Kontryhel obecný je známý pro své hojivé účinky. Vyrábí se z něj masti i čajové směsi

přidejte názor
Autor: Depositphotos.com/Scis65

Ty nejméně nápadné bylinky bývají z hlediska jejich vlastností mnohdy nejvíce hodnotné. Jednou z nich je i kontryhel obecný. Tato běžně se vyskytující, nevýrazná léčivka je pokladem tradiční medicíny. Kromě toho, že ji využijí dámy při menstruačních bolestech, se z ní vyrábí i přípravky na podporu hojení ran či k léčbě různých kožních potíží.

Co je kontryhel?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je kontryhel?
  2. Botanická charakteristika
  3. Kontryhel obecný
  4. Výskyt a rozšíření
  5. Obsažené látky
  6. Jaké má kontryhel účinky na zdraví?
  7. Použití kontryhele

Kontryhel (Alchemilla) představuje rod rostlin z čeledi růžovitých (Rosaceae), který zahrnuje několik desítek druhů. Rostliny kontryhele jsou známé především pro své pozitivní účinky na zdraví a často se proto používají v lidovém léčitelství. Jedná se o trvalky a vzácněji i polokeře, které jsou rozšířené nejen v Evropě, ale také v Asii, Africe, Grónsku, Kanadě a roztroušeně i v USA nebo v Austrálii.

V alternativní medicíně se kontryhel tradičně používá pro své protizánětlivé a hojivé účinky. Nejčastěji se z něj připravují čaje nebo odvary, které se používají na podporu léčby různých gynekologických problémů, trávicích potíží nebo zánětů. Některé druhy kontryhele se používají k zevní aplikaci na rány a kožní problémy.

V německém jazyce se kontryhel nazývá Frauenmantel a v angličtině Lady’s mantle, což obojí v překladu znamená dámský plášť. Toto pojmenování může napovědět, že jeho léčivé účinky se týkají především ženských potíží. Zároveň je tato rostlina v lidové slovesnosti spojována s panenkou Marií a můžete ji znát také pod názvy alchemilka, arcisléz, bylina alchymistů, divý muškát, husí drápky, kloboučky, kontrhal, lví stopa nebo třeba nebeská rosa.

Druhy kontryhele

Kontryhel je známý svou variabilitou, přičemž jednotlivé druhy mohou mít různé morfologické znaky a mohou se mezi sebou vzájemně křížit. V České republice se tak vyskytuje poměrně dost druhů a poddruhů této rostliny, které ale mnohdy není úplně snadné od sebe odlišit. Mezi ty nejběžnější z nich patří například následující zástupci:

  • kontryhel ostrolaločný/obecný (Alchemilla vulgaris),
  • kontryhel měkký (Alchemilla mollis),
  • kontryhel vlasatý (Alchemilla crinita),
  • kontryhel pastvinný (Alchemilla monticola),
  • kontryhel lysý (Alchemilla glabra),
  • kontryhel třpytivý (Alchemilla micans),
  • kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora). [1, 2, 3, 45]

Botanická charakteristika

Rostliny kontryhele disponují 10 až 70 cm dlouhými kvetoucími lodyhami, které mohou být jak lysé, tak i hustě chlupaté v závislosti na konkrétním druhu byliny. Mají krátký, plazivý oddenek, dlanitolaločné až dlanitoklané listy tvořící přízemní růžici a palisty, které jsou na bázi srostlé v pochvu a částečně přirostlé k řapíku.

Květenství tvoří hrozen vrcholíků, které se skládají z malých, do svazků smotaných vijanů. Květy rostliny mají žlutou nebo zelenou barvu a bývají 4četné se zřetelným kalíškem, proti jehož cípům jsou nasazené tyčinky. Koruna zcela chybí a u druhů vyskytujících se v České republice se zpravidla nachází jeden semeník, zatímco u mimoevropských zástupců mohou mít rostliny až 12 semeníků.

