Jaké má astma příznaky?
Co se dozvíte v článku
Zánět dýchacích cest, který se u astmatiků rozvíjí, má za následek celou řadu nepříjemných obtíží. Zužuje průsvit průdušek, ztěžuje nemocným dýchání a vyvolává u pacientů výdechovou dušnost spojenou s hvízdáním nebo pískotem. Neobvyklý pak není ani svíravý pocit na hrudi, který může působit, jako by nemocnému na daném místě ležel kámen.
Astmatický záchvat doprovází stahy hladké svaloviny průdušek, což bývá spojené s tvorbou většího množství vazkého sekretu. Pacienti si následně stěžují na suchý astmatický kašel, který je občas tak silný, že mohou mít pocit nedostatku vzduchu, a bojí se, že by se mohli udusit. Někdy dokonce v plicích vzniká také hlen (nebo hnis), který je velmi těžké vykašlat.
Obtíže se u pacientů mohou objevit prakticky kdykoliv, nejčastěji se ovšem astmatický záchvat rozvíjí v průběhu noci nebo časně zrána. Lehčí záchvaty mohou nemocní zvládnout sami prostřednictvím úlevových léků, těžší případy ovšem vyžadují okamžitou pomoc záchranné služby, jelikož ohrožují pacienta na životě.
Příznaky astmatu:
- ztížené dýchání,
- výdechová dušnost,
- hvízdání při výdechu,
- tlak na hrudi,
- pocit nedostatku vzduchu,
- dráždivý suchý kašel,
- tvorba hlenu nebo hnisu. [1, 2, 3]
Možné komplikace
Zatímco část pacientů v období mezi jednotlivými záchvaty nepociťuje žádné výrazné obtíže, někteří si naopak stěžují na nespecifické symptomy, jako je například neustálé pokašlávání, celková únava nebo třeba snížená výkonnost. Pokud jde o dětské astma, může dojít k obstrukci dýchacích cest, které jsou užší než u dospělých.
Trpí-li pacient zároveň astmatem i alergií, charakteristickým příznakem je například alergická rýma a pocit pálení v očích, přičemž se u pacientů někdy rozvíjí také atopický ekzém. Mezi zdravotní a psychické komplikace, které chronické astma poměrně často doprovází, patří také:
- refluxní choroba jícnu,
- obstrukční spánková apnoe,
- úzkostné poruchy,
- časté střídání nálad.
Exacerbace astmatu
Tímto termínem lékaři označují progresivní zhoršování jednotlivých příznaků astmatu nebo jejich kombinace. K tomu dochází vlivem zvyšování intenzity a frekvence jednotlivých symptomů, když se trvale přítomný zánět v dýchacích cestách začne šířit i během asymptomatického období. Nejvíce přitom bývají postiženi starší lidé nebo kuřáci. [4, 5, 6]
Co zhoršuje astma?
Významným činitelem, který může způsobit rozvoj astmatických komplikací, jsou různé alergeny. Nepříjemné epizody dušnosti a kašle jsou v tomto případě reakcí na inhalaci specifických substancí, které se mohou vyskytovat v přírodě, na pracovišti, ale klidně i v domácím prostředí. Mezi patogeny, které vyvolávají alergickou reakci, patří:
Astmatické obtíže mohou u pacientů vyvolat také některé léky, jako jsou betablokátory s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo třeba nesteroidní antiflogistika. Existuje však i celá řada dalších rizikových faktorů, které mohou situaci výrazně zhoršit a u nemocných způsobit rozvoj projevů astmatu. Sem patří třeba:
- infekce dýchacích cest,
- cigaretový kouř,
- dopravní znečištění a výfukové plyny,
- škodliviny vnějšího prostředí,
- dráždivé chemické látky,
- vdechování příliš chladného vzduchu,
- stres a nadměrná psychická zátěž,
- emoční vypětí a fyzická námaha. [7, 8, 9, 10]
Kdy navštívit lékaře?
Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud vás výše uvedené příznaky omezují v provádění běžných činností, jako je například vaření nebo úklid domácnosti. Lékaře navštivte také, máte-li pocit na omdlení, závratě nebo se nemůžete zbavit přetrvávajícího dráždivého kašle. Stejně tak běžte k doktorovi i v případě, kdy zaznamenáte sípavý zvuk při dýchání a tento jev se nezlepšuje ani zhruba 15 minut po užití léčiv.
I za normálních okolností dobře zvládnuté astma se občas může vymknout kontrole. Pakliže se některé příznaky natolik zhorší, že vám začnou modrat rty, při chůzi nebo mluvení máte abnormální tepovou frekvenci, váš dech je zrychlený a uvedené symptomy nelze žádným způsobem (ani po použití inhalátoru) uklidnit nebo se zhoršují, zavolejte si záchrannou službu. [11, 12]
Zdroje: nhs.uk, mayoclinic.org, nzip.cz, cdc.gov, nhlbi.nih.gov, webmd.com, nationalasthma.org.au, wikiskripta.eu, lung.org