Od 1. července pacient může očekávat pohyb doplatků nahoru i dolů za některé léky
„Není tomu tak. V každé lékové skupině skutečně je nejméně jeden lék, který je vždy hrazen ze zdravotního pojištění a pacienti tedy nemusí mít z tohoto pohledu žádnou obavu,“ řekla v pondělí Katarina Bartíková, ředitelka odboru farmacie ministerstva zdravotnictví.
Jí oponuje Josef Suchopár ze společnosti Infopharm, který v 90. letech byl náměstkem ministra zdravotnictví právě pro lékovou agendu. „V tuto chvíli skutečně ve 23 ze 300 lékových skupin nejsou uvedeny léky plně hrazené.“ Dodal, že „z tohoto pohledu je velká otázka, zda je nová vyhláška v souladu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění“.
Uvedl, že například u tzv. statinů, což jsou léky, které se používají při léčbě cholesterolu a léčí se jimi asi 300 tisíc pacientů, nová léková vyhláška nestanoví plnou úhradu žádnému z léčivých přípravků, které statiny obsahují. Bartíková ale oponuje: „Čtyři přípravky jsou plně hrazeny.“
V čem je rozpor
Zakopaný pes může být v tzv. dohodnutých cenách. Docent Karel Němeček ze Všeobecné zdravotní pojišťovny vysvětlil, že „nový číselník léků, který vychází z vyhlášky, bude k 1. červenci bez tzv. dohodnutých cen“. To jsou ceny, které ministerstvo dohodlo s výrobci a znamenají, že ti sníží cenu svého léku tak, aby se vešla do plné úhrady.
Od 1. srpna vyjde nový číselník, kde už tyto dohodnuté ceny budou. Proč však mají být dva číselníky k jedné vyhlášce a časově se opožďovat? Němeček tvrdí, že „ministerstvo dalo vyhlášku VZP pozdě, a tak nebylo možné dohodnuté ceny do číselníku k 1. červenci promítnout“. Ministerstvo ale zase oponuje tím, že na to bylo dost času a VZP to udělat mohla.
Běžné léky ceny nemění
Od 1. července pacient může očekávat pohyb doplatků nahoru i dolů za některé léky. Celkově by neměl doplácet víc než nyní. Ceny základních léků, jako například paralenu, acylpyrinu nebo ibalginu, se nemění.
Odborníci ale nejsou ještě schopni říci, jestli za některý lék pacient doplatí víc než dosud, a to proto, že firmy pod tlakem nové vyhlášky snižují ceny svých léků. Celkově by se výdaje na léky hrazené ze zdravotního pojištění měly od července snížit o 1,7 miliardy. Úspora jde na vrub právě výrobců léčiv.
Bartíková znovu upozornila, že pokud by pacient potřeboval lék s doplatkem, protože podobný bez doplatku špatně snáší, může se lékař obrátit na revizního lékaře zdravotní pojišťovny, který výjimku povolí a pacient pak nebude doplácet nic.
Právo