Zlatý stafylokok může způsobit řadu infekcí. Jaké jsou možnosti léčby?

Zlatý stafylokok (latinsky Staphylococcus aureus) je bakterie z rodu stafylokoků. Běžně se vyskytuje na pokožce či sliznicích zdravých lidí a nezpůsobuje žádné závažné potíže. V některých případech však může být příčinou různých infekcí, které zahrnují mírné záněty, ale také život ohrožující komplikace.

Název Staphylococcus označuje bakteriální rod, který roku 1880 poprvé objevil Louis Pasteur. Při pozorování světelným mikroskopem můžete vidět, že jsou tyto bakterie uspořádány do tvaru charakteristických hroznů. Pro člověka jsou z klinického hlediska nejvýznamnější dva druhy stafylokoka – Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok či stafylokok aureus) a Staphylococcus epidermidis.

Když tělo napadne zlatý stafylokok, záleží hlavně na tom, jak je organismus silný a kde se infekce nachází. V případě závažnějších komplikací může tato bakterie trvale poškodit srdce, ledviny, játra, střeva i mozek. Někdy může dokonce způsobit i smrt pacienta.

Přenos zlatého stafylokoka

Jak se přenáší zlatý stafylokok? Tato bakterie se běžně vyskytuje téměř u 50 % populace. Nejčastěji jde o zlatý stafylokok na kůži, zlatý stafylokok v krku nebo zlatý stafylokok v nose zdravých jedinců, kteří díky přirozené imunitě lidského těla většinou vůbec netuší, že tuto bakterii přenášejí. Problém nastane až ve chvíli, kdy se zlatý stafylokok dostane do organismu (například při poranění kůže).

Přenos zlatého stafylokoka probíhá buď přímým kontaktem s kůží nakaženého, nebo nepřímo po kontaktu s předmětem, kterého se nakažený předtím dotýkal. Lékaři však nevylučují ani přenos vzduchem. Mezi rizikové faktory, které ještě zvyšují šanci, že se tímto onemocněním nakazíte, patří oslabená imunita a nedostatečná hygiena. Bakterie zlatého stafylokoka ale mohou být přítomné také v některých potravinách.

Infekce způsobené zlatým stafylokokem

Zlatý stafylokok se u nakažených pacientů může projevit v krku, v nose nebo také na kůži a vnitřních orgánech (například zlatý stafylokok v pochvě). Tato bakterie je zodpovědná za vznik různých infekcí, mezi které patří:

Zlatý stafylokok může způsobit také různé rané infekce či infekce spojené s lékařským zákrokem (infekce umělých chlopní nebo kloubních náhrad). Tato bakterie však může produkovat také enterotoxin, který účinkuje na střevo. Pokud vzniká v jídle, které není dostatečně tepelně zpracované, vyvolává otravu jídlem, křeče a silný průjem.

Další velice nepříjemné onemocnění je stafylokoková meningitida. Ta vzniká nejčastěji při neodborném ošetření, kdy se bakterie přenesou krví z hnisavých ložisek na těle do zbytku organismu. Toto onemocnění může způsobit zánět mozkových blan a často končí smrtí.

Zlatý stafylokok u některých pacientů vyvolává také syndrom toxického šoku, který je podle lékařů spojený hlavně s používáním menstruačních tampónů. Mezi hlavní projevy patří dezorientace, šok a průjem, dochází ale především k otravě celého organismu a poškození jater i ledvin. Toto onemocnění může vést i ke smrti pacienta.

Potýkali jste se někdy s infekcí způsobenou zlatým stafylokokem?

Zlatý stafylokok příznaky

Jelikož může zlatý stafylokok způsobit celou řadu infekcí a nebezpečných onemocnění, jeho projevy jsou poměrně široké. Záleží především na tom, kterou část těla napadne a jak je stafylokoková infekce závažná.

Hlavní příznaky zlatého stafylokoka:

MRSA

Kromě toho, že se můžete nakazit běžným zlatým stafylokokem, existuje také forma s názvem MRSA neboli meticilin-rezistentní zlatý stafylokok. Tato bakterie je zodpovědná za obtížně léčitelné infekce, jelikož je rezistentní vůči meticilinu a ostatním antibiotikům ze skupiny beta-laktamů.

MRSA je problematický především v nemocnicích. Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří mají oslabený imunitní systém nebo mají otevřené rány na těle. Bakterie se mohou přenášet z jednoho pacienta na druhého nebo také prostřednictvím zaměstnanců, kteří nedodržují přísné sanitární procedury. Pokud člověka nakaženého MRSA přijde někdo navštívit, musí dodržovat zásady izolace.

