S vodou v koleni se může setkat kdokoliv a kdykoliv. Na pohlaví, věku ani míře fyzické námahy nesejde

Voda v koleni je celkem běžný jev, který postihuje muže i ženy, mladé i starší, sportovce i lidi, již fyzickým aktivitám příliš neholdují. Její přítomnost rozpoznáte poměrně snadno. Koleno je opuchlé, bolavé a nejde příliš ohýbat. Odstranit ji lze prostým odsátím, pokud se ale po čase vrátí, je nutné udělat detailnější vyšetření, a potažmo i vykonat odborný chirurgický zákrok.

Přestože se o ní takto lidově hovoří, ve skutečnosti voda v koleni vlastně vůbec žádnou vodou není. Z lékařského hlediska se totiž jedná o synoviální, respektive vazivovou tekutinu, jejímž primárním úkolem je výživa chrupavky a snížení jejího tření během pohybu kolenního kloubu.

Funguje-li tento kloub správně, panuje mezi tvorbou a vstřebáváním tekutiny rovnováha. Pokud tomu ale tak není, nahromadí se tato „voda“ v kloubní dutině a začne omezovat jeho pohyblivost.

Jaké má voda v koleni příznaky?

Jak již bylo řečeno v úvodu článku, vodu v koleni je možné na první pohled rozeznat relativně lehce. Že něco není úplně v pořádku, zjistíte tak, když přiložíte obě nohy k sobě a všimnete si, že jedno koleno je výrazně větší než to druhé. Opuchnutí je však jen jedním z neklamných příznaků. Lidé, kteří mají s vodou v koleni zkušenosti, si svým lékařům stěžovali rovněž na bolest, ztuhlost i celkově špatnou ohebnost postižené nohy.

Jaké má voda v koleni příčiny?

Jak poznat vodu v koleni, je tedy již jasné. Nyní je proto načase povědět si rovněž něco o tom, jaké mohou být vlastně důvody její přítomnosti v místech, kde se za normálních okolností vůbec vyskytovat nemá. A nutno říct, že jich může být celá řada.

Zmíněná tekutina se v koleni, respektive kolenním kloubu může objevit v důsledku v nějakého úrazu, prodělané infekce či jednoduše jen proto, že je koleno dotyčného nadměrně zatěžováno. První a poslední možnost je sice typická zejména pro sportovce, avšak nenechte se zmást, s vodou v koleni se může setkat kdokoliv a kdykoliv, nehledě na věk či pohlaví.

Jak se zbavit vody v koleni?

Pakliže máte důvod se domnívat, že je s vaším kolenním kloubem něco v nepořádku, navštivte svého ortopeda. Pokud se ukáže, že je koleno doopravdy plné tekutiny, která by zde být neměla, provede takzvanou punkci, tedy její odsátí pomocí jehly. To možná zní na první pohled strašidelně, ve skutečnosti se ale o žádný nijak výrazně bolestivý úkon nejedná. Úleva by naopak měla být v podstatě okamžitá.

Bude-li mít ošetřující lékař podezření na infekci, s největší pravděpodobností vám po provedení punkce nasadí antibiotika. Další léčba vody v koleni pak spočívá v chlazení postiženého místa a klidovém režimu.

Pokud se ale ani přesto nedaří tento problém zcela vyřešit, dost možná se nevyhnete  řádnému chirurgickému zákroku. V extrémních případech pak lékaři volí implantování umělého kolenního kloubu.

Co říkají na vodu v koleni babské rady?

Pokud patříte mezi ty, kteří preferují přírodní léčbu, sáhněte po kostivalu. Ideální přitom bude, když kostivalový kořen nastrouháte na drobné plátky, přiložíte je ke koleni a to posléze omotáte obvazem či šátkem. Pomoci může rovněž čaj s výtažky z přesličky, kopřivy, břízy a tužebníku. Také heřmánek je v tomto ohledu správnou volbou. Zejména pokud jeho květy smícháte s mlékem a medem a vše na chvíli povaříte. Jakmile bude odvar hotov, posypte jím šátek nebo nějaký jiný kus látky, ten posléze polijte vaječným bílkem a ještě zatepla jím omotejte bolavé koleno.


Napsat komentář

Your email address will not be published.

top