Píchání u srdce může mít mnoho příčin. Kdy je dobré mít se na pozoru?

24. 2. 2023 9:00
6 nových názorů

Píchání u srdce patří mezi zdravotní obtíže, které během života zažije téměř každý z nás. Ačkoliv jakákoliv bolest na hrudi člověka často vyleká, většinou se nejedná o žádný závažnější stav a jen zřídkakdy jde o problém se samotným srdečním svalem. Na vině spíše bývají nervosvalové poruchy, uskřípnutí hrudního nervu či funkční blok páteře. Vždy je ovšem dobré pro jistotu vyhledat lékaře.

Jak se píchání u srdce projevuje?

Lidé, kteří zaznamenali občasné píchání u srdce, tento problém popisují jako ostrou bodavou bolest, jež obvykle působí krátkodobě a poté rychle odezní. Někdy pak tento stav dokonce připodobňují také k bodání nožem a zároveň pociťují i další obtíže, jako je mravenčení horních a dolních končetin, bolest levé ruky či bolest v oblasti žeber, krku nebo zad.

Na které problémy si lidé nejčastěji stěžují?

 • píchání u srdce při nádechu,
 • píchání u srdce při dýchání obecně,
 • píchání u srdce a bolest levé ruky,
 • brnění končetin a píchání u srdce,
 • časté píchání u srdce od zad,
 • píchání u srdce od krční páteře,
 • píchání u srdce v těhotenství,
 • bodavá bolest pod levým prsem.

Píchání u srdce při dýchání nebo běžných činnostech dokáže člověka pořádně znepokojit. Mnozí lidé se totiž obávají, že by se mohlo jednat o infarkt myokardu nebo nějaké závažné srdeční onemocnění a okamžitě proto začínají panikařit. Jiní naopak i při déletrvající bolesti na hrudi vyčkávají a místo aby navštívili svého lékaře, doufají, že problémy časem samy odezní.

Nepříjemné píchání ovšem může mít celou řadu různých příčin, které nemusí se srdcem vůbec souviset. Vždy zde záleží na tom, jestli se člověk potýká s nějakým dalším onemocněním, kde přesně bolest pociťuje, jaká je její intenzita a zda se jedná o dlouhotrvající obtíže, nebo se bodání u srdce objevilo pouze jednorázově. [1, 2, 34]

Píchání u srdce: příčiny

Co způsobuje píchání u srdce? Pokud vás trápí občasná bodavá bolest, měli byste vědět, že tento nepříjemný tlak na levé straně hrudníku většinou nezpůsobuje samotný srdeční sval ani jeho onemocnění. Na vině naopak často bývají různé nervosvalové poruchy, stres či jiné choroby.

Nervosvalové poruchy

Píchání u srdce je nejčastěji způsobeno různými nervosvalovými poruchami, jako je například poškození a uskřípnutí některého z hrudních nervů nebo funkční blok páteře. V takovém případě si pacienti stěžují také na brnění horních končetin, bolest levé ruky či mravenčení v prstech.

Bodavá bolest v levé části hrudníku, která je způsobena nervosvalovými problémy, obvykle vzniká bez závislosti na fyzické námaze a zhoršuje se v určitých polohách (například při ležení či při předklonu). Bolest na srdci v tomto případe sice nebývá spojena s dušností, ale pokud se jedná o uskřípnutí některého hrudního nervu, může být citelnější při nádechu.

Mezižeberní myalgie

Bodavá bolest v levé části hrudi často pochází přímo z oblasti žeber a ze svalů, které se nacházejí mezi nimi, což se označuje také jako mezižeberní myalgie. Ta ovšem představuje spíše pocitovou nepříjemnost, která pacienty nijak výrazně neohrožuje.

Mezižeberní myalgie může být způsobena virální infekcí svalů nebo také jejich opakovaným zatěžováním a namáháním (například při zvedání těžkých věcí či při sportu). Někdy si však pacient žádnou zjevnou vnější příčinu neuvědomuje. Dobrou zprávou ovšem je, že tento píchání u srdce v tomto případě obvykle sám po čase vymizí. Pokud se ovšem úleva nedostaví, je načase vyhledat lékaře.

