Zlatý stafylokok může způsobit řadu infekcí. Jaké jsou možnosti léčby?

Zlatý stafylokok


Zlatý stafylokok (latinsky Staphylococcus aureus) je bakterie z rodu stafylokoků. Běžně se vyskytuje na pokožce či sliznicích zdravých lidí a nezpůsobuje žádné závažné potíže. V některých případech však může být příčinou různých infekcí, které zahrnují mírné záněty, ale také život ohrožující komplikace.

Název Staphylococcus označuje bakteriální rod, který roku 1880 poprvé objevil Louis Pasteur. Při pozorování světelným mikroskopem můžete vidět, že jsou tyto bakterie uspořádány do tvaru charakteristických hroznů. Pro člověka jsou z klinického hlediska nejvýznamnější dva druhy stafylokoka – Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) a Staphylococcus epidermidis.

Když tělo napadne zlatý stafylokok, záleží hlavně na tom, jak je organismus silný a kde se infekce nachází. V případě závažnějších komplikací může tato bakterie trvale poškodit srdce, ledviny, játra, střeva i mozek. Někdy může dokonce způsobit i smrt pacienta.

Přenos zlatého stafylokoka

Zlatý stafylokok se běžně vyskytuje téměř u 50 % populace. Nejčastěji se nachází na kůži nebo v nose zdravých jedinců, kteří díky přirozené imunitě lidského těla většinou vůbec netuší, že tuto bakterii přenášejí. Problém nastane až ve chvíli, kdy se zlatý stafylokok dostane do organismu (například při poranění kůže).

Přenos zlatého stafylokoka probíhá buď přímým kontaktem s kůží nakaženého, nebo nepřímo po kontaktu s předmětem, kterého se nakažený předtím dotýkal. Lékaři však nevylučují ani přenos vzduchem. Mezi rizikové faktory, které ještě zvyšují šanci, že se tímto onemocněním nakazíte, patří oslabená imunita a nedostatečná hygiena. Bakterie zlatého stafylokoka ale mohou být přítomné také v některých potravinách.

Infekce způsobené zlatým stafylokokem

Zlatý stafylokok se u nakažených pacientů může projevit v krku, v nose nebo také na kůži a vnitřních orgánech. Tato bakterie je zodpovědná za vznik různých infekcí, mezi která patří:

 • Ječné zrno
 • Hnisavá rýma
 • Zánět nehtového lůžka
 • Folikulitida – hnisavý zánět vlasového váčku
 • Impetigo – vysoce nakažlivé kožní onemocnění
 • Zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic

Zlatý stafylokok může způsobit také různé rané infekce či infekce spojené s lékařským zákrokem (infekce umělých chlopní nebo kloubních náhrad). Tato bakterie však může produkovat také enterotoxin, který účinkuje na střevo. Pokud vzniká v jídle, které není dostatečně tepelně zpracované, vyvolává otravu jídlem, křeče a silný průjem.

Další velice nepříjemné onemocnění je stafylokoková meningitida. Ta vzniká nejčastěji při neodborném ošetření, kdy se bakterie přenesou krví z hnisavých ložisek na těle do zbytku organismu. Toto onemocnění může způsobit zánět mozkových blan a často končí smrtí.

Zlatý stafylokok u některých pacientů vyvolává také syndrom toxického šoku, který je podle lékařů spojený hlavně s používáním menstruačních tampónů. Mezi hlavní projevy patří dezorientace, šok a průjem, dochází ale především k otravě celého organismu a poškození jater i ledvin. Toto onemocnění může vést i ke smrti pacienta.

Zlatý stafylokok příznaky

Jelikož může zlatý stafylokok způsobit celou řadu infekcí a nebezpečných onemocnění, jeho projevy jsou poměrně široké. Záleží především na tom, kterou část těla napadne a jak je infekce závažná.

Hlavní příznaky:

 • Drobné kožní infekce
 • Hnisavá ložiska na kůži
 • Abscesy – zánětlivé dutinky v těle
 • Rýma
 • Bolest v krku
 • Horečka
 • Bolesti břicha
 • Průjem
 • Zvracení
 • Trvalé oslabení imunitního systému
 • Mdloby a výpadky vědomí
 • Komplikované hojení po operacích
 • Sepse – celkový zánět v těle

MRSA

Kromě toho, že se můžete nakazit běžným zlatým stafylokokem, existuje také forma s názvem MRSA neboli meticilin-rezistentní zlatý stafylokok. Tato bakterie je zodpovědná za obtížně léčitelné infekce, jelikož je rezistentní vůči meticilinu a ostatním antibiotikům ze skupiny beta-laktamů.

MRSA je problematický především v nemocnicích. Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří mají oslabený imunitní systém nebo mají otevřené rány na těle. Bakterie se mohou přenášet z jednoho pacienta na druhého nebo také prostřednictvím zaměstnanců, kteří nedodržují přísné sanitární procedury. Pokud člověka nakaženého MRSA přijde někdo navštívit, musí dodržovat zásady izolace.