Plodem kontryhele je drobná, většinou vejcovitá nažka, která bývá lehce zploštělá, hladká, slabě kýlnatá na hřbetní části a obvykle lehce vyčnívá z tenké češule. Rostlina se rozmnožuje převážně apomikticky, čili nepohlavně prostřednictvím semen, která představují genetickou kopii mateřské rostliny. [6, 7, 8]

Kontryhel obecný

Jedním z vůbec nejhojnějších a nejznámějších druhů kontryhele u nás je Alchemilla vulgaris. V odborných zdrojích tohoto zástupce najdete spíše pod názvem kontryhel ostrolaločný, nicméně mezi lidmi i v některých publikacích se setkáte i s pojmenováním kontryhel obecný. Zároveň byl ještě donedávna označován latinsky jako Alchemilla acutiloba, tudíž i na tento název lze v některých zdrojích narazit.

Rostlina dorůstá do výšky 10 až 50 cm a má charakteristický vzhled s přízemní růžicí listů a stonky, které jsou často poléhavé až vystoupavé. Její květy jsou drobné, žlutozelené a uspořádané v bohatých květenstvích. Objevují se od května do září, přičemž každý květ má čtyři kališní lístky a je oboupohlavný. Květy nejsou příliš nápadné, ale přitahují opylovače díky svému množství a umístění ve vrcholových květenstvích.

Listy kontryhele obecného jsou střídavé, okrouhlé až ledvinité a dlanitě laločnaté s jemným ochlupením. Mají výrazné zubaté okraje a na jejich povrchu se často tvoří drobné kapky vody, které připomínají rosu. Tyto kapky vznikají díky procesu zvanému gutace a jsou jedním z charakteristických rysů této rostliny. [9, 10, 11, 12]

Výskyt a rozšíření

V Evropě je kontryhel obecný velmi rozšířený a lze ho najít téměř ve všech zemích. Roste od nížin až po horské oblasti. Najdeme ho ve Velké Británii, Skandinávii, střední Evropě (včetně České republiky, Slovenska, Německa, Polska), jižní Evropě (Španělsko, Itálie, Balkánský poloostrov) a východní Evropě (Rusko, Ukrajina). Ve vyšších nadmořských výškách se objevuje až do alpinských zón, kde odolává chladnějšímu klimatu.

Chmel otáčivý se používá pro výrobu piva. Má ale i řadu zdravotních benefitů
Přečtěte si také:

Chmel otáčivý se používá pro výrobu piva. Má ale i řadu zdravotních benefitů

Tato rostlina preferuje vlhké a humózní půdy, a proto ji najdeme často na vlhkých loukách, pastvinách, březích vodních toků, v příkopech, na okrajích lesů a v horských oblastech. Vyhýbá se suchým a extrémně kyselým půdám a je schopna růst jak na slunných místech, tak i v polostínu. Díky své schopnosti přizpůsobit se různým podmínkám je kontryhel obecný velmi odolný a může prosperovat i v méně příznivých podmínkách. [13, 14, 15]

Obsažené látky

Kontryhel obecný obsahuje řadu prospěšných látek, mezi které se řadí například fenolové sloučeniny, jako je kyselina gallová, kávová, ellagová a katechiny, jež přispívají k jeho silným antioxidačním vlastnostem. Rostlina je zároveň bohatá na třísloviny a dále se v ní nacházejí také některé flavonoidy, zejména quercetin, hesperidin a rutin. [16, 17, 18, 19]

Jaké má kontryhel účinky na zdraví?

Tato léčivá bylina se dlouhodobě používá v tradiční medicíně, především v Evropě. Uplatnění nachází zejména při léčbě menstruačních potíží, jako jsou bolestivé menstruace nebo nepravidelný menstruační cyklus. Díky svým stahujícím a protizánětlivým vlastnostem může kontryhel pomoci zmírnit křeče a záněty a je rovněž užíván při nadměrném menstruačním krvácení a problémech spojených s menopauzou.

Mimoto má tato léčivka údajně také pozitivní účinky na trávicí systém. Obsahuje třísloviny, které mají stahující a protizánětlivý účinek na sliznice trávicího traktu. Proto se produkty obsahující kontryhel používají při léčbě průjmů, zánětů střev a dalších trávicích potíží. Pití čaje z kontryhele pak může také napomoci uklidnit podrážděný žaludek.

Jaké kontryhelové produkty užíváte?