Kostochondritida

Pokud jde o píchání u srdce, na vině může být také kostochondritida neboli zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost. Bolest se v tomto případě vyskytuje na levé straně hrudníku. Pacienty rovněž trápí zhoršující se tupá bolest u srdce při nádechu hlubokého rázu anebo při kašli. Kostochondritida většinou nemá jasnou příčinu, ale může být způsobena třeba poraněním hrudníku, přílišnou tělesnou námahou, infekcí kloubů nebo také specifickými obtížemi, jako je osteoartritida či revmatoidní artritida.

Stres a úzkostné poruchy

Když je člověk ve stresu, dochází ke změnám napětí v jeho svalech, a to především v krku a v oblasti ramen. To následně může vést k zablokování páteře, což pacientům způsobuje nepříjemnou bolest u srdce. U lidí s úzkostnými neurotickými poruchami mohou píchání u srdce či obecně bolest na levé straně hrudníku způsobit také různé stresující myšlenky a panické ataky.

Labilní psychický stav pacientů totiž vyvolává nebo zhoršuje také fyzické obtíže. Mezi ty patří kromě píchání u srdce také dušnost, závratě či motání hlavy, silné pocení, třes, celková slabost, mravenčení končetin, zvýšení tepové frekvence, napětí ve svalech nebo třeba nevolnost a pocit na zalknutí.

Další možné příčiny píchání na hrudi:

 • naražená či zlomená žebra,
 • refluxní choroba jícnu,
 • onemocnění plic,
 • zánět žlučníku či žlučníkové kameny,
 • zánět slinivky (pankreatitida),
 • choroby srdce a oběhové soustavy. [5, 6, 7, 8, 9]

Jak poznat infarkt myokardu?

Lidé se nejvíce obávají toho, že pokud se objeví píchání na hrudi u srdce anebo bolest srdce, jedná se o infarkt myokardu. Jestliže se však opravdu jedná o bolest v levé části hrudníku, tuto příčinu můžeme s největší pravděpodobností vyloučit. Při problémech se srdcem totiž lidé pociťují tlak spíše v centrální oblasti hrudi a zároveň se většinou jedná o tupou bolest spojenou s nepříjemným pálením.

Infarkt myokardu může být smrtelný. Jak rozpoznat příznaky u žen a u mužů?
Přečtěte si také:

Infarkt myokardu může být smrtelný. Jak rozpoznat příznaky u žen a u mužů?

Zatímco při píchání u srdce bolest většinou rychle odezní (nejpozději do několika minut), v případě infarktu naopak přetrvává delší dobu. Při nádechu ani výdechu se nemění a může vystřelovat také do čelisti, ramene, krku, třísel, zad či podbřišku.

Okamžitou lékařskou pomoc byste měli kontaktovat v případě, že bolest přetrvává více než několik minut nebo se kromě píchání u srdce současně projeví i některý z následujících příznaků:

 • nevolnost a zvracení,
 • silné pocení,
 • silná únava a dušnost,
 • závrať a motání hlavy,
 • potíže s dýcháním,
 • vystřelování bolesti do dalších částí těla,
 • velice rychlé bušení srdce. [10, 11, 12, 13, 14, 15]

Prodělal někdo z vašich blízkých infarkt myokardu?

Diagnostika píchání u srdce

Pokud vás trápí déletrvající píchání u srdce či bolest srdce, je vhodné raději vyhledat lékaře, který dokáže zjistit přesnou příčinu vašich obtíží. Základem pro odhalení správné diagnózy je rozhovor s pacientem, kdy se lékař soustředí na to, jaký typ bolesti pacienta trápí, při jakých příležitostech se objevuje a zda s ní souvisí i jiné zdravotní obtíže.

