Červený jetel: léčivá rostlina, kterou najdete na každé louce

21. 7. 2023 7:30
přidejte názor
Autor: Pixabay

Jetel luční nebo také jetel červený naleznete nejen u nás na každé louce nebo poli, ale téměř v celé Evropě. Z této trvalky se vyrábí především čaj, ale je dostupná i v podobě doplňků stravy nebo tinktury k zevnímu užití. Přestože výzkumy prozatím léčivé účinky jetele přímo nepotvrdily, bylinka se využívá k léčbě různých potíží, od menopauzy přes kožní problémy až po osteoporózu.

Co je jetel luční?

Jetel luční, který je často nazývaný jetel červený (podle anglického Red Clover), je vytrvalá rostlina, vysoká přibližně 15 až 40 cm. Tato bylinka patří do čeledi bobovité a její latinský název Trifolium pratense L. označuje trojlístek jejích listů. Jetel luční nachází své uplatnění zejména v lékařství pro jeho účinky na kašel, trávení, ženské hormonální problémy a podobně, ale také v kuchyni, kde se květy používají nejen do čajů, ale například i do salátu.

Jetel nalezneme zejména na loukách, pastvinách i na polích takřka v celé Evropě, střední Asii i severní Africe, a to v mírném podnebním pásmu. Listy jsou obvejčité, trojčetné a ve spodu chlupaté. Květy jsou fialovočervené a uprostřed bílé. Právě tyto květní hlávky se sbírají k dalšímu použití, výjimečně lze ale využít i nať rostliny. Jetel kvete od jara až do podzimu.

Další druhy jetele

Kromě jetele lučního neboli červeného existují i jiné druhy jetele, například bílý jetel plazivý, jetel horský, jetel zlatý, jetel kaštanový a mnoho dalších. Některé druhy jetele na poli nejsou léčivé, nicméně nejsou ani jedovaté. Poznávacím znamením, že se jedná o jetel luční, je právě příznačná fialovočervená (nachová) barva květů.

Červený jetel – rozcestník

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?