Vybavení lékárničky a běžně užívané léky
Příruční lékárnička patří k nezbytnostem každého správného cestovatele. Určitě se vám už někdy stalo, že jste se během dovolené nebo výletu do přírody odřeli či pořezali, přehnali jste to s pobytem na sluníčku nebo vás prostě v cizině postihly nepříjemné zažívací obtíže. Právě pro takové případy se vyplatí si před odjezdem na dovolenou připravit cestovní lékárničku a zkontrolovat, že obsahuje vše potřebné.
Na co myslet při vybavování lékárničky?
- Jak dlouhou dovolenou plánujete
- Počet osob, které s vámi cestují
- Kdo cestuje (děti, těhotné ženy, starší lidé)
- Dostupnost lékařské péče v místě vašeho pobytu
Pokud plánujete delší cestu, je dobré navštívit ošetřujícího lékaře a zkonzultovat s ním, jaké konkrétní druhy léčiv by se vám mohly hodit. Také byste neměli zapomenout zkontrolovat před odjezdem datum spotřeby všech přípravků, které si berete s sebou.
Kromě toho je třeba myslet na to, že i během dovolené musíte brát léky, které dlouhodobě užíváte doma. Takové medikamenty je dobré mít vždy po ruce, proto si je raději v originálním obalu zabalte do příručního zavazadla (nejlépe také s potvrzením od lékaře, že je musíte pravidelně užívat). Někdy se totiž může stát, že se odbavený kufr po cestě ztratí nebo ho v případě potřeby nebudete mít zrovna u sebe.
První pomoc při úrazech
Nezáleží na tom, jakou destinaci jste si pro svou dovolenou vybrali, k menšímu či většímu úrazu totiž můžete přijít kdekoliv. Proto byste nikdy neměli zapomenout na základní vybavení, které vám v takové chvíli může ulevit od potíží nebo vás dokonce zachránit:
- Různé druhy obvazů (elastické obinadlo, sterilní gáza…)
- Náplasti (obyčejné i voděodolné)
- Trojcípý šátek
- Desinfekce
- Mast na infikované rány (Framykoin)
- Nůžky, pinzeta a teploměr
Léky proti bolesti a teplotě
Cestování může být pro lidský organismus velmi náročné. Není proto výjimkou, že vás během dlouhé cesty rozbolí hlava, u dětí se po dni plném sluníčka a koupání projeví únava a horečka, nebo se po celodenním výletě vrátíte na pokoj s bolestí kloubů. V lékárničce by proto neměly chybět léky, které vám v takovém případě uleví.
Můžete zvolit například:
- Paralen
- Ibalgin
- Ibalgin krém
- Panadol
- Acylpyrin
- Aspirin
Na bolest svalů a kloubů se někdy používá Nalgesin a do lékárničky můžete přidat také Veral či Voltaren (mast i tablety). Lidé, kteří trpí na migrény, by si měli s sebou na dovolenou přibalit léky, na něž jsou zvyklí. Pokud ženy během dovolené očekávají příchod menstruace, mohou si vzít také medikamenty, které zamezí nepříjemnému průběhu a uleví při bolestivých křečích (například Spasmopan nebo Algifen).
Léky proti nevolnosti a zažívacím obtížím
Odlišné stravovací návyky, podivné kulinářské speciality nebo prostě jídlo, které vám po dlouhém cestování nesedne. To vše vás může během dovolené nepříjemně potrápit. Proto byste si rozhodně neměli zapomenout léky proti nevolnosti a zažívacím problémům.
Mezi nejčastější cestovatelské zdravotní potíže patří samozřejmě průjem. Při střevní chřipce pomáhá například živočišné uhlí, které byste rozhodně měli mít v kufru při cestě do exotických destinací. Dobré je také zvýšit příjem tekutin, pro jistotu na nějakou dobu omezit místní speciality a zvolit raději dietu.
Mezi nejznámější léky na průjem patří:
- Smecta
- Endiaron
- Imodium
- Ercefuryl
Před cestou do Asie či Afriky lékaři doporučují zvážit také užívání probiotik, které vám mohou pomoci lépe zvládnout přechod na pro Evropany netradiční stravu. Preventivně proto můžete nasadit například Enterol, Biopron Travel nebo Salutil.