Diagnostika zlatého stafylokoka

Vyšetření na přítomnost zlatého stafylokoka se provádí pomocí výtěru z krku nebo laboratorním vyšetřením krve. Při pátrání po MRSA se používají také různé zobrazovací metody, mezi které patří ultrazvukové a CT vyšetření.

Zlatý stafylokok a léčba

Jaká existuje pro zlatý stafylokok léčba? Dříve zlatý stafylokok reagoval velmi dobře na léčbu antibiotiky, v dnešní době je ale kvůli rezistenci terapie o mnoho složitější. Pokud se jedná pouze o přeléčení povrchových zánětů, používají se různé dezinfekční prostředky, jako je například Betadina nebo Skinsept. Rány se musí denně ošetřovat a pravidelně převazovat.

Jakmile se projeví známky celkového zánětu, je nutné zvolit vhodná antibiotika na zlatého stafylokoka. Z odebraných vzorků tkáně jsou lékaři v antibiotickém centru schopní určit, o jaký kmen se jedná, vyzkoušet jeho citlivost na různá antibiotika a následně navrhnout specifickou léčbu. Při závažnějších infekcích se antibiotika aplikují přímo do žíly. V některých případech se dají zánětlivá ložiska řešit také chirurgickou cestou.

Zlatý stafylokok: přírodní léčba

Jak zničit zlatého stafylokoka? Standardní terapii může podpořit také přírodní léčba zlatého stafylokoka prostřednictvím užívání bylinek, jako jsou heřmánek nebo šalvěj. Zlikvidovat nákazu pomáhá také lichořeřišnice, česnek, cibule nebo křen.

Zlatý stafylokok v těhotenství

Infekce způsobené zlatým stafylokokem se nevyhýbají ani těhotným ženám. Pokud se taková infekce v těle prokáže, žena je obvykle během těhotenství přeléčena pomocí antibiotik, která jsou pro ni bezpečná. Tato léčba by se rozhodně neměla zanedbat, jinak by bakterie mohla ohrozit také plod. Stejné je to i při kojení, kdy doktoři maminkám doporučí léky bezpečné pro dítě.

Zlatý stafylokok a prevence

Žádná specifická preventivní opatření v tomto případě neexistují. Mnozí lidé totiž nemají vůbec tušení o tom, že zlatého stafylokoka přenáší. Obecně je proto dobré udržovat zdravý životní styl a dbát na dodržování hygienických zásad.

Měli byste být také opatrní při užívání antibiotik. Spousta onemocnění antibiotika sice vyžaduje, není ale nutné s nimi léčit každou obyčejnou chřipku. Jinak by se totiž mohlo stát, že čím více je budete užívat, tím bude pravděpodobnější, že si bakterie na ně vytvoří rezistenci.

Zlatý stafylokok, či zlatý streptokok?

Pacienti někdy zlatý stafylokok mylně zaměňují za zlatého streptokoka. Žádný takový streptokok však neexistuje. Bakterie z rodu streptokok se přirozeně vyskytují u lidí a zvířat jako součást bakteriální mikroflóry kůže a sliznic. Mezi nejznámější patří:

 • Streptococcus pneumoniae – způsobuje třeba zápal plic nebo bakteriální meningitidu,
 • Streptococcus pyogenes – je zodpovědný za spálu, infekce kůže a dýchacích cest,
 • Streptococcus agalactiae – má na svědomí infekce novorozenců, kteří se nakazí od své matky.

25 comments

 • Lenka Jüngerová /

  Prosím laskavě o informaci, jak se nazývá konkrétní test na streptokoka ze vzorku krve. Žádala jsem o toto vyšetření svého praktického lékaře, bohužel nevěděl. Třetím rokem mám stále potíže – bolest v krku, zduřelé bolestivé uzliny pod ušima (velikosti cca vlašského ořechu), únava, bolest celého těla, vykašlávám hleny, mívám křeče v břichu, ucpaný nebo naopak tekoucí nos, třikrát infekce močových cest, jednou ráno horečka 39°C, druhý den ráno 35°C, atd.,atd. Zhruba pětkrát mi byl proveden stěr, čtyři byly negativní, až při pátém se zjistil streptokok. Po přeléčení ATB (ATB celkem čtyřikrát) se potíže zhruba týden po ukončení léčby vrátily. Proto mám pochybnosti o průkaznosti patogenů stěrem. A také pozoruji, že ze strany lékařů chybí zájem a ochota se tím vším zabývat.
  Budu vám velmi vděčná za jakoukoliv radu, protože takto se žít opravdu nedá.

  Ještě jednou děkuji.