Co se týče následného fyzikálního vyšetření, to obvykle sestává z měření tělesné teploty (aby bylo možné vyloučit zánět) a kontroly hrudníku pohmatem. Jestliže je možné vyvolat bolest pouhým dotekem, je velice pravděpodobné, že na vině je nervosvalová příčina.

Dále se obvykle provádí také vyšetření EKG, díky kterému je možné vyloučit závažnější příčiny bolesti na hrudi, jako je infarkt, angina pectoris či plicní embolie. Kromě toho je možné přistoupit také k odběrům krve, CRP testu nebo také rentgenu hrudníku a hrudní i krční páteře. Ten lékařům pomůže vyloučit choroby plic, ale zároveň může také prokázat různé poruchy páteře. [16, 17, 18, 19]

Léčba

Jak se zbavit píchání u srdce? Jestliže se opravdu jedná o potíže nervosvalového původu, lékař pacienta obvykle odešle na neurologické či rehabilitační oddělení. Co se týče terapie, ta většinou spočívá v zavedení určitých režimových opatření a speciálního rehabilitačního cvičení. Někdy ovšem lékaři mohou doporučit také léky proti bolesti a na uvolnění svalového napětí.

Kromě toho je vhodné uvažovat také o cvicích pro zpevnění páteře a zádových svalů. Mezi oblíbené alternativy patří v dnešní době třeba pilates nebo jóga. Ideální je ovšem cvičit pod dohledem zkušeného trenéra či trenérky, kteří přesně vědí, jak na to. V případě, že je příčinou píchání u srdce stres či panická ataka, se někdy pacientům předepisují také antidepresiva.

Pokud se ovšem jedná o zánět nebo některé ze závažnějších onemocnění, je potřeba, aby lékař pacientovi doporučil vhodnou léčbu zaměřenou na konkrétní příčinu. Někdy je nutná také hospitalizace. [20, 21, 22, 23, 24]

Zdroje: cs.medlicker.com, stefajir.cz, nzip.cz, pediatriepropraxi.cz, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com, bettehealth.vic.gov.au, healthline.com, health.clevelandclinic.org, cdc.gov, webmd.com

Jak se píchání u srdce projevuje? 
Píchání u srdce se projevuje jako ostrá bodavá bolest, která obvykle působí krátkodobě a poté rychle odezní. Někteří pacienti tento stav připodobňují také k bodání nožem a zároveň pociťují i další obtíže, jako je mravenčení horních a dolních končetin, bolest levé ruky či bolest v oblasti žeber, krku nebo zad. 
Jaké má píchání u srdce příčiny?
Píchání u srdce paradoxně zpravidla nezpůsobuje samotný srdeční sval ani jeho onemocnění. Na vině naopak často bývají různé nervosvalové poruchy, stres či jiné choroby. Může se jednat například o poškození a uskřípnutí některého z hrudních nervů nebo funkční blok páteře. Bodavá bolest v levé části hrudi často pochází přímo z oblasti žeber a ze svalů, které se nacházejí mezi nimi. Na vině může být také kostochondritida neboli zánět chrupavky spojující žebra a hrudní kost. 
Jak poznat infarkt myokardu? 
V případě infarktu se většinou jedná o tupou bolest, kterou mnohdy doprovází nepříjemné pálení. Bolest se navíc zpravidla nachází v centrální oblasti hrudi a přetrvává po delší dobu. Při nádechu ani výdechu se nemění a může vystřelovat také do čelisti, ramene, krku, třísel, zad či podbřišku. Okamžitou lékařskou pomoc byste měli přivolat v případě, že bolest přetrvává více než několik minut nebo se kromě píchání u srdce současně projeví například nevolnost, zvracení, pocení, únava, dušnost, závrať či velmi rychlé bušení srdce. 
Jak se zbavit píchání u srdce? 
Pokud se jedná o potíže nervosvalového charakteru, je pacient lékařem poslán na neurologické či rehabilitační oddělení. Terapie pak většinou spočívá v zavedení určitých režimových opatření a speciálním rehabilitačním cvičení. Někdy ovšem lékaři mohou doporučit také léky proti bolesti a na uvolnění svalového napětí. Kromě toho je vhodné uvažovat také o cvicích pro zpevnění páteře a zádových svalů. Pokud se ovšem jedná o zánět nebo některé ze závažnějších onemocnění, je potřeba, aby lékař pacientovi doporučil vhodnou léčbu zaměřenou na konkrétní příčinu.
Michal (neregistrovaný)

