Co je distorze?
Co se dozvíte v článku
Distorze neboli podvrtnutí nejčastěji vzniká v oblasti hlezenního kloubu, tedy kotníku. Rozdíl mezi distorzí a natažením je v tom, že při podvrtnutí se poraní tkáně, které spojují dvě kosti dohromady, zatímco natažení zahrnuje zranění svalu nebo šlachy, která připevňuje sval ke kosti.
Distorze tedy znamená, že jsou nataženy nebo přetrženy vazy, které drží kosti pohromadě, a to v důsledku pádu nebo jiné nehody. Vazy také zajišťují, aby se kosti pohybovaly správnými směry, kterými se mají pohybovat. Distorze často bývá spojena nejen s poraněním vazů, ale také kloubního pouzdra a šlach v dané oblasti. Zranění se obvykle projevuje otokem a bolestí. [1, 2, 3]
Typy distorze
V jakémkoli kloubu podporovaném vazy může dojít k distorzi. Nejčastějšími úrazy kloubů jsou:
- distorze kotníku (hlezna),
- distorze kolene,
- distorze zápěstí,
- distorze palce ruky,
- distorze ramene,
- distorze páteře. [4]
Příznaky distorze kloubu
Projevy distorze mohou být různé v závislosti na stupni poranění, liší se však především intenzitou. Všechny typy distorze obvykle způsobují bolest, otok a modřiny. Distorze přitom může být drobnou nepříjemností, ale jindy bývá extrémně vysilující.
Při akutní distorzi člověk není schopen dokončit aktivitu, a pokud dojde k úplnému přetržení vazu, můžete cítit ostrou bolest, trhlinu i prasknutí v kloubu. Mezi typické příznaky distorze tedy patří:
- bolest,
- otok,
- zvýšená teplota,
- modřiny nebo změna barvy kůže,
- nestabilita kloubu,
- snížený rozsah pohybu.
Z usazených katabolitů, jako je kyselina mléčná, může rovněž vzniknout zánět, který proces hojení prodlužuje a komplikuje. Akutní zranění pak někdy přechází v chronické, které způsobuje časté distorze.
Distorze prvního stupně
Distorze prvního stupně je nejmírnější formou podvrtnutí, při níž dochází k minimálnímu poškození tkáně, takže zotavení bývá velmi rychlé. Obvykle je vaz pouze natažen. Podvrtnutí prvního stupně lze normálně léčit doma tak, že poraněnou oblast budete ledovat a nebudete ji nijak namáhat. Pokud máte distorzi kotníku nebo kolene, měli byste mít nohu vyvýšenou nad úroveň srdce.
Distorze druhého stupně
Distorze druhého stupně nastává, když je natržen jeden nebo více vazů. Při podvrtnutí druhého stupně se obvykle vyskytuje více otoků a modřin a tento problém může vyžadovat další léčbu, aby se vše zahojilo. Léčbu i rehabilitaci byste tedy měli konzultovat se svým lékařem.
Distorze třetího stupně
K distorzi třetího stupně dochází při přetržení vazu. Obvykle je doprovázena praskavým zvukem a může být velmi bolestivá. Objeví se otoky, modřiny a v případě distorze kotníku či kolene neschopnost přenést váhu na nohu. V takové situaci je návštěva lékaře nutností a možná budete potřebovat sádru nebo ortézu. [5, 6, 7, 8]
Jaká je příčina distorze?
Distorze je způsobena zraněním, které namáhá kloub a přetahuje nebo dokonce přetrhává podpůrné vazy. K tomu může dojít při pádu, zkroucení nebo úderu do dané oblasti. Podvrtnutí se často vyskytuje za následujících okolností:
- Distorze hlezna: chůze nebo cvičení na nerovném povrchu, neobratné přistání ze skoku.
- Distorze kolene: rotace nohou během sportovní aktivity, pád na koleno.
- Distorze zápěstí: přistání na natažené ruce při pádu.
- Distorze palce: zranění či přetažení při lyžování nebo hraní raketových sportů, jako je tenis.
- Distorze ramenního kloubu: přímý pád na rameno, autonehoda, sportovní zranění, kdy je zasaženo přímo rameno, nebo úder do lopatky.
Distorze kotníku (hlezna)
Kotník je nejčastěji podvrtnutý kloub. A vymknutý kotník je pravděpodobnější, pokud jste v něm již dříve měli výron. Opakované podvrtnutí může vést k artritidě kotníku, uvolněnému kotníku nebo poranění šlach.
Měli jste někdy vymknutý kotník?