  Lenka Jüngerová

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Jüngerová,

   pokud nejste s péčí svého praktického lékaře spokojena, změňte ho. Je důležité svému obvodnímu lékaři věřit, protože problematika diagnostických testů je rozsáhlá a těžko pochopitelná pro laika. Streptokoků je celá řada. Nejsme si jisti, ale možná máte na mysli ASO test – tento test vyšetřuje množství protilátek vyprodukovaných jako odezvu na streptokokovou infekci skupiny A. Tento test je indikován při podezření na poststreptokokové komplikace. Vaše zmíněné obtíže nemusí být způsobeny pouze streptokokem.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Martin Martínek /

  Dobrý den, lze stafylokok zjistit klasickým crp testem?

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, pane Martínku,

   CRP je vyšetření, které nám ukazuje na právě probíhající zánět a pomůže rozlišit, jestli se jedná spíše o virovou nebo už bakteriální infekci. Stafylokoka prokážete např. z výtěru.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Vera Sroubkova /

  Dobrý den
  Byl mi diagnostikovan zlatý stafilokok v uchu a týden jsem si tam kapala kapky, po týdnu jsem šla na kontrolu a je to pořád stejné. Proto bych se chtěla zeptat, jestli jsou nějaké léky, které pomůžou. Jsem diabeticka a mám sníženou imunitu. Děkuji za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Sroubková,

   léčbu je třeba zkonzultovat s ORL lékařem. Je možné, že antibiotikum nebylo např. dostatečně citlivé na daného stafylokoka a je potřeba změnit léčbu.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jitka Majtanova /

  Dobrý den. Dcera má již více než rok koutky. Byl jí zjištěn zlatý stafilokog a byla již 2xprelecena antibiotiky. A již půl roku zase má koutky. Jsem už zoufalá a antibiotika zdá se nezabírají. Trápí mě přetrvávající stafilokog a nevzhledné koutky na pusy.Už si nevím rady jak toto vyléčit. Děkuji Jitka

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Majtanová,

   zkoušela jste s dcerou zajít na kožní oddělení, či nejlépe se nějak dostat na infekční oddělení? Zde by měli vědět více.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Jitka Karlickova /

  Dobrý den, teď jsem se dozvěděla že mám zlatého stafylokok, z vyteru na gynekologii. Nic moc mi ale paní doktorka nezdelila, jen poslala léky. Můžu prosím vědět co hrozí? A jak jsem k němu mohla přijít? Partnery nestridam. Děkuji moc za odpověď

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, paní Karlíčková,

   prosím, vždy si nechte vše vysvětlit od lékaře. My nyní můžeme pouze odhadovat. Zlatý stafylokok běžně osidluje povrch člověka, aniž by způsobil nějaké onemocnění. Zánět může nastat i jejich přemnožením, kdy dojde k poruše rovnováhy – ubývá laktobacilů a přemnožují se patologické bakterie. Základem je nosit prodyšné bavlněné prádlo, mýt si intimní partie pouze čistou vodou, bez mýdla a je vhodné používat vaginální laktobacily, aby se právě udržela křehká rovnováha a nedošlo k přemnožení např. zmíněných stafylokoků. Vaginální prostředí dostává vždy zabrat každým sexem i použitím tampónu. Váš partner proto v tomto případě může být 100% nevinně.

   Redakce Zdraví.Euro.cz

 • Pavel Stary /

  Zlatého stafilokoka jsem měl mnoho mnoho let… nejprve v nose, hrtanu atp., potom všude… v mládí jsem měl souvisle několik let teplotu nad 37, stále… Prostě, permanentní zánět čehokoliv.. Diagnostikováno ve 12ti letech. Byla to brzká 90tá léta. Doktoři moc nevěděli. Měsíce jsem užíval ATB pro krávy… až takové to bylo. Dnes se tomu směju…
  Byl jsem mladý a silný. S velikou vůlí žít. Vůbec dnes nechápu, jak jsem to dával. Těch X měsíců na ATB pro krávy mi akorát, s prominutím “rozjebalo” imunitu… bylo to pak ještě horší… skrze rezistenci už tehdy. Nakonec jsem léčbu nechal být… nevedla k ničemu. A začal jsem ve velké míře jíst cibuli, česnek a křen. Jo, vím… co si leckdo pomyslí… Ale za ca 2roky byl St. pryč. Úplně. Malý zázrak. V 17ti jsem pak teda prodělal ještě nákazu boreliózou, protilátky pak v těle byly mnoho let… Ale jen co zmizely a krev byla čistá, stal jsem se dárcem krve a dlouhá léta ji daroval… Dnes je mi 42 let a játra, ledviny atp., zatím vše v pohodě.
  To je můj příběh.
  Pavel S.
  tel. pro zaslání mailu 724010127

  • Blahopřeji Vám, já se toho zmetka nemůžu zbavit, cpali do mě spoustu antibiotik a pak přestali, protože by pro mě pak neměli účinek a mohl bych lidově řečeno, natáhnout paprče na obyčejnou rýmu.

