Průzkum: Čtyři pětiny zaměstnanců nemohou pracovat z domova

neschopenka 2019

Téměř čtyři pětiny (79 procent) zaměstnanců v Česku nemají možnost pracovat z domova. Ať již proto, že firmy svůj provoz takové možnosti nepřizpůsobily, nebo protože povaha jejich činnosti práci z domova neumožňuje. Jde například o pracovníky ve výrobě a stavebnictví, řidiče nebo lékaře. Pro většinu firem by tak případná karanténa v souvislosti s šířením koronaviru představovala vážný problém. Vyplývá to z průzkumu společnosti LMC, která poskytuje služby na pracovním trhu.

Právě práce z domova je přitom nejčastějším opatřením firem pro zaměstnance, kteří byli v rizikových oblastech. Například Vodafone po vzoru mateřské Vodafone Group zakázal cestování do rizikových oblastí a zavedl domácí karanténu v délce 14 dní, pokud se zaměstnanec vrátí ze severní Itálie. „To ale pro fungování firmy není problém, práce z domova je ve Vodafonu zcela běžná. V návaznosti na zprávy z poboček Vodafonu v jiných zemích se ale přesto připravujeme i na další krizové scénáře, například omezení provozu, což už se dotklo společnosti Vodafone Italia,“ uvedl mluvčí Ondřej Luštinec.

Podle analytika LMC Tomáše Ervína Dombrovského firmy, které práci z domova umožňují, fungují v pružnějším režimu, ale zároveň ještě zcela neodbouraly potřebu setkávání naživo. Případná karanténa by proto zkomplikovala situaci i u nich. Mohla by ale k zavedení práce z domova přimět i ty firmy, které s touto možností váhají.

„Ekonomické dopady případných opatření souvisejících s koronavirem je těžké vyčíslit a záležely by na rozsahu případné karantény. Mohly by ale znamenat dramatický pokles produkce, jak vidíme v Číně,“ podotkl Dombrovský.

Pokles produkce v Číně se v Česku projevuje zatím jen omezeně. Velcí prodejci počítačů a elektroniky mají dostatečné zásoby a výpadky očekávají až v řádu týdnů nebo měsíců. Aktuálně se potýkají hlavně s nedostatkem respirátorů a gelových desinfekcí. „Menší firmy dovážející hardwarové komponenty z Číny, z řad našich klientů, se potýkají s výpadkem dodávek zhruba několika týdnů, a hlavně situace v továrnách a distribučním řetězci stále prý není na původním stavu. Není tedy úplně jasné, kdy se opět obnoví. Problematika koronaviru tedy určitě české firmy ovlivňuje a způsobuje jim problémy,“ řekl ředitel IT společnosti Coding Bear Miroslav Fuksa.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, případy ale zaznamenaly i další evropské země včetně Německa, Francie a Británie. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

Ohodnoťte tento článek!