Diagnostika zlatého stafylokoka

Vyšetření na přítomnost zlatého stafylokoka se provádí pomocí výtěru z krku nebo laboratorním vyšetřením krve. Při pátrání po MRSA se používají také různé zobrazovací metody, mezi které patří ultrazvukové a CT vyšetření.

Zlatý stafylokok a léčba

Dříve zlatý stafylokok reagoval velmi dobře na léčbu antibiotiky, v dnešní době je ale kvůli rezistenci léčba o mnoho složitější. Pokud se jedná pouze o přeléčení povrchových zánětů, používají se různé dezinfekční prostředky, jako je například Betadina nebo Skinsept. Rány se musí denně ošetřovat a pravidelně převazovat.

Jakmile se projeví známky celkového zánětu, je nutné zahájit léčbu pomocí vhodných antibiotik. Z odebraných vzorků tkáně jsou lékaři v antibiotickém centru schopní určit, o jaký kmen se jedná, vyzkoušet jeho citlivost na různá antibiotika, a následně navrhnout specifickou léčbu. Při závažnějších infekcích se antibiotika aplikují přímo do žíly. V některých případech se dají zánětlivá ložiska řešit také chirurgickou cestou.

Přírodní léčba

Léčbu zlatého stafylokoka můžete podpořit také užíváním bylinek, jako jsou heřmánek nebo šalvěj. Zlikvidovat nákazu pomáhá také lichořeřišnice, česnek, cibule nebo křen.

Zlatý stafylokok v těhotenství

Infekce způsobené zlatým stafylokokem se nevyhýbají ani těhotným ženám. Pokud se taková infekce v těle prokáže, žena je obvykle během těhotenství přeléčena pomocí antibiotik, která jsou pro ni bezpečná. Tato léčba by se rozhodně neměla zanedbat, jinak by bakterie mohla ohrozit také plod. Stejné je to i při kojení, kdy doktoři maminkám doporučí léky bezpečné pro dítě.

Zlatý stafylokok a prevence

Žádná specifická preventivní opatření v tomto případě neexistují. Mnozí lidé totiž nemají vůbec tušení o tom, že zlatého stafylokoka přenáší. Obecně je proto dobré udržovat zdravý životní styl a dbát na dodržování hygienických zásad.

Měli byste být také opatrní při užívání antibiotik. Spousta onemocnění antibiotika sice vyžaduje, není ale nutné s nimi léčit každou obyčejnou chřipku. Jinak by se totiž mohlo stát, že čím více je budete užívat, tím bude pravděpodobnější, že si bakterie na ně vytvoří rezistenci.


Zlatý stafylokok může způsobit řadu infekcí. Jaké jsou možnosti léčby?
4 (80%) 20 votes

4 comments

 • Lenka Jüngerová /

  Prosím laskavě o informaci, jak se nazývá konkrétní test na streptokoka ze vzorku krve. Žádala jsem o toto vyšetření svého praktického lékaře, bohužel nevěděl. Třetím rokem mám stále potíže – bolest v krku, zduřelé bolestivé uzliny pod ušima (velikosti cca vlašského ořechu), únava, bolest celého těla, vykašlávám hleny, mívám křeče v břichu, ucpaný nebo naopak tekoucí nos, třikrát infekce močových cest, jednou ráno horečka 39°C, druhý den ráno 35°C, atd.,atd. Zhruba pětkrát mi byl proveden stěr, čtyři byly negativní, až při pátém se zjistil streptokok. Po přeléčení ATB (ATB celkem čtyřikrát) se potíže zhruba týden po ukončení léčby vrátily. Proto mám pochybnosti o průkaznosti patogenů stěrem. A také pozoruji, že ze strany lékařů chybí zájem a ochota se tím vším zabývat.
  Budu vám velmi vděčná za jakoukoliv radu, protože takto se žít opravdu nedá.

  Ještě jednou děkuji.

  Lenka Jüngerová

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Jüngerová,

   pokud nejste s péčí svého praktického lékaře spokojena, změňte ho. Je důležité svému obvodnímu lékaři věřit, protože problematika diagnostických testů je rozsáhlá a těžko pochopitelná pro laika. Streptokoků je celá řada. Nejsme si jisti, ale možná máte na mysli ASO test – tento test vyšetřuje množství protilátek vyprodukovaných jako odezvu na streptokokovou infekci skupiny A. Tento test je indikován při podezření na poststreptokokové komplikace. Vaše zmíněné obtíže nemusí být způsobeny pouze streptokokem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Martin Martínek /

  Dobrý den, lze stafylokok zjistit klasickým crp testem?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Martínku,

   CRP je vyšetření, které nám ukazuje na právě probíhající zánět a pomůže rozlišit, jestli se jedná spíše o virovou nebo už bakteriální infekci. Stafylokoka prokážete např. z výtěru.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top