Jako jeden z hlavních zdravotních benefitů kontryhelu obecného se pak uvádí i schopnost hojení ran. Vědecké výzkumy naznačují, že některé látky přítomné v této rostlině údajně podporují růst epiteliálních a myofibroblastových buněk, snižují průměr lézí a urychlují reepitelizaci a syntézu kolagenu.

Kromě toho kontryhel obsahuje také vysoké hladiny fenolických sloučenin, které mají přispívat k silné antioxidační aktivitě. Výtažky z rostliny byly vědecky pečlivě zkoumány a prokázalo se, že vykazují významné protizánětlivé vlastnosti, jež jsou prospěšné při léčbě různých zdravotních stavů, včetně tepelného stresu u zvířat.

Některé zdroje pak zmiňují i cytotoxické účinky proti různým rakovinným buněčným liniím, včetně buněk rakoviny prsu, prostaty a kolorektálního karcinomu. Tyto široké možnosti použití činí z kontryhele obecného velmi ceněnou rostlinu v tradiční medicíně a moderním bylinkářství. Jeho použití je však vždy vhodné konzultovat s lékařem, zejména pokud jde o dlouhodobé užívání nebo kombinaci s jinými léky. [20, 21, 22, 23, 24, 25]

Použití kontryhele

Jelikož se jedná o velmi všestrannou léčivku, používá se kontryhel v mnoha různých podobách. Nejčastěji se užívá ve formě čaje. Ten se připravuje ze sušených listů a popíjí se především při menstruačních potížích či trávicích problémech. Dále se můžete běžně setkat také s tinkturou z kontryhele, což je koncentrovaný extrakt získaný macerací byliny v alkoholu.

Kvíz: Znáte účinky léčivých bylin?

Vařením sušených nebo čerstvých listů rostliny ve vodě je možné zase připravit odvar z kontryhele. Ten je určen jak pro vnitřní užití (např. při zažívacích potížích), tak pro vnější aplikaci na podporu hojení ran či ekzémů. Běžně se přitom přidává i do koupelí pro zklidnění pokožky a podpůrné hojení drobných kožních problémů.

Pro jeho hojivé a protizánětlivé účinky se můžete navíc setkat také s kontryhelovými mastmi, krémy či obklady. Méně časté jsou pak sirupy z kontryhele, nicméně i ty je možné z této bylinky připravit. Uplatňují se zejména pro zklidnění zažívacího traktu, ale je možné použít je také při léčbě kašle a nachlazení. [26, 27, 28]

Zdroje: pladias.cz, botany.cz, kvetenacr.cz, biolib.cz, bylinkyprovsechny.cz, totallywilduk.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, researchgate.net, worldfloraonline.org, pubs.rsc.org, mdpi.com, onlinelibrary.wiley.com, sciencedirect.com, hetkleinstehuis.nl, rxlist.com

Jak vypadá kontryhel obecný?
Kontryhel obecný je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 10 až 50 cm. Má charakteristické přízemní růžice listů, které jsou dlanitě laločnaté a okrouhle ledvinité, často pokryté jemným ochlupením. Stonky bývají poléhavé až vystoupavé a nesou drobné, žlutozelené květy uspořádané v bohatých vrcholových květenstvích.
Kde kontryhel obecný roste?
Kontryhel roste na vlhkých loukách, pastvinách, březích vodních toků a na okrajích lesů, kde preferuje humózní a vlhčí půdy. Tuto nenápadnou bylinu lze najít v celé Evropě, včetně České republiky, ale také v některých částech Asie a Severní Ameriky. Daří se jí od nížin až po horské oblasti, včetně alpinských zón, což svědčí o její značné přizpůsobivosti různým klimatickým a půdním podmínkám.
Jak se kontryhel používá?
Kontryhel se hojně využívá v lidovém léčitelství pro své pozitivní účinky na zdraví. Nejčastěji se z něj připravuje čaj, tinktura, masti a krémy nebo odvar, který lze použít buď vnitřně, nebo k vnější aplikaci. Rostlina pomáhá ulevit od menstruačních bolestí, podporuje hojení ran a užívá se také při zažívacích potížích.
  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?