Proč je vitamín D důležitý?
Jak už bylo zmíněno, vitamín D nejúčinněji získáváme ze slunečních paprsků, v určitém množství je však obsažen i ve stravě. Jeho významným zdrojem jsou například houby, některé bílé (neslazené) jogurty, ryby či vaječné žloutky. Podíl získaný ze slunce je však několikanásobně vyšší. Hovoří se asi o 80 procentech. Abychom načerpali dostatek vitamínu, rozhodně na slunci nemusíme trávit celý den. Stačí jen několik minut.
A proč je vitamín D tolik důležitý? Poté, co se dostane do našeho těla, se přeměňuje na hormon kalcitriol, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Blahodárně působí třeba v játrech, ledvinách nebo mozku. Má navíc pozitivní účinky na imunitní systém, zažívání i psychiku. A zatímco u žen prospívá placentě, u mužů pomáhá předcházet nemocem prostaty. Vitamín D je rovněž důležitý pro správnou funkci kostí a jejich hojení po zlomeninách.
A právě na pohybovém aparátu se nejčastěji promítne i nedostatek vitamínu. Tím trpí především obyvatelé severských zemí. Nízká hladina „déčka“ má vliv i na vznik bolestí hlavy či rakoviny močového měchýře. Nedostatek může dále způsobit:
- Deformaci páteře
- Křivici – nedostatečný vývoj chrupavek a kostí
- Lámavost kostí
- Oslabení svalového aparátu a nervového systému
- Zpomalený růst dětí
- Narušení metabolismu
Slunce a jeho vliv na psychiku člověka
Slunce je nenahraditelné, i co se týče duševní výkonnosti, pro kterou je důležitá tvorba serotoninu a melatoninu, jejichž produkce je rovněž ovlivněna slunečním světlem. Kromě toho, že dokáže zlepšit náladu, což se neurologicky projevuje v předním mozkovém laloku, pomáhá sluneční svit také proti depresím a únavě. Pokud musíte celé dny trávit zavření v kanceláři, nezoufejte, lepšímu fungování mozku pomáhá i filtrované světlo, tedy to, které prochází přes okna.
Používáte opalovací krém před každým pobytem na slunci?
Že je slunce pro lidskou psychiku opravdu důležité, dokazuje i fakt, že zejména v severských zemích, kde je slunečního svitu o poznání méně než u nás, trpí velká část populace sezónní afektivní poruchou. Ta je mezi lidmi známá také jako zimní deprese. Takto postižení lidé se cítí depresivně, jsou plni negativních myšlenek a beznaděje. Nepříjemné pocity se jich obvykle drží od října do března. Při prvních náznacích jara je vždy opouští. U nás se sezónní deprese týká zhruba dvou procent lidí.
Sluneční svit jako prevence nemocí
O slunci se často mluví v souvislosti s jeho blahodárnými vlivy na lupénku či ekzém, víte ale, že je současně i ničitelem bakterií? Přišli na to vědci v druhé polovině devatenáctého století, kdy do zkumavek s živým roztokem nasadili bakterie a pozorovali je. A zatímco ve zkumavce, která se nacházela ve stínu, se organismy úspěšně množily, v té, která byla umístěna na slunci jejich počet nerostl.
Světlo je dobrým pomocníkem i v době, kdy v domácnosti někdo onemocní. V takovém případě se doporučuje otevřít okno a nechat dovnitř proudit čerstvý vzduch a světlo, které lidskému tělu boj s patogenními organismy usnadní. Kromě toho má sluneční světlo také protizánětlivé účinky. Je tedy prevencí revmatoidní artritidy, angíny i zánětu močových cest. Snižuje navíc tlak, posiluje imunitu a napomáhá detoxikaci jater.
Slunce a rakovina
Zatímco nadbytečné množství slunečního záření může ke vzniku rakoviny přispět, jeho omezené množství působí proti nádorovým onemocněním jako prevence. Vědci z univerzity ve Washingtonu zjistili, že u mužů žijících v severních státech USA se rakovina tlustého střeva vyskytuje zhruba o 50 až 80 % častěji než u mužů na jihu.
Vědci z univerzity v Torontu zase přišli na to, že ženy, které tráví více času na sluníčku mají menší riziko vzniku některých druhů rakoviny, a to včetně velmi rozvinuté rakoviny prsu. Podobně slunce působí i v případě rakoviny ledvin.
Slunce a sex
Věděli jste, že sluneční svit ovlivňuje i sexuální život? Ve skutečnosti má velmi podobné účinky jako Viagra. Je vědecky dokázáno, že pokud muži hned po probuzení vystaví své tělo slunci, spustí se u nich produkce hormonu lutropinu, jehož úkolem je ovlivňovat reprodukční činnosti mužů a žen. U mužů stimuluje hormon také produkci testosteronu ve varlatech. Síla libida je navíc silně ovlivněna tím, kolik je v těle přítomno vitamínu D, k jehož produkci je rovněž zapotřebí slunce.
Bezpečný pobyt na slunci
Ačkoli je slunce bezesporu zdraví prospěšné, při pobytu na něm je nutné myslet na to, že všeho moc škodí. Pokud se mu totiž opakovaně vystavujeme bez dostatečné ochrany, riskujeme vznik rakoviny kůže.
A jak optimální ochranu zajistíme? Ideálně opalovacím krémem s UV filtrem a ochranným faktorem, vyšším než 15 (u moře ideálně 30 nebo 50). Jeho aplikace se doporučuje 15 až 30 minut před plánovaným pobytem na slunci. Vrstvu krému bychom navíc měli obnovovat každé dvě hodiny, které na slunci strávíme. Myslet bychom měli také na sluneční brýle, které chrání oči proti UV záření.
Přímému slunečnímu záření bychom se měli vyhnout mezi 11 a 15 hodinou, kdy je zdaleka nejagresivnější. Opalovat bychom se navíc neměli déle než 2 hodiny denně. Myslete také na to, že se před sluncem neschováte ani ve stínu. Spálit si kůži můžete i přes zatažené mraky.