Distorze páteře
K distorzi páteře často dochází po pádu, náhlém zkroucení nebo úderu do těla, který vytlačí kloub z jeho normální polohy. Všechny tyto situace vedou k natažení jednoho nebo více vazů mimo jejich normální rozsah pohybu a způsobují zranění. Existuje také několik faktorů, které jsou spojeny s větším rizikem distorze páteře, a to:
- nadměrné zakřivení spodní části zad,
- nadváha,
- slabé zádové nebo břišní svaly a/nebo ztuhlé hamstringy (svaly na zadní straně stehen),
- hraní sportů, které zahrnují tlačení a tahání, jako je fotbal nebo vzpěračství.
Distorze u dětí
Děti mají v blízkosti konců kostí oblasti měkčí tkáně, které se nazývají růstové ploténky. Vazy kolem kloubu jsou často silnější než tyto růstové ploténky, takže u dětí je pravděpodobnější zlomenina kosti než distorze. [9, 10, 11, 12]
Diagnostika distorze
V případě poranění kloubu, které vám způsobuje bolesti, otoky a modřiny, byste měli vyhledat lékaře, který vás prohlédne a doporučí vhodná vyšetření. Nezapomeňte mu sdělit veškeré detaily zranění, zvláště pokud přesně víte, co jej způsobilo. Poskytovatel zdravotní péče nejprve provede fyzické vyšetření a poté pravděpodobně podstoupíte následující testy:
- rentgen pro vyšetření kosti a vyloučení zlomenin,
- magnetická rezonance (MRI) pro vyšetření celé oblasti v případě mnohonásobných traumat, rozsáhlých zlomenin a velkých poranění měkkých tkání,
- ultrazvuk pro vyšetření vazu a určení stupně jeho poškození. [13, 14]
Léčba distorze
Těžká distorze může vyžadovat chirurgický zákrok nebo imobilizaci sádrou či ortézou s následnou rehabilitací. Střední distorze může vyžadovat rehabilitační cvičení a změnu aktivity během zotavování.
V obou případech by měl váš poskytovatel zdravotní péče vyhodnotit zranění a stanovit plán léčby a rehabilitace. Mírná distorze obvykle vyžaduje pouze odpočinek a domácí péči. V prvních 24 až 48 hodinách po zranění se postupuje podle protokolu PRICE:
- P (protection) – ochrana: je nutné bránit se před dalším zraněním použitím berlí, ortézy a podobně,
- R (rest) – odpočinek: snažte se nepoužívat poraněnou část těla, dokud se neuzdraví,
- I (ice) – ledové obklady: aplikujte ledový obklad na 15 minut několikrát denně,
- C (compression) – komprese: obmotejte zraněnou oblast elastickým obvazem, který může snížit otok, pokud je to možné,
- E (elevation) – zvednutí končetiny: udržujte poraněný kloub nad úrovní srdce, kdykoli je to možné.
Těmito kroky můžete zmírnit bolest, snížit otoky a urychlit hojení. Je to často nejlepší léčba při poranění měkkých tkání, ať už se jedná o distorzi, nebo jde o natažení svalu či šlachy. Můžete také užívat volně prodejné léky proti bolesti (analgetika).
Doba léčení distorze
- Mírná distorze: úplné zotavení trvá ve většině případů méně než týden.
- Střední distorze: úplné vyléčení může trvat 2–6 týdnů.
- Těžká distorze: úplné zotavení může trvat 6–12 týdnů. [15, 16, 17, 18]
Rehabilitace po distorzi
Přibližně 72 hodin po mírném úrazu je možné začít pracovat na získání síly, rovnováhy a stabilizace s použitím například balančních podložek. Také je možné přidat pohybové aktivity, které nezahrnují rotační nebo kroutivé síly. U závažnějších případů bude rehabilitace zahájena později v závislosti na průběhu léčby.
Váš lékař nebo fyzioterapeut může doporučit na několik týdnů používat stahovací obvaz nebo kineziologické tejpy. Fyzioterapeuti také obvykle doporučují speciální cvičení, která vám pomohou se uzdravit. Léčbu lze také urychlit pomocí rázové vlny ve spolupráci s fyzioterapeutem. [19, 20, 21]
Zdroje: specialtyorthony.com, nhs.uk, fyzioterra.cz, fyzioprozivot.cz, fyziosvet.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, urmc.rochester.edu, upmc.com, healthdirect.gov.au, medanta.org, orthoinfo.aaos.org, my.clevelandclinic.org, mercy.com