Objevují se u vás ranní nevolnosti a přemýšlíte, zda nejste těhotná? Skutečnou jistotu získáte až po provedení těhotenského testu a potvrzení pozitivního výsledku u gynekologa. První dny po splynutí vajíčka a spermie se zpravidla ještě nic neděje. Příznaky ženy většinou pocítí až ve chvíli, když se vajíčko uhnízdí v děloze. Přesto existují případy kryptického těhotenství, kdy dotyčné nevěděly o těhotenství až do okamžiku porodu.
Co se dozvíte v článku
Kdy a jak dochází k otěhotnění?
V praxi se nad tím člověk možná ani moc nezamýšlí, ale oficiálně se za začátek těhotenství považuje první den poslední menstruace. Ke splynutí vajíčka a spermie, což se označuje jako oplodnění, dochází však přibližně v polovině cyklu, kdy probíhá ovulace. K tomu, aby bylo početí úspěšné, se musí oplodněné vajíčko uhnízdit v děloze.
Teprve v tuto chvíli začíná organismus nastávající maminky produkovat lidský choriový gonadotropin (hCG), podle kterého je možné detekovat počínající těhotenství. Také se mění hladiny estrogenů, progesteronů a jiných hormonů. To má zásadní vliv na fungování celého těla a dotyčná na sobě tak může začít pociťovat symptomy typické pro těhotenství. [1, 2, 3, 4, 5]
Kdy se objeví první příznaky těhotenství?
Zejména maminky, které se snaží o své první děťátko, zajímá, kdy se objeví první příznaky těhotenství. U každé ženy to může být individuální, takže se nedá přesně na den říct, kdy se nějaké symptomy dostaví. Mnohé z nich jsou navíc nespecifické, takže dotyčnou nemusí hned napadnout, že je těhotná.
4. týden těhotenství: příznaky
První dny po otěhotnění ještě většina žen nerozpozná, že se v jejich těle odehrává tak zásadní změna. Proto lze očekávat, že se rané příznaky těhotenství objeví až kolem 4. týdne, kdy už je vajíčko uhnízděné. Patří mezi ně:
- Vynechání menstruace: asi první moment, kdy začne žena vážněji uvažovat o možném otěhotnění, je vynechání měsíčků. Při implantaci blastocysty do výstelky dělohy dochází ke krvácení a špinění, které mohou některé ženy mylně považovat za menstruační.
- Citlivější prsa: nemusí být nutně bolestivá, ale většina žen si stěžuje na nepříjemné pocity pnutí, brnění a zvýšenou citlivost bradavek.
- Únava: od klasické únavy se liší tím, že je opravdu silná až vyčerpávající. Tělo spotřebovává obrovské množství energie na tvorbu placenty a výživu plodu, takže nemusí zbývat dostatek na další tělesné pochody.
- Časté močení: častější potřeba močení je způsobena tím, že se zvyšuje prokrvení pánve a celkově je více krve v oběhu. Ledviny tak musejí filtrovat větší objemy krve, ze které vzniká více moči. Zvětšující se děloha navíc vytváří silný tlak na močový měchýř, takže se může stát, že budete ke konci těhotenství odbíhat na toaletu opravdu často.
- Nevolnost: některé ženy bohužel trápí hodně silné ranní nevolnosti, které mohou být spojeny se zvracením. Tyto potíže někdy přetrvávají po celý první trimestr. Přesná příčina není známa, ale pravděpodobně půjde o důsledek hormonálních změn. [6, 7, 8, 9]
Další projevy těhotenství
- Změny chutí: výrazné hormonální změny vedou u těhotných žen k odlišnému vnímání chutí. Mohou mít zvýšenou potřebu vyhledávat kyselé a sladké pokrmy. Některé také začnou lákat potraviny, které jim dříve vůbec nechutnaly, a naopak získají averzi k dříve oblíbeným.
- Kovová pachuť v ústech: jde o poměrně častý a nepříjemný příznak, který může u některých žen přetrvávat až do porodu.
