Plynatost mohou způsobit potraviny s nadýmavým účinkem. Na vině ale bývají i zdravotní potíže

6. 9. 2023 7:30
přidejte názor
plynatost
Autor: Unsplash
plynatost

Nadměrná plynatost může způsobovat stres a úzkost, ale často bývá neškodná. Důvodem obvykle bývá konzumace určitých potravin a nedostatek pohybu, ale někdy se může jednat o příznak nějaké choroby. Ve většině případů pomůže změna stravování a životního stylu. Kdy byste měli vyhledat lékaře?

Co je plynatost?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je plynatost?
  2. Nadýmání a plynatost: příznaky
  3. Nadměrná plynatost: příčiny
  4. Jak uvolnit plynatost střev

Jako plynatost či nadýmání se označuje stav, kdy se v trávicím traktu nachází více plynu, než je běžné, a z těla přes řitní otvor odchází plynů příliš mnoho nebo se to děje velice často. Dospělý člověk vyprodukuje přibližně litr až dva litry plynů denně, z nichž se většina vstřebá. Zbylé plyny jsou pak vyloučeny ven.

Plyn ve střevech se obvykle skládá z kyslíku, dusíku, vodíku, oxidu uhličitého a příležitostně metanu. Plynatost většinou způsobuje konzumace potravin s nadýmavým účinkem, jako je například hrách nebo brokolice, ale někdy může být na vině zdravotní problém, kam patří například celiakie či potravinová alergie. [1, 23]

Nadýmání a plynatost: příznaky

Plynatost jako taková se projevuje únikem střevních plynů z konečníku, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně. Někteří lidé, kteří trpí plynatostí, si také stěžují na nafouknuté břicho. Příznaky nadměrné plynatosti pak mohou zahrnovat:

  • často vycházející plyny,
  • zapáchající plynatost,
  • hlasité „prdění“,
  • nepohodlí v břiše,
  • nafouklé břicho a plynatost.

Bolest břicha a plynatost

Plynatost, kterou provází další nepříjemné projevy, jako jsou bolesti břicha, průjem nebo zácpa, mohou signalizovat zdravotní problém. Pokud se plynatost objevuje příliš často, přetrvává dlouho nebo se objeví další nepříjemné příznaky, měli byste vyhledat lékaře.

Plynatost a bolest zad

Přestože jsou bolesti zad a nadýmání poměrně běžnými jevy a někdy se mohou nezávisle na sobě objevit společně, je dobré navštívit lékaře, pokud přetrvávají déle než několik dní. Mezi běžné příčiny patří:

Nadměrná plynatost: příčiny

Plyn se v těle shromažďuje dvěma hlavními způsoby. Prvním je polykání vzduchu při jídle nebo pití, zejména při konzumaci sycených nápojů, a druhým je shromažďování plynu v trávicím traktu ve chvíli, kdy tělo rozkládá stravu.

Většinou jsou tedy na vině určité potraviny, špatně nastavený jídelníček a nedostatek pohybu, který je pro správný průchod plynů zásadní. Vliv může mít také přejídání se, hltání a mluvení u jídla.

Plynatost po jídle

Z potravin způsobují zvýšenou plynatost především sacharidy. Tuky a proteiny obvykle zapříčiňují plynatost méně, nicméně proteiny mohou způsobit silnější zápach. Mezi potraviny, které zvyšují plynatost, patří zejména:

  • luštěniny,
  • brokolice,
  • kapusta a zelí,
  • chřest,
  • cibule,
  • celá zrna,
  • mléčné výrobky,
  • pšenice a ovesné otruby,
  • kukuřice,
  • jablka, hrušky a švestky.

Prostřednictvím sledování potravin, které jíte, a následných projevů plynatosti můžete lépe odhadnout, které potraviny mohou být příčinou vašich obtíží. Někdy také může být plynatost způsobena užíváním některých léků, například antibiotik, nebo doplňků stravy. Častější je také plynatost v těhotenství.

Trápí vás nafouklé břicho? Na vině může být těhotenství i špatný životní styl
Přečtěte si také:

Trápí vás nafouklé břicho? Na vině může být těhotenství i špatný životní styl

Zdravotní stavy způsobující častou a zapáchající plynatost

Za plynatostí mohou stát i zdravotní problémy, zejména pokud se potýkáte s dlouhodobou plynatostí po každém jídle a bolestmi břicha. Stavy, které mohou způsobit plynatost, zahrnují dočasné zdravotní problémy i chronické zažívací potíže. Konkrétně se může jednat o následující:

Slinivka a plynatost

Lidé s nedostatečnou funkcí slinivky břišní neprodukují dostatek pankreatických enzymů k trávení potravy, což může způsobit příznaky, jako je plynatost. Hlavní příčinou u dospělých bývá chronická pankreatitida a u dětí cystická fibróza. Existují však i další stavy, které mohou vést k tomuto stavu, jako je rakovina nebo cukrovka.

Nadměrná plynatost a rakovina

Nadměrná plynatost může být příznakem rakoviny tlustého střeva a konečníku, nicméně častějšími příznaky bývají bolesti břicha, nevolnost a krvácení z konečníku. Rakovina tlustého střeva však obvykle nezpůsobuje příznaky v raných stádiích. [7, 8, 9, 10, 11]

Trápí vás nadměrná plynatost?

Jak uvolnit plynatost střev

Jednorázově lze tyto obtíže řešit některými léky proti plynatosti, které jsou volně dostupné v lékárnách, nebo případně také probiotiky. Problémy s plynatostí jako takové se ale nejčastěji řeší změnou stravy a také životního stylu. Pokud jsou příčinou nadýmání určité potraviny, měli byste je omezit, nebo dokonce zcela vyřadit.

Neznáte-li příčinu plynatosti, měli byste navštívit lékaře, který provede potřebné testy a na základě vašich příznaků a anamnézy stanoví správnou diagnózu. Následná léčba se dále bude odvíjet od stavu, který plynatost a případně i další obtíže způsobuje. Lékaře byste také měli vyhledat, pokud se objeví tyto příznaky:

Zdravá životospráva

Zdravé trávení začíná v ústech, takže jej podpoříte už tím, že budete jíst pomalu a v klidu, stravu důkladně rozžvýkáte a nebudete mluvit s plnými ústy. 

Pro dobré zažívání je však důležitý především pohyb. Měli byste tedy do své každodenní rutiny zařadit nějakou fyzickou aktivitu, ale pomůže i krátká procházka po jídle. Další tipy, jak se zbavit plynatosti, vypadají následovně:

  • omezte žvýkačky a kouření,
  • vyvarujte se sycených nápojů,
  • nepoužívejte brčka k pití nápojů,
  • zařaďte do jídelníčku více vlákniny,
  • vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem špatně stravitelných sacharidů (potraviny s vysokým obsahem fruktózy),
  • po jídle se na 10 až 15 minut projděte. [12, 13, 14]

Zdroje: verywellhealth.com, healthline.com, cpzp.cz, medicalnewstoday.com, webmd.com, health.harvard.edu, mountsinai.org, betterhealth.vic.gov.au, my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org,

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?