 • Margita Benešová /

  Dobrý den, zkusili ste bylinky na podporu imunity, orgánů atd. Ve většině případů jsou známy zázračné účinky, jen je třeba vybrat ty správné a správně je dávkovat. Pracují s nimi a mám výborné výsledky i sama na sobě. Tak, jak píše pán, co se v podstatě vyléčil sám česnekem a cibulí. Pokud by to někoho zajímalo, napište mi.

  • Olga Malíková /

   Dobrý večer mohla bych vás poprosit o radu? Náš 8 měsíční syn má od dubna tedy měsíc a něco exém na těle a hlavně tváře a brada, kde mu zjistili ze směru zlatého stafylokola. Kožní nám nepsala masti které pomůžou většinou na pár dní a zase se to horší. Jsem už zoufalá hlavně ten obličej si škrábe a dře o všechno co může. Existují nějaké účinné byliny které můžu bezpečně použít? Zapoměla jsem napsat stále ještě kojím i když už má i příkrmy. Děkuji za odpovědi a rady.

  • Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, co by zabralo na zlatého stafylokoka (MRSA), ANTB nepomohla, zkouším česnek, lichořeřišnici a Ayurvédské čaje na imunitu. Děkuji.

  • Dobrý den,
   píšete že máte zkušenosti sama na sobě. Mám to tedy chápat tak, že jste měla či máte zlatého stafylokoka? Já se s ním také řadu let trápím a stále bez výsledků. Proto by mne nějaká dostupná kombinace bylinek zajímala.
   S pozdravem J. Král

  • dobrý den,
   mám Staphylococcus sp. koaguláza negativní v močových cestách. Co by jste mi doporučila za bylinky.Děkuji za odpověď Hoffmann, email.p.hoffmann@email.cz

  • Jana hrkotova /

   dobrý večer píšete že jste zkoušela sama na sobě. Měla bych zájem o radu jestli by jste mi mohla napsat děkuji

  • Martina M. /

   Dobrý den, můžu taky poprosit o rafu? Děkuji.

 • Martina H. /

  Dobrý den, dceři byl ve steru zlatý stafilokok,nejdříve měla ekzém, ale pouze na nožičkách a na rucickach, ty jsme zdárně vyléčily Biodermou,jen občas na nožkách rozskrabala ale jinak měla vše zahojene… Cca do týdne, kdy měla nožky i ručky zahojene ji vyskakaly puchyrky a ty se jí rozjely po celých nožičkách, teď vypadá jako když by měla neštovice, ale bylo diagnostikovat impetigo, dostala atb a na kožním nějakou mast přímo michanou v lékárně.. Dcera má 2 roky… Jak jinak krom atb a masti ji můžu prosím pomoci?? Děkuji

  • Redakce Zdraví.Euro.cz /

   Dobrý den, Martino,

   předepsaná léčba doktory je dostačující, nyní je potřeba být trpělivý a vydržet do vymizení. Pomoci by mohlo navléknutí jemných rukaviček, aby nedocházelo k dalšímu rozškrabování ekzematických ložisek. Oblečení by mělo být z nedraždivého materiálu, nejlepší je bavlna. Ekzematická místa mazat mazat mazat, i bez šupinek.

   Redakce Zdraví.euro.cz

 • Dobrý den,podlo lékeřů mám zlatého stafilokoka v očích! Už dva měsíce vytahuji hnis vypadající jako kus špagátu a ne a ne se toho zbavyt!Navíc mám atopický exem po celém těle,tak že i zahnisané rány!Antibiotika mám do očí ve formě kapek, na noc mast a tablety do krku!Asi těžko poradit co by na oči zabralo!?

  • MUDr. Thai Bao Han /

   Dobrý den,
   bylo by vhodné udělat přímou citlivost na daného Staphylokoka a použít správné antibiotikum. Dále posilovat imunitu. Jako atopik byste se měl mazat vhodnými emoliencemi každý den, i když pokožka zrovna vypadá dobře. Při zhoršení použít lokálně kortikoidy, poraďte se se svým ošetřujícím dermatologem.

 • Také mi zjistili zlatého stafylokoka stafylokoka epidemie, pan doktor udělal stery a poslal mě do nemocnice kde vzorky převzali a teď čekám na autovakcinu. Už jednou mi pomohla ale opět se mi to vrátilo po 5 letech.

Napsat komentář

Vaše emeilová adresa nebude zveřejněna

top