Co je Cambridge dieta?
Co se dozvíte v článku
Cambridžská dieta je známá zejména tím, že slibuje rychlé a drastické výsledky v hubnutí. Tato moderní dieta vznikla už v 60. letech jako nemocniční program na hubnutí pro lidi, kteří trpěli morbidní obezitou. Vynalezl ji nutriční specialista Dr. Alan Howard z University v Cambridge.
Jako Cambridžská dieta se na veřejnosti objevila o něco později, konkrétně v roce 1984. Nyní se s ní můžete setkat rovněž pod názvem 1:1, čímž klade důraz na vztah mezi dietním poradcem a klientem.
Stravování je v první fázi založené na konzumaci náhražek za běžné jídlo, jako jsou různé tyčinky, polévky, koktejly a podobně, které mají splňovat denní nutriční požadavky s velmi nízkým počtem kalorií. Postupně jsou však klienti vedeni k zařazování zdravých plnohodnotných jídel do svého jídelníčku. [1, 2]
Dieta Cambridge: jak funguje?
Cambridžská dieta funguje podobně jako ketogenní dieta, kdy tělo z nedostatku sacharidů přejde do metabolického stavu zvaného ketóza a začne využívat tuk jako primární zdroj energie. Dieta Cambridge ovšem navíc funguje na nízkém příjmu kalorií. Dietní stravovací plán se skládá ze šesti kroků, které zahrnují konzumaci 450 až 1500 kalorií denně.
První krok je nejdrastičtější a spočívá výhradně v konzumaci produktů Cambridžské diety s obsahem přibližně 600 kalorií na den. V dalších fázích se pozvolna zvyšuje kalorický denní příjem, postupně se dostáváte k vydatnějším jídlům a čím dál méně konzumujete předem připravené produkty, které jsou součástí diety.
Cílem diety je tedy přivést lidi ke zdravějším stravovacím návykům a postupně je naučit přebírat zodpovědnost za vlastní výběr správné výživy. Jednotlivé kroky diety vypadají následovně:
- krok 1: výhradně speciální produkty, které nahrazují běžné jídlo,
- krok 2: tři náhrady jídla denně, jedno zdravé jídlo dle vašeho výběru,
- krok 3: dvě náhrady jídla denně plus navíc zdravá snídaně, oběd a večeře,
- krok 4: dvě náhražky jídla denně plus navíc oběd, večeře a svačina,
- krok 5: náhrada jednoho jídla plus snídaně, oběd, večeře a svačina,
- krok 6: fáze udržování zdravé stravy, která nemá stanovený strukturovaný plán. [3, 4, 5]
Cambridge dieta: recenze pro a proti
Hlavními výhodami této diety je drastický úbytek hmotnosti za krátký časový úsek. Produkty v rámci diety by měly být nutričně vyvážené a obsahovat tedy dostatečné množství všech potřebných živin. Existují rovněž studie, podle kterých je dieta bezpečná pro snížení a udržení hmotnosti a má dlouhodobé zdravotní přínosy. Vhodná může být zejména při léčbě:
- obezity,
- cukrovky,
- osteoporózy,
- spánkové apnoe,
- kardiovaskulárních poruch.
Na co si dát pozor?
Podle některých odborníků by ovšem denní příjem pod 1000 kalorií neměl trvat déle než 12 týdnů a při takto nízkém energetickém příjmu by měli být lidé průběžně kontrolováni zdravotníkem, aby se předešlo zdravotním obtížím.
Náhražky běžného jídla rovněž mohou zvýšit touhu po jídle a způsobit přejídání a nárůst váhy. Dokonce může dieta vést i k poruchám příjmu potravy. Vedlejší účinky stravovacího programu rovněž mohou zahrnovat:
- zácpu,
- plynatost,
- nevolnost,
- zápach z úst,
- pocit chladu,
- únavu,
- závratě,
- žlučníkové kameny. [6, 7, 8]
Cambridge dieta: cena
Lidé, kteří se rozhodnou pro Cambridžskou dietu, si obvykle mohou vybrat z pěti až šesti plánů v závislosti na jejich cílech. Od toho se následně odvíjí stanovený kalorický příjem. Jelikož dietní plán zahrnuje konzultace s poradcem a konzumaci specifických produktů, finančně je o něco náročnější než jiné diety. Měsíčně vás tedy může vyjít přibližně na 5000 až 6000 korun. Na druhou stranu to může stát méně než vaše běžná měsíční útrata za jídlo. [9]
Zdroje: news-medical.net, etdoctor.co.uk, menshealth.com, ipcentrumzdravi.cz, cz-test.cz