- Přecitlivělost na pachy: změny se mohou dostavit i ve vnímání vůní a pachů. Maminky někdy popisují, že z výparů z kuchyně či parfému, které jim doposud nevadily, se jim dělá špatně.
- Změny nálad: změny hormonálních hladin mohou vést k větší plačtivosti, podrážděnosti a výkyvům nálad. Pokud má těhotná žena velkou stresovou zátěž, může být ještě více depresivní a úzkostlivá.
- Nadýmání a zácpa: od začátku těhotenství se zpomaluje trávení, což je naprosto normální. Tento mechanismus zajišťuje, že se k vyvíjejícímu miminku dostane dostatek živin. Bohužel to má ale často vedlejší následky v podobě nafouklého břicha a zácpy.
- Ucpaný nos: zvýšené hladiny hormonů a silnější prokrvení někdy vedou k tomu, že nosní sliznice začnou otékat a zároveň jsou vysušené. Těhotná žena to pak může vnímat, jako kdyby ji trápila chronická rýma. [11, 12, 13, 14]
Může probíhat těhotenství bez příznaků?
Každá žena reaguje na těhotenství trochu jinak, takže se někdy může stát, že se v prvním trimestru neobjeví prakticky žádné příznaky. Případně se může dostavit jen mírné pnutí prsou nebo únava. Lehké nespecifické příznaky bývá ještě těžší rozlišit, pokud dotyčná trpí nějakými chronickými zdravotními problémy.
Během těhotenství už nemůže docházet ke klasické menstruaci, i když se některé ženy mylně domnívají, že ano. Pokud v prvních týdnech těhotenství lehce špiní, je to způsobeno implantací vajíčka. Toto krvácení má ale jen mírnou formu a vypadá spíše jako hnědý výtok.
To, že může být žena celých devět měsíců těhotná a netušit o tom, bylo dříve považováno za skutečně raritní. Případy tzv. kryptického těhotenství ale nejsou až tak ojedinělé. Častěji k němu dochází u hodně obézních žen, které si kvůli své nadváze nepovšimnou přírůstku na váze.
Za normálních okolností se dítě v druhém trimestru hýbe tak, že maminka tyto pohyby vnímá. Pokud je ale placenta uložena jinak, než by měla být správně, může pohyby nenarozeného miminka tlumit. Těhotná žena pak ani nemusí poznat, že dítě kope. [15, 16, 17, 18, 19]
Jaké má zamlklé těhotenství příznaky?
Zamlklé těhotenství je stav, kdy dojde k odumření plodu v děloze, ale tělo ho nijak nevypudí. Příčinou bývá ve většině případů špatně uhnízděné vajíčko ve spojení s chromozomálními abnormalitami. Zamlklé či tiché těhotenství se mu říká proto, že na sebe neupozorňuje výraznými příznaky. Pokud se nějaké dostaví, jde hlavně o tyto:
- Vymizení těhotenských příznaků: žena náhle přestane trpět nevolnostmi, bolestmi prsou nebo únavou.
- Špinění nebo lehké krvácení: nebývá nijak výrazné (na rozdíl od samovolného potratu), takže si ho může dotyčná snadno splést s implantačním krvácením.
- Bolest v podbřišku: křeče a bolesti nebývají moc silné, proto se mohou snadno zaměnit za trávicí potíže či bolesti spojené s implantací vajíčka.
U některých žen probíhá tak tiše a nenápadně, že hned nepoznají, že je něco špatně. Vymizení nevolností či únavy nepovažují za nic patologického. Na to, že je plod bez srdeční aktivity, se tak většinou přijde při rutinním gynekologickém vyšetření. To bývá pro ženu ještě o to více šokující a traumatizující. [20, 21, 22, 23]
Zdroje: nih.gov, mayoclinic.org, srhr.org, plannedparenthood.org, nhs.uk, cam.ac.uk, healthline.com, parents.com, webmd.com, nzip.cz, pharmanews.cz, muni.cz, pediatriepropraxi.cz, irozhlas.cz