnováhy zodpovědná také některá méně či více závažná onemocnění. Sem patří především:

Pokud se navíc krvácení nebo špinění objevuje mimo menstruaci, žena by rozhodně měla zpozornět. Na vině mohou být opět polypy nebo fibroidy, ale obtíže může způsobit také poranění vagíny, některá z pohlavních chorob (chlamydie, kapavka) nebo rakovina. Vždy proto navštivte gynekologa.

Další možné příčiny silné menstruace

Pokud ženu trápí silné menstruační krvácení, v ideálním případě by ještě před návštěvou ošetřujícího lékaře měla vysledovat, zda tyto obtíže nemají spojitost s vysazením antikoncepce nebo s užíváním některých léků. Za rozvoj komplikací mohou být totiž zodpovědné třeba medikamenty předepisované na ředění krve. Kromě toho se může jednat o:

Silná menstruace s krevními sraženinami

Mnoho pacientek začne mít obavy o svůj zdravotní stav ve chvíli, kdy se dostaví velmi silná menstruace s kusy sliznice. Tento jev ovšem bývá ve spojitosti se silnějším krvácením poměrně běžný, a proto není nutné okamžitě začít panikařit. Krevní sraženiny do velikosti 1 centimetru totiž z těla během menstruace odchází u poměrně velkého procenta žen.

Sražená krev, která se během menstruace objevuje, představuje odumřelé kousky sliznice. Ty jsou pak společně s krví vylučovány z organismu, čímž se děložní sliznice postupně obnovuje. Nejčastěji se tyto sraženiny objevují v průběhu noci, kdy se krev hromadí v těle, a odchází z něj, jakmile se pacientka probudí a vstane z postele.

Pokud se navíc žena potýká se silnější menstruací, v těle se nestíhají dostatečně rychle vytvářet antikoagulanty, které zabraňují srážení krve. Z toho důvodu pak často dochází ke zvýšenému výskytu krevních sraženin. Nejčastěji se přitom se sraženými kusy krve setkáte v případě, že má vaše menstruace tmavší barvu. Jde o starší krev, která se hromadí v děložní stěně.

Kdy je tedy nutné zpozornět? Problém může nastat ve chvíli, kdy v menstruační krvi objevíte nezvyklé množství krevních sraženin, nebo v momentě, kdy bude jejich šířka větší než 1 centimetr. V takovém případě je vhodné co nejrychleji vyhledat ošetřujícího lékaře a poradit se s ním ohledně nejlepšího řešení situace. [20, 21, 22, 23]

Potýkáte se s příliš silnou menstruací?

Silná menstruace v těhotenství

Klasický menstruační cyklus je během gravidity hormonálně blokovaný, takže k menstruaci jako takové nedochází. Pokud tedy těhotná žena zaznamená krvácení podobné tomu menstruačnímu, měla by se mít na pozoru. Zatímco slabé špinění může být známkou implantace oplodněného vajíčka do dělohy, silné a bolestivé krvácení není radno podceňovat. Může totiž signalizovat ohrožení plodu nebo jiný závažný zdravotní problém. [24, 25, 26, 27]

Silná menstruace po porodu

Čerstvé maminky se po příchodu dítěte na svět často ptají, kdy mohou opět očekávat krvácení a zda se jeho intenzita po porodu nějakým způsobem změní. Stejně jako délka běžného menstruačního cyklu je však i první menstruace po porodu velice individuální záležitostí. Někdy se dostavuje až po ukončení kojení nebo při jeho omezení, což ovlivňuje hladinu pohlavních hormonů.

U většiny žen bývá menstruace po porodu jiná, než na jakou byly před otěhotněním zvyklé. Může tedy být výrazně kratší a slabší, ale výjimkou není ani velmi silná menstruace po porodu, která pacientku omezuje v běžných činnostech. Kromě toho se mohou objevit i další nepříjemné obtíže, jako je podrážděnost, zvýšená únava, bolest hlavy, bolest zad nebo problém se soustředěním. [28, 29, 30, 31]

Menstruační bolesti by ženu neměly omezovat v běžných činnostech. Jak se jich zbavit?
Přečtěte si také:

Menstruační bolesti by ženu neměly omezovat v běžných činnostech. Jak se jich zbavit?

Silná menstruace v přechodu

Kromě výše zmíněných problémů mohou pacientky zaznamenat také silné menstruační krvácení v přechodu. Změna intenzity menstruace často bývá známkou blížící se menopauzy, což je období, kdy vaječníky přestávají produkovat hormon estrogen, který je důležitý pro periodický vývoj děložní sliznice či přítomnost libida. Snižuje se také hladina progesteronu.

