Impetigo napadá děti i dospělé – jak tuto infekční nemoc rozeznat a léčit?

Impetigo puchýře na noze dítěte

Impetigo je bakteriální kožní onemocnění, které se projevuje puchýřovitou vyrážkou, především na obličeji. Je vysoce nakažlivé a ačkoli napadá i dospělé, nejčastěji jím trpí děti. Léčí se antibiotiky, a v období léčby je třeba dodržovat přísná hygienická pravidla.

 

Příznaky infekční vyrážky impetigo

Nemoc způsobuje puchýřovitou vyrážku, nejčastěji na obličeji, může se ale projevovat kdekoliv na těle. Projevuje se především u dětí předškolního a školního věku. Vyrážka může být doprovázena bolestivým zduřením mízních uzlin a zvýšenou teplotou. Při onemocnění je třeba navštívit lékaře.

Vyrážkové onemocnění bývá způsobeno streptokoky a stafylokoky, příčinou puchýřků může být pouze jeden typ bakterií, častěji se však jedná o kombinaci obou. Bakterie způsobující nemoc také ovlivňují projev nemoci.

Nebulózní forma – impetigo contagiosa

V případě, že se jedná pouze o stafylokokovou infekci, mluvíme o nebulózní formě impetiga. Ta se projevuje především v letních měsících, neboť kůže je infikována při porušení kůže po štípancích, odřeninách či popáleninách.

Prvním projevem nemoci jsou malé červené vřídky, většinou primárně na obličeji, které následně praskají. Při praskání z nich vytéká hnis a vznikají žlutohnědé strupy. Strupy následně odpadají a pod nimi se nacházejí zčervenalé flíčky, které se dále hojí bez problémů.

Projev není obzvlášť bolestivý.

Bulózní forma – Impetigo bullosa

Streptokoky způsobená bulózní (puchýřová) forma impetiga je mnohem méně častá a objevuje se primárně u malých dětí do 2 let.

Na těle dítěte se vysévají puchýře půl až dva centimetry velké. Nejvíce postižená místa bývají třísla, trup, ruce a nohy. Puchýře praskají, a uvnitř vzniká vlhká ranka, která obklopena kožními zbytky puchýře. Kůže není hloubkově poškozena, proto se hojí bez jizev.

Ecthyma

Jedná se o nejzávažnější formu impetiga, neboť postihuje i hluboké vrstvy kůže.  Projevuje se krvavými zánětlivými vředy. Ty je objevují především na chodidlech, a vzhledem k hluboké nátuře vředu po nich zůstává jizva.

Možné komplikace impetiga

Impetigo je v drtivé většině případů málo bolestivé onemocnění bez vážnější komplikací, občas ale může dojít k tzv. glomerulonefritidě, tedy zánětlivému onemocnění ledvin.

K tomu dochází v případě infekce bakterií Streptococcus pyogenes. Postihuje především děti ve věku 3-7 let a projevuje se až 18-21 dní po prvním projevu infekce impetigo. Několik týdnů po prodělání impetiga se testuje moč, která infekci ledvin odhalí.

Další možnou komplikací je hematogenní rozsev, tedy rozšíření chorobných ložisek krevní cestou. to může způsobit hned několik různých zánětů: zánět kostní dřeně, zánětlivou infekci kloubů, zápal plic či další šíření infekce krví.

Inkubační doba impetiga

Obvykle 4 až 10 dní, záleží na původci nemoci.

Impetigo infekčnost

Vyrážka je vysoce nakažlivá, především u hnisavé infekce. Přenáší se přímým kontaktem, nebo např. sdílením ručníku. Při onemocněním impetigem je nutné zůstat v domácí

Do těla proniká drobnými rankami a poškozením kůže.

Léčba impetiga

Impetigo se vždy léčí antibiotiky, proto je třeba vyhledat pomoc lékaře. Domácí samoléčba není dostačující. Z důvodu infekčnosti je ale třeba zůstat doma, aby nedocházelo k přenosu infekce na jiné lidi a děti.

Antibiotika mohou mít lokální formu v podobě masti, nebo celkovou, v podobě prášků nebo sirupu.

U nekomplikovaných případů stačí léčit lokálně.

Lokální léčba impetiga:

 1. Odstranění strupů speciální mastí
 2. Desinfekce rány
 3. Ošetření antibiotickou mastí

Strupy odstraňujte velmi šetrně, rozhodně ne násilím. Odstraňují se, aby mohly lokální antibiotika lépe dosáhnout na postižená místa. Rána se desinfikuje, aby nemohlo dojít ke zhoršení infekce. Poté natřete ránu antibiotickou mastí, která začne ránu léčit.

Celková léčba impetiga:

 1. Podání antibiotik
 2. Doprovodné léky na bolest a proti svědění

Antibiotika se podávají buď v prášku a u mladších dětí v sirupu. Pokud dítě sirup odmítá, zamíchejte jim adekvátní dávku do svačinky, i když děti nespolupracují, je třeba dodržovat léčbu antibiotiky, aby došlo k plnému vyléčení nemoci.

Pokud vy nebo vaše dítě trpí doprovodnými problémy, jako je zvýšená teplota či svědění, podávejte doprovodné léky. Na bolest jsou vhodné léky obsahující paracetamol, proti svědění zase antihistaminika.

Při léčbě je třeba dodržovat:

 • Každý den umyjte kůži antibakteriálním mýdlem
 • Pro utírání postižených míst používejte jednorázové papírové utěrky
 • Každý den měňte ložní povlečení a ručník nemocného
 • Prádlo a ručníky perte na vysokou teplotu
 • Při natírání postižených míst používejte rukavice
 • Dítěti ostříhejte nehty, aby se neškrábalo a nepřenášelo infekci dále po těle

Měli by se děti na školách povinně učit základy první pomoci?
Impetigo napadá děti i dospělé – jak tuto infekční nemoc rozeznat a léčit?
4.5 (89.23%) 13 hlasování

Napsat komentář

Your email address will not be published.

top