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, mívám tyto problémy, zrovna dnes celý den pociťuji nepříjemné píchání v oblasti pod levým prsem. Začalo mi ty problémy před necelým rokem tím že mě začalo vynechávat srdce 14 dní v kuse a do toho se později přidala aritmie. Sedím v klidu a srdce se rozjede jak o závod a silně, až je to nepříjemné a cítím se jak kdybych málo dýchal, málo vzduchu. To vynechávání má někdy délku až o dva tepy a vždy cítím jak kdyby srdce zvejklo, či jak to popsat. Byl jsem s tím na vyšetření, a řekli mi že to je obvyklý kardionález a že jsem v pořádku(ekg+echo­kardio+holtr). Takže nevím co s tím dělat. Po pravdě se to zhoršuje, docela jsem si zvykl na to vynechávání tepu a následné "žvejknuti" srdce, ale na nepříjemné píchání v oblasti levého prsa, pod ním, někdy nad prsem, co je častější a častější, na to si nemohu zvyknout a nevšímat si. Otec je kardiak a ve 30 letech měl svůj první infarkt, má aritmii, a teď mu budou dělat bypass. Můj věk je 33 let, roky dělám těžší práci a od objevení těchto problémů už neudýchám fyzickou zátěž a hned se ozve časté "žvejknuti". Chtěl bych se zeptat, mám donutit (poprosit) svého doktora, aby mi opět udělal nějaké celkové vyšetření, nebo je to opravdu obvykle a jen z toho dělám velblouda. Docela si už nevím rady. Není den, kdy doslova "necítím" srdce. Cítím doslova ten organ v hrudi, pro představu. Nerad bych se ráno probudil "mrtvý". Po pravdě, bych tento problém se srdíčkem nikomu nepřál.

Děkuji za radu a snad nevadí že jsem trocha víc rozepsal svůj problém. Víc informací, víc napoví.
Děkuji a hezký den. Michal

Dobrý den,
dle toho, co popisujete, jste byl téměř dokonale vyšetřen na kardiologii. U Vás se nejspíše o kardiologický problém jednat nebude. Pravděpodobně půjde o psychosomatiku - máte obavy (možná až panické) z toho, že se Vám stane totéž, co Vašemu otci a tím si psychicky navodíte dané příznaky - "žvejknutí", pocit arytmií, ...
Ve Vašem případě doporučuji vyhledat odbornou psychologickou pomoc a pracovat na tom. Zeptejte se Vašeho praktického lékaře na doporučení psychologa v oblasti, kde žijete. Případně existuje spousta online psychologických poraden.
Píchání u srdce by ještě teoreticky mohlo souviset s nějakým "uskříplým nervem" - i vzhledem k tomu, že děláte těžkou práci. V tomto případě bych doporučila vyhledat fyzioterapeuta.
Hodně štěstí!

MUDr. Thai Bao Han (neregistrovaný)
Dobrý den, dojděte na vyšetření k praktickému lékaři, který vás vyšetří dostupnými metodami v jeho ordinaci, případně vás pošle na kardiologii. Pokud máte doma tlakoměr, tak si zkuste opakovaně změřit krevní tlak a zapsané hodnoty doneste k praktikovi.
Jirka (neregistrovaný)

Bolí mě u srdce a také mě včera a předevčírem bolela levá ruka bolí mě srdce asi 10 min. Je to vždy ke konci nádechu takže nedokážu se vlastně plně nadechnout. Jirka

 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?