Dochází tedy k výrazným hormonálním výkyvům, které se mohou projevit nepravidelností menstruačního krvácení, výrazně slabší menstruací, nebo naopak krvácením, které je mnohem silnější než kdykoliv předtím. Menopauza je pak završena úplnou ztrátou menstruace. Pokud se krvácení znenadání objeví i po přechodu, může signalizovat nádor dělohy. [32, 33, 34, 35]

Jak zmírnit silnou menstruaci?

Pokud se s tímto problémem potýkáte, jistě vás zajímá, co na silnou menstruaci pomáhá a jak její průběh alespoň částečně zmírnit. Důležitá je především regulace průtoku krve, ale lékaři se často soustředí také na potlačení dalších nežádoucích projevů, které bývají s příchodem krvácení spjaté (nesnesitelné křeče v podbřišku, nevolnost).

Pokud je za příliš silnou menstruaci zodpovědné nějaké onemocnění, jako jsou například děložní polypy nebo hluboký pánevní zánět, je v první řadě nutné zaměřit se na léčbu tohoto konkrétního zdravotního problému. Při léčbě silného menstruačního krvácení a případně i dalších komplikací přitom mohou pomoci například:

  • antikoncepční metody – pokud silnou menstruaci způsobují hormonální výkyvy, krvácení je možné ustálit prostřednictvím antikoncepčních pilulek nebo zavedením hormonálního nitroděložního tělíska, což může pozitivně ovlivnit růst děložní sliznice,
  • volně prodejné léky – při zvýšeném krvácení lze po doporučení lékaře užívat Ascorutin, bolesti pak mohou potlačit volně dostupné přípravky s ibuprofenem či paracetamolem,
  • léky na předpis – problémy se silnou menstruací se dají řešit také pomocí medikamentů na lékařský předpis, jako je například perorální progesteron,
  • chirurgický zákrok – používá se především za účelem odstranění děložních polypů, přičemž dokáže snížit intenzitu krvácení a často také zmírňuje další nepříjemné příznaky,
  • kyretáž – pokud výše zmíněné metody nezabírají, lékař může doporučit kyretáž (výškrab), což je krátký zákrok, jehož podstatou je částečné odstranění děložní sliznice, což by mělo pomoci zmírnit silné menstruační krvácení,
  • hysterektomie – v extrémních případech se lékaři musí uchýlit k úplnému odstranění dělohy, což způsobí, že pacientka zcela přestane menstruovat, ale zároveň již nebude schopná otěhotnět. [36, 37, 38, 39]

Domácí léčba silné menstruace

Jak zastavit silné menstruační krvácení přírodní cestou? Pokud se chcete vyhnout užívání hormonální antikoncepce, po zdravotní stránce vás limitují také další zdravotní obtíže a volně prodejná léčiva nemají valný účinek, vyzkoušet můžete třeba citronovou šťávu, studené obklady nebo některé bylinky. V každém případě je ale nejlepší se o těchto metodách poradit s ošetřujícím lékařem.

Mezi oblíbené babské rady, které se při problémech s příliš silnou menstruací doporučují nejčastěji, patří užívání šťávy z citronu. Toto ovoce by mělo zmírnit intenzitu menstruačního krvácení bez výrazného narušení ženského cyklu. Obecně se přitom doporučuje začít s konzumací citronové šťávy týden před očekávaným nástupem menstruace a vždy ráno i večer vypít 0,3 litru vlažné vody smíchané se šťávou vymačkanou z celého citronu.

Dobrým pomocníkem při silné a bolestivé menstruaci mohou být také studené obklady přikládané na břicho, které způsobí stažení cév a snížení průtoku krve. Použít se dají například speciální sáčky s chladivým gelem, které se dají zakoupit v lékárně, ale i obyčejné ledové kostky vložené do pytlíku. Obklad je pak dobré zakrýt ručníkem a nechat zhruba 20 minut působit.

Pokud vás trápí silné menstruační krvácení, jistě hledáte jakýkoliv způsob, jak si od potíží alespoň částečně ulevit. V některých případech mohou pomoci bylinkové čaje a odvary, které údajně mají pozitivní vliv na hladinu hormonů v ženském organismu. Vhodná je například kombinace kontryhele, šalvěje, řebříčku a měsíčku, ale příznivě působí i tymián, třezalka nebo pupalka dvouletá. [40, 41, 42, 43]

Zdroje: nzip.cz, antikoncepce.cz, vitalia.cz, cdc.gov, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, nhs.uk, healthline.com, webmd.com, healthdirect.gov.au, verywellhealth.com, advancedgynecology.com

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?