Během dovolené vás může nepříjemně zaskočit i opačný problém. Zácpa sice nebývá u výletníků tak častá, může se ale projevit třeba kvůli stresu z dlouhého cestování. Po příjezdu do vysněné destinace pak člověk pociťuje silné bolesti břicha a nedokáže se několik dní vyprázdnit. Pro takové případy se hodí třeba tablety proti zácpě nebo kapky Guttalax.
Přípravky, které chrání před slunečním zářením
Jelikož mezi nejoblíbenější činnosti výletníků patří opalování, nikdy byste neměli zapomínat na přípravky, které ochrání vaši kůži před nebezpečnými slunečními paprsky. Abyste zabránili spáleninám, přibalte si kromě pokrývky hlavy také opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem. Mazat byste se měli pravidelně, a to hlavně v oblasti obličeje, krku, ramen, nártů a dalších citlivějších míst.
I přes veškerá varování to spousta lidí s opalováním na dovolené nakonec přežene. Pokožka poté nepříjemně pálí, zarudne a mohou se objevit také menší či větší puchýře. Na spálená místa můžete použít například Panthenol (sprej či krém), který příjemně chladí, nebo také mast Calcium pantothenicum.
Ochrana před nebezpečným hmyzem
V žádné cestovní lékárničce by neměly chybět také prostředky, které chrání člověka před útokem hmyzu. Může se jednat třeba o běžné repelenty, jako je Off nebo repelentní Indulona. Pokud se však chystáte do vzdálenějších krajin, budete potřebovat účinnější přípravky. Například při cestě do rizikových oblastí Asie byste měli volit repelenty s vysokým obsahem DEET (diethyltoluamid), což je látka, která chrání proti komárům, klíšťatům a dalším otravným škůdcům.
Před nákupem vhodných repelentů je dobré poradit se s lékařem. Přípravky se totiž aplikují přímo na kůži nebo na oděv a často nejsou vhodné pro malé děti. U těch se buď používají repelenty s menším obsahem účinné látky, nebo se nesmí nanášet na větší množství kůže.
Pokud se chystáte do země, kde je vyšší prevalence malárie, můžete s sebou přibalit také antimalarika. Jejich užívání však pokaždé důsledně konzultujte s ošetřujícím lékařem.
Léky proti alergiím
Alergici bývají většinou na různé letní obtíže připraveni, rozhodně by si ale neměli zapomenout své standardní léky na alergii. Nepříjemná reakce se však někdy může objevit také u pacientů, kteří se s něčím takovým dosud nesetkali. Do cestovní lékárničky se proto vyplatí přibalit také přípravky, které dokáží zklidnit alergickou reakci (například při poštípání hmyzem) a zamezí akutním alergickým projevům.
Vhodné léky proti alergii:
- Zyrtec
- Xyzal
- Claritine
- Zodac
- Dithiaden
- Octanová mast
Na zklidnění postižené pokožky po poštípání hmyzem se dobře hodí také Fenistil gel, který má protialergický účinek. Kromě toho, že příjemně chladí, dokáže také zmírnit nepříjemné svědění a otoky a můžete ho použít i k léčbě mírných povrchových spálenin.
Další vhodné přípravky
Ačkoliv v létě teploty závratně stoupají a počasí venku může být tropické, mnozí z nás se ani během dovolené nevyhnou nachlazení. Na vině je často všudypřítomná klimatizace, která sice může lidem zpříjemnit spánek nebo dlouhou cestu, zároveň však napomáhá vysušování nosní sliznice. Pokud se u vás projeví rýma, bolesti v krku, kašel nebo zvýšená teplota, hodit se vám mohou například:
- Nosní kapky (Olynth, Nasivin)
- Pastilky nebo roztoky proti bolestem v krku (Septolete, Orofar)
- Léky usnadňující vykašlávání (Erdomed, Mucosolvan)
- Léky proti horečce (Paralen, Ibalgin)
Jestliže se chystáte do oblastí, kde je lékařská péče značně omezená, vyplatí se přibalit do kufru také antibiotika. Jejich užití však pokaždé dobře proberte se svým ošetřujícím lékařem. Ten vám dokáže nejlépe poradit, jaké konkrétní přípravky je vhodné vzít s sebou, ale také bude znát jejich vedlejší účinky.
Další medikamenty na cesty:
- Léky proti cestovní nevolnosti (Kinedryl)
- Kapky do očí (případně mast)
- Krém nebo čípky, které působí proti mykózám
- Léky proti nespavosti (Diazepam, Lexaurin)
- Balzám na popraskané rty a přípravky proti oparům
- Přípravky